زمان در بازار: راه هایی برای نزدیک شدن به سرمایه گذاری در کریپتو در سال 2023


پس از یک سال سخت، آیا سرمایه‌گذاران همچنان باید در سال 2023 روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند؟

سال 2022 برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال و توکن های غیرمالی (NFT) وحشیانه بوده است. بیت کوین (BTC) در 21 نوامبر به پایین ترین سطح سالانه خود رسید، تقریباً یک سال پس از رسیدن به بالاترین رقم تاریخ 69044 دلار. پس از چنین سال پرتلاطمی، سرمایه گذاران رمزارز چگونه باید برای سال 2023 برنامه ریزی کنند؟

اول اینکه این منطقه دارای ریسک های حیاتی است که باید قبل از سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.

ریسک های کلان اقتصادی

با نزدیک شدن به سال 2023، سرمایه گذاران باید از خطرات کلان و سیستمی که بر صنعت کریپتو تأثیر می گذارد آگاه باشند. جنگ در اوکراین منجر به یک بحران انرژی ناشی از تحریم های انرژی روسیه شد. واکنش سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا به تورم همچنان بازارها را ناآرام می کند. سرایت کریپتوهای ناشی از ورشکستگی های اخیر همچنان به ایجاد نوسانات به بازار ادامه می دهد، با افزایش فشار نظارتی و تسلیم ماینرها احتمالاً در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت.

جنگ اوکراین، تورم و افزایش نرخ بهره

پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی تأثیر گذاشت. روسیه یکی از بزرگترین منابع انرژی در جهان به ویژه برای اروپا است و تحریم های انرژی روسیه با افزایش سرسام آور قیمت ها و کاهش عرضه منجر به بحران در بسیاری از کشورهای اروپایی شده است.

سیاست‌های تعطیلی اقتصادی که توسط دولت‌ها در واکنش به همه‌گیری کووید-۱۹ اجرا می‌شود – همراه با گسترش گسترده عرضه پول – منجر به افزایش تورم در ایالات متحده، اروپا و سراسر جهان شده است.

بانک های مرکزی با افزایش نرخ بهره در طول سال 2022 و اعمال فشار نزولی بر بازارهای سهام و قیمت ارزهای دیجیتال به دنبال مقابله با تورم بوده اند. با افزایش سرسختانه تورم و نرخ های بهره، تشدید احتمالی جنگ در اوکراین می تواند دردسرهای بیشتری را برای سرمایه گذاران در سال 2023 به همراه داشته باشد.

سرایت کریپتو

اثر مسری ناشی از سقوط Terra در ماه مه همچنان بازارهای ارزهای دیجیتال را تحت تأثیر قرار می دهد. شکست FTX در ماه نوامبر باعث شد که بیت کوین به انتهای چرخه جدیدی برسد. نوسانات ناشی از این رویدادهای بزرگ هنوز حل نشده است.

بسیاری از شرکت‌ها اعلام ورشکستگی کرده‌اند و ممکن است دارایی‌های رمزنگاری خود را به دلیل اینکه بخواهند به طلبکاران بازپرداخت کنند، نقد کنند، که می‌تواند باعث فروش جدید در بازار کریپتو شود. سرمایه گذاران باید با ورود به سال جدید به این موضوع توجه کنند.

چاپ های نظارتی

مقررات کریپتو مدتی است که وارد ایالات متحده شده است. رویدادهای دراماتیک در سال 2022 تنها احتمال پیشروی مقررات در سال 2023 را افزایش داد.

شفافیت مقرراتی می تواند با جذب سرمایه نهادی به فضای کریپتو در درازمدت کمک کند. با این حال، پروتکل‌های متمرکز، استیبل کوین‌ها و صرافی‌های متمرکز احتمالاً کوتاه‌مدت ویرانگری را تجربه خواهند کرد. اگر یک استیبل کوین محبوب مانند تتر (USDT) یا USD Coin (USDC) تحت نظارت نظارتی قرار گیرد، می تواند باعث آشفتگی بازار شود.

کاپیتولاسیون ماینر

اگر کاهش قیمت بیت کوین ادامه یابد، فشار بر ماینرها افزایش خواهد یافت. استخراج بیت کوین یک تجارت سرمایه بر است و کاهش قیمت ها باعث می شود که فعالیت این مشاغل ناپایدار باشد. در نتیجه، ماینرها مجبور به فروش بیت کوین برای پوشش هزینه‌ها می‌شوند، که فشار نزولی بر قیمت وارد می‌کند.

کاپیتولاسیون ماینر یکی از ویژگی های بازارهای نزولی قبلی است و می تواند پایین ترین نقطه فاز نزولی را مشخص کند.

علاوه بر این خطرات، بازار کریپتو هرگز از ارائه برخی شگفتی‌ها مانند Terra و FTX کوتاهی نمی‌کند. در نظر گرفتن این موضوع هنگام سرمایه گذاری مفید است.

سرمایه گذاری هوشمند در سال 2023

این بخش ارزهای دیجیتال یا پروژه ها را پمپاژ نمی کند. این یک استراتژی کلی برای سرمایه گذاری هوشمند ارائه می دهد که می تواند ریسک را کاهش دهد و ضرر را محدود کند.

همانطور که برخی می گویند، پول نقد پادشاه است. این به حفظ ذخایر نقدی در بازار نزولی کمک می کند، زیرا پیش بینی یک رویداد قو سیاه دشوار است. این رویدادها می‌توانند فرصت‌های خوبی برای خرید ارزهای دیجیتال با تخفیف و NFT باشند.

درصدی از پورتفولیوی خود را به ارزهای دیجیتال با چیپ آبی اختصاص دهید

سرمایه گذاری برای حفظ سرمایه است. سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال با چیپ آبی مانند بیت کوین و اتر (ETH) یک حرکت هوشمندانه است.

بلاک چین های لایه 1 و لایه 2

قدم بعدی برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسک‌تر، کشف بلاک‌چین‌های لایه ۱ و لایه ۲ است، به استثنای بیت‌کوین و اتریوم. ممکن است ارزش آن را داشته باشد که در میان بلاکچین هایی که حداقل از یک بازار نزولی جان سالم به در برده اند، به بلاک چین های جدیدی که امیدوارکننده به نظر می رسند نگاهی بیاندازیم.

برخی از ردیف‌های 1 که قابل ذکر هستند عبارتند از Solana، Avalanche، Polkadot، Cardano و Aptos. برخی از لایه های 2 Polygon، Arbitrum و Immutable هستند. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، در مورد مزایا و معایب هر پروژه تحقیق و درک کنید. وایت پیپرها را بخوانید، نقشه‌های راه را ارزیابی کنید و جامعه را کشف کنید.

سرمایه گذاری روی بلاک چین های سطح 1 یا 2 به طور کلی ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری در یک اپلیکیشن دارد. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در اتریوم نسبت به سرمایه گذاری در یک برنامه مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (DeFi) مانند Uniswap، ریسک کمتری دارد. این به این دلیل است که اتریوم هزاران برنامه غیرمتمرکز دارد و قیمت آن در برابر شکست یک برنامه مقاوم است. اما اگر Uniswap شکست بخورد، سرمایه گذاران در برنامه پول خود را از دست می دهند.

این یک نکته کلی از مدیریت ریسک است تا انتقاد از Uniswap.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

هنگام انتخاب بلاک چین های ردیف 1 و ردیف 2، عاقلانه است که برای هر گزینه اولیه یک گزینه سرمایه گذاری پشتیبان داشته باشید. به عنوان مثال، اگر کسی در سولانا قیام می کند، ممکن است بخواهد با سرمایه گذاری مقدار کمتری در Aptos که ظاهرا “سولانا را می کشد” از خود محافظت کند.

به طور خلاصه، Aptos برای سولانا همان چیزی است که سولانا یک چرخه پیش برای اتریوم بود. چنین سرمایه گذاری های سایه ای به ایجاد یک سبد سهام مستحکم و متعادل کمک می کند.

Airdrops

فراموش کردن ایردراپ های سرویس نام اتریوم (ENS) و ApeCoin (APE) در آخرین چرخه و اخیراً ایردراپ Aptos (APT) دشوار است. فضای Web3 مملو از پروژه های جدید و اغلب قابل اعتماد است. پروژه ها به ارتشی از افراد نیاز دارند تا محصولات خود را آزمایش کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند در هنگام راه‌اندازی توکن، زودتر در پروژه‌ها شرکت کنند تا واجد شرایط ایردراپ شوند.

پروژه های DeFi روی اتریوم در چرخه قبلی به شدت از airdrops استفاده می کردند. دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این بار اینطور نخواهد بود. سال 2023 سالی است که در آن بسیاری از پروژه های جدید آزمایش می شوند.

قافیه های تاریخ

بسیاری از الگوهای افزایش نمایی در چرخه قبلی ظاهر شدند. در این چرخه مراقب موضوعات مشابه باشید. دامنه های ENS در چرخه گذشته موفقیت بزرگی داشتند. همانطور که سرویس های نام غیرمتمرکز محبوب تر می شوند، پروژه های خود در حال توسعه ممکن است ارزش تماشا را داشته باشند.

دیفای در آخرین چرخه عملکرد بسیار خوبی داشت. توکن های GameFi و metaverse نیز عملکرد خوبی داشتند. DeFi و GameFi می توانند در چند سال آینده به اتفاق بزرگ بعدی تبدیل شوند.

SocialFi با چند پروژه امیدوارکننده در چند ماه گذشته در حال افزایش بوده است. این می تواند یک فرصت مشابه ENS برای چرخه بعدی باشد.

Memecoins در چرخه آخر شانس آورد و Dogecoin (DOGE) با پشتیبانی ایلان ماسک یک پروژه جالب باقی مانده است. اما قبل از سرمایه گذاری در memecoins مراقب باشید.

ردیابی پول هوشمند

این قانون سرانگشتی همیشه کار نمی کند، اما با دقت لازم می تواند. ارزش نگاهی به گزینه های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر مانند a16z، Sequoia Capital، Solana Ventures، Coinbase Ventures و دیگران را دارد.

آن‌ها همیشه انتخاب‌های درستی نمی‌کنند، اما مجموعه آنها مکان مناسبی برای شروع و رسیدن به چند نامزد سرمایه‌گذاری خوب است. با این حال، سرمایه گذاری روی نام های جدید که پروژه های لایه کاربردی هستند، اغلب عاقلانه تر است، زمانی که بازار کریپتو به انتهای خود رسید و در انتظار رشد بعدی افزایش یافت.

هیچ سس پنهانی برای به دست آوردن میلیون ها دلار در فضای کریپتو وجود ندارد. رویکرد کلی باید خرید پایین و فروش بالا باشد. بنابراین، سال 2023 زمان بدی برای شروع نیست، زیرا قیمت های بازار پایین است.

همچنین زمان برای بازاریابی بهتر از زمان برای بازاریابی است. هر چه معامله گران مدت بیشتری در بازار بمانند و تا آنجا که ممکن است قوانین اصلی را رعایت کنند، بازدهی آنها بیشتر می شود. با وجود چرخه‌های بازار و نوسانات، ارزهای دیجیتال و NFT عموماً بازارهای خطی هستند و یک استراتژی سرمایه‌گذاری متفکرانه باید به ایجاد بازده مثبت کمک کند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید