بهترین داستان های تامین مالی کریپتو در سال 2022

بهترین داستان های تامین مالی کریپتو در سال 2022


سال 2022 یک سال رکوردشکنی برای سرمایه گذاران خطرپذیر بلاک چین و کریپتو بوده است. بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، این یک چیز خوب است یا یک چیز بد.

سال 2022 نقطه عطفی برای سرمایه گذاری مخاطره‌آمیز ارزهای دیجیتال بود، با سرمایه‌گذاران که ده‌ها میلیارد دلار را به استارت‌آپ‌های متمرکز بر بلاک چین سرازیر کردند، علی‌رغم روند نزولی شدید قیمت دارایی‌ها. آیا مدل تامین مالی کریپتو سنگین VC برای صنعت خوب است؟ فقط زمان می تواند بگوید.

تحقیقات Cointelegraph هنوز در حال محاسبه تمام ارقام بودجه برای سال است، اما سال 2022 از نظر کل سرمایه جذب شده و معاملات انجام شده به راحتی از تمام سال های دیگر پیشی گرفت. جریان ورودی VC در هر یک از دو سه ماهه اول بیش از 14 میلیارد دلار بود قبل از اینکه در سه ماهه سوم به کمتر از 5 میلیارد دلار کاهش یابد – با توجه به سرایت صنعت ناشی از سقوط ناگهانی درجه سانتیگراد، Three Arrows Capital، Genesis، BlockFi، هنوز یک عدد قابل توجه است. . و FTX در میان دیگران.

در مقابل این پس‌زمینه، ما فهرستی از برخی از بزرگترین داستان‌های مالی سال 2022 را گردآوری کرده‌ایم.

Haun Ventures: 1.5 میلیارد دلار جمع آوری کرد

در ماه مارس، کتی هاون، سرمایه‌گذار رمزارز و عضو هیئت‌مدیره کوین‌بیس، ۱.۵ میلیارد دلار برای دو صندوق سرمایه‌گذاری متقابل متمرکز بر وب۳ جمع‌آوری کرد. Haun Ventures که به تازگی راه اندازی شده است، یک صندوق 500 میلیون دلاری و یک صندوق شتاب دهنده 1 میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری در “هر لایه از پشته فناوری Web3” راه اندازی کرده است. کیتی هاون مدیران سابق Airbnb، Coinbase و انکوباتور فناوری Google Jigsaw را برای راه اندازی صندوق جدید خود استخدام کرد.

Web3 در طول 12 ماه گذشته تمرکز اصلی برای سرمایه گذاری خطرپذیر بوده است. در حالی که گفته می‌شود شرکت‌های Web3 روی نسخه بعدی اینترنت غیرمتمرکز کار می‌کنند، این مفهوم همچنان نامشخص است و صنعت پشت آن هنوز در مراحل اولیه است.

مربوط: سرمایه گذاران Web3 را دنبال می کنند زیرا صنعت بلاک چین با وجود بازار نزولی رشد می کند

Huobi Global: صندوق ۱ میلیارد دلاری راه اندازی شد

در ماه ژوئن، صرافی کریپتو Huobi Global یک صندوق سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری را راه اندازی کرد که بر روی پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و Web3 متمرکز بود. صندوق جدید که Ivy Blocks نام دارد، برای شناسایی و سرمایه‌گذاری در «پروژه‌های بلاک چین امیدوارکننده» در زیربخش‌های مختلف رمزنگاری طراحی شده است. Huobi Global به طور خاص بر روی ارائه “سرمایه گذاری نقدینگی” برای کمک به راه اندازی و اجرای پروژه های DeFi تمرکز خواهد کرد.

بخش DeFi همراه با بقیه بازار ارزهای دیجیتال در سال 2022 از بین رفت، اما برخلاف صرافی‌های متمرکز، این بخش تا حد زیادی در برابر سرایت مقاوم بود.

از 180 میلیارد دلار به 39 میلیارد دلار، ارزش کل DeFi قفل شده در بازار نزولی یک برگه رای داد. منبع: DeFi Llama.

خالق NBA Top Shot: بودجه 725 میلیون دلاری

Dapper Labs، شرکت پشتیبان CryptoKitties و NBA Top Shot، یک صندوق ۷۲۵ میلیون دلاری برای حمایت از توسعه بلاک چین Flow راه اندازی کرده است. این صندوق از تعدادی سرمایه گذار از جمله Andreessen Horowitz، Spartan Group و CoinFund حمایت دریافت کرده است. این صندوق علاوه بر حمایت از جامعه توسعه که قبلاً بر روی Flow ساخته شده است، برای جذب توسعه دهندگان از سایر بلاک چین ها مانند اتریوم استفاده می شود.

در حالی که Dapper Labs برخی از بزرگترین مجموعه‌های توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را در سال‌های اخیر تولید کرده است، فروش به دلیل اثرات ضعیف‌تر شبکه و مجموعه برنامه‌های غیرمتمرکز کوچک‌تر از سایر اکوسیستم‌های سطح 1 عقب مانده است.

Dragonfly Capital: صندوق 650 میلیون دلاری راه اندازی شد

Crypto VC Dragonfly Capital سومین دور سرمایه گذاری خود را در آوریل بسته است و با افزایش 650 میلیون دلاری، از دو دور قبلی 100 و 200 میلیون دلاری پیشی گرفته است. ابتکار کمک مالی با حمایت Tiger Global، Sequoia China، KKR و Invesco، بالاتر از 500 میلیون دلاری بود که شرکت در ابتدا به عنوان بخشی از تشکیل پرونده فرم D خود در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرد. Dragonfly گفت که این وجوه برای سرمایه گذاری در استارت آپ های بازی DeFi، metaverse و بلاک چین استفاده خواهد شد.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

Fireblocks: 550 میلیون دلار جمع آوری کرد

پلتفرم نگهداری دارایی دیجیتال Fireblocks پس از بسته شدن دور سرمایه گذاری 550 میلیون دلاری سری E، شاهد افزایش ارزش گذاری در ژانویه بود. از آنجایی که VC ها به حمایت از راه حل های زیرساختی سازمانی ادامه می دهند، آخرین دور سرمایه گذاری تجمعی Fireblocks را از سال 2019 به 799 میلیون دلار افزایش داده است. برخی از برجسته ترین مشتریان Fireblocks عبارتند از: Bank of New York Melon، Galaxy Digital و CoinShares. همچنین به BlockFi و Three Arrows Capital که اکنون از بین رفته اند نیز خدمت می کرد.

Binance Labs: 500 میلیون دلار برای توسعه Web3 اختصاص می دهد

توسعه بلاک چین و رشد در مراحل پایانی در صندوق 500 میلیون دلاری Binance Labs که در ماه ژوئن راه اندازی شد، برجسته بود. Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس، گفت که این بودجه از بنیان‌گذاران پروژه‌ای حمایت می‌کند که رهبری پذیرش Web3 در بخش‌های DeFi، NFT، بازی، متاورس و اجتماعی را بر عهده دارند. در زمان راه‌اندازی، منابع مالی بایننس Labs از ۱۴ پروژه در زیربخش‌های DeFi و مالی اجتماعی پشتیبانی می‌کرد.

آزمایشگاه یوگا: 450 میلیون دلار

اگرچه بازار NFT در سال 2021 به اوج خود رسید، سرمایه گذاران خطرپذیر روی رشد مستمر مجموعه های دیجیتال حساب می کنند. در ماه مارس، آزمايشگاه‌هاي يوگا، خالق «باشگاه قایق‌رانی Bored Ape» یک دور سرمایه‌گذاری 450 میلیون دلاری به ارزش 4 میلیارد دلار را تکمیل کرد. حامیان آن عبارتند از Andreessen Horowitz، Animoca Brands، MoonPay و، درست حدس زدید، FTX.

تعداد کمی از زیربخش ها به اندازه NFT ها در بازار صعودی قبلی رشد کرده اند. این موفقیت به آزمایشگاه یوگا دور قابل توجهی از سرمایه گذاری در ماه مارس می دهد، در حالی که شرکت های متمرکز بر NFT برای حفظ ارزش گذاری های آینده خود با مشکل مواجه خواهند شد. همانطور که ConsenSys گزارش می‌دهد، قیمت‌های NFT نسبت به بسیاری دیگر از دارایی‌های رمزنگاری سخت‌تر کاهش یافته است، و این نشان می‌دهد که احتمالاً موارد استفاده جدیدی برای جلوگیری از محو شدن این صنعت در معرض فراموشی لازم است.

مربوط: برنامه Fidelity بازار NFT و انبار ابرداده خدمات مالی

چند ضلعی: تور سرمایه گذاری 450 میلیون دلاری

Sequoia Capital India و بیش از 40 صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر دیگر 450 میلیون دلار در راه حل مقیاس بندی لایه 2 Polygon سرمایه گذاری کرده اند. این شرکت گفت که از این بودجه برای گسترش راه‌حل‌های مقیاس‌بندی خود استفاده می‌کند تا در نهایت پذیرش گسترده برنامه‌های Web3 را هدایت کند. به گفته Sandeep Nailwal، یکی از بنیانگذاران Polygon، اتریوم حتی پس از وقوع ادغام مورد انتظار، مقیاس پذیری کافی برای پشتیبانی از آینده Web3 را ارائه نخواهد کرد.

دور تامین مالی Polygon در فوریه به پایان رسید، چند ماه قبل از انفجار اکوسیستم Terra که اولین سرایت در صنعت کریپتو را آغاز کرد. از آنجایی که صنعت کریپتو از سال 2022 مفتضح پشت سر گذاشته و توجه به توسعه مجدد معطوف شده است، پروتکل های Layer-2 همچنان آینده روشنی دارند.

سرمایه Multicoin: 430 میلیون دلار برای صندوق راه اندازی جدید

با شیوع گسترده کریپتو، در ماه جولای Multicoin Capital اعلام کرد که یک صندوق 430 میلیون دلاری برای حمایت از شرکت‌های در مراحل اولیه راه‌اندازی کرده است. این شرکت اعلام کرد که 500000 تا 25 میلیون دلار به استارت آپ های کریپتو اختصاص خواهد داد و آماده است تا 100 میلیون دلار در پروژه های بزرگتر سرمایه گذاری کند. Multicoin اظهار داشت که آخرین ابتکار تأمین مالی آن پروژه‌هایی را با «اثبات فیزیکی کار» یا پروتکل‌هایی که انگیزه‌های واقعی برای تمرکززدایی ایجاد می‌کنند، اولویت‌بندی می‌کند.

ابتکارات چارچوب: 400 میلیون دلار جمع آوری شده است

در آوریل، کریپتو VC Framework Ventures «FVIII» را راه‌اندازی کرد، یک صندوق ۴۰۰ میلیون دلاری که به Web3، بازی‌های بلاک چین و DeFi اختصاص داده شده است. Framework Ventures گفت که نیمی از بودجه به پروژه های بازی بلاک چین اختصاص خواهد یافت.

تمرکز بر روی بازی ممکن است با موفقیت Axie Infinity، یک بازی برد-پلی محبوب با میلیون ها کاربر منحصر به فرد، تسریع شده باشد. رشد فناوری Metaverse و NFT نیز می تواند محرک های مثبتی برای صنعت بازی های بلاک چین باشد.

مربوط: Pantera قصد دارد 1.25 میلیارد دلار برای دومین صندوق بلاک چین جمع آوری کند: گزارش

آوا لبز: 350 میلیون دلار بودجه جدید

توسعه دهنده بلاک چین بهمنی آوا لبز در ماه آوریل 350 میلیون دلار به ارزش 5.25 میلیارد دلار جمع آوری کرد. در زمان ارتقا، Avalanche یکی از محبوب ترین بلاک چین ها از نظر TVL یا ارزش قفل شده کل بود. البته، پس از ورود کریپتو و دیفای به بازار نزولی عمیق، این دیگر صدق نمی کند.

طبق گفته DeFi Llama، TVL Avalanche پس از رسیدن به اوج خود در شمال با 12.2 میلیارد دلار در دسامبر 2021، اکنون زیر 800 میلیون دلار است.

نزدیک پروتکل: دور بودجه 350 میلیون دلاری

در ماه آوریل، تایگر گلوبال و FTX Ventures دور سرمایه 350 میلیون دلاری Near Protocol را مدیریت کردند. در آن زمان، این یکی از بزرگترین افزایش سرمایه برای هر پلتفرم برنامه غیرمتمرکز بود. عواید برای حمایت از رشد اکوسیستم نزدیک، از جمله افزایش تعداد مراکز منطقه ای در سراسر جهان اختصاص یافته است. سال 2022 به عنوان سی و پنجمین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار تقریباً به پایان رسیده است.

Binance.US: دور راه اندازی 200 میلیون دلاری

صرافی کریپتو آمریکایی Binance.US سرمایه‌گذاران قابل‌توجهی از جمله VanEck و Circle Ventures را جذب کرده است و 200 میلیون دلار با ارزش پیش از بازار 4.5 میلیارد دلار جمع‌آوری کرده است. Binance.US گفت که این صندوق برای گسترش ویژگی های محصول و عملیات خود در سراسر ایالات متحده خواهد رفت. به نظر می رسد این شرکت اخیراً با ارائه پرداخت های تلفن همراه به مشتریان مستقر در ایالات متحده پیشرفت هایی داشته است. این صرافی همچنین قصد دارد دارایی‌های وام‌دهنده رمزارز ورشکسته Voyager Digital را به قیمت بیش از یک میلیارد دلار خریداری کند.
نویسنده: Sam Bourgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉