مدل تامین مالی کریپتو سنگین VC نیاز به راه اندازی مجدد دارد


شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر تمایل به تخلیه توکن ها و کاهش قیمت ها دارند. مدل های تامین مالی مبتنی بر جامعه می تواند مشکل را حل کند.

آیا فضای تامین مالی صنعت کریپتو نیاز به بازنگری اساسی دارد؟ این یکی از سوالات متعددی است که در پی فروپاشی FTX در حال چرخش است: زمانی که بازار سهام پیشرو سقوط کرد، یک رشته طولانی از طلبکاران و وام دهندگان ناامید را پشت سر گذاشت – از جمله بسیاری از پروژه های امیدوار کننده مرتبط با وجوه وعده داده شده توسط سم بانکمن-فرید. و شرکت او

با این حال، یک مشکل بزرگتر در مرکز تصویر مالی فعلی وجود دارد. در اینجا، شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، وزن خود را در بازار Web3 با نقدینگی پایین خرج می‌کنند و تا حد زیادی از پروژه‌های مراحل اولیه قبل از کسب سود در زمانی که خرده‌فروشی FOMO دارد، حمایت می‌کنند. وارد بازار شدم.

علی‌رغم تمام صحبت‌هایی که در مورد اینکه چگونه بلاک چین و ارزهای دیجیتال نشان‌دهنده یک رمپ خروج فیات حیاتی و مسیری سالم برای تمرکززدایی، شفافیت، انصاف و شمول بیشتر هستند، این مفهوم واقعاً در آسمان در مورد نحوه تامین مالی پروژه‌ها به میان می‌آید. .

مشکل با پیش فروش/فروش بسته یک پروژه شروع می شود. این به طور طبیعی به نفع شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر ثروتمند است که معمولاً در موقعیتی هستند که سرمایه قابل توجهی را در ازای توکن های با تخفیف زیاد تزریق کنند. در این مرحله، VC ها همیشه در حال تبلیغ پرتفوی و نشانه انتخاب خود هستند، و باعث می شود بسیاری از سرمایه گذاران خرد – که با این واقعیت که یک نام معتبر از یک پروژه حمایت می کند – تقویت شده اند، برای خود کیف کنند.

مربوط: 5 نکته برای سرمایه گذاری در دوران رکود جهانی

وقتی وارد خرده فروشی می شوید به صورت عمدهنقدینگی به طور طبیعی افزایش می‌یابد و به حامیان اولیه اجازه می‌دهد تا زمانی که در سبز هستند از موقعیت خود خارج شوند. می توانی بپرسی: پس دیگر چه باید بکنند؟ این دلیل وجود هدف یک سرمایه گذار خطرپذیر این است که برای شرکای محدود خود پول دربیاورد، و اگر این امر با دامپینگ بازار حاصل شود، اکثر آنها چشمک نمی زنند. به نقل از عمر کوچولو تلفن: “بازی خارج است و بازی کنید یا بازی کنید.”

برخی از بازیگران بی‌وجدان در واقع یک قدم فراتر می‌روند و با استقراض در برابر دارایی‌های خود، قیمت‌ها را دستکاری می‌کنند تا حتی بیشتر شرط‌بندی کنند و در نهایت ریسک سیستمی را در صنعت افزایش دهند. شستن و تکرار این فرآیند چندین بار امکان پذیر است، اما اگر بادهای مخالف ماکرو ایجاد شود، حتی پیشگامان VC نیز می توانند به فروشندگان مضطرب تبدیل شوند که مجبورند هر توکن موجود در مجموعه خود را دور بریزند. در حالی که Solana (SOL) بهای سنگینی برای پیوندهای خود با FTX Ventures و Alameda Research پرداخته است، ما در حال حاضر شاهد اجرای این بازی هستیم.

هنگامی که VC ها سکه های خود را می فروشند و قیمت را پایین می آورند، به جز فعال ترین سرمایه گذاران خرده، توکن هایی با ارزش تنها کسری از مبلغی که پرداخت کرده اند باقی می مانند. پس راه حل چیست؟

در نتیجه، مدل‌های تأمین مالی توزیع‌شده و مبتنی بر جامعه به بازاری سالم‌تر و انعطاف‌پذیرتر منجر می‌شود. پروژه‌هایی که از همان روزهای اولیه مشارکت‌کنندگان مختلفی را جذب کرده‌اند، حامیانی که برای حمایت‌شان دستمزد منصفانه می‌گیرند، در برابر یک نقطه شکست از یک عملیات راه‌اندازی VC بزرگ، اغلب با اهرم بیش از حد آسیب‌پذیر نیستند.

و البته، ارزش بازار توکن‌های مورد بحث در اختیار VCهایی نیست که به شدت اهداف خود را دنبال می‌کنند. اگر کسانی که به یک پروژه اعتقاد دارند مردم عادی باشند، رگ حیات ارگانیک خواهد بود: برخی بیشتر از دیگران خواهند داشت، اما هیچ کدام به تنهایی قدرت غرق کردن کشتی را ندارند. علاوه بر این، معامله گران جدیدتر می توانند با نرخ بازار منصفانه به توکن ها دسترسی داشته باشند.

مربوط: به لطف تنظیم‌کننده‌ها و نهنگ‌ها، فاجعه‌ای در انتظار گروه ارز دیجیتال است

نقص‌های سیستم کنونی منحصر به سرمایه‌گذاران خطرپذیر و تعداد زیادی از دورهای فروش اولیه که در آن شرکت کرده‌اند نیست. اغلب، خود بنیان‌گذاران پروژه در اوایل جوایز بسیار زیادی دریافت می‌کنند و از شرکت‌کنندگان در جامعه که همیشه پیام «همه ما در این هستیم» فاصله می‌گیرند.

انفجار FTX و Alameda یک چیز قوی سیاه بود، اما قطعاً بسیاری از پروژه ها را متوقف می کند. دریافت سرمایه از یک سرمایه گذار جدی Web3 نقطه عطفی برای یک استارت آپ است، اما به چه قیمتی؟ چه تعداد از این سرمایه گذاران سریال حامیان واقعی با چشم انداز بلندمدت برای پروژه هایی هستند که حمایت می کنند؟ و اگر یک VC خراب شود، می تواند پروژه شما را به همراه داشته باشد.

ما اغلب در مورد خرد جمعیت و مزایای مدیریت جامعه در کریپتو می خوانیم. با این حال، هنگامی که پروژه ها به دنبال بودجه هستند، چنین احساساتی کاملاً فراموش می شوند. زمان آن فرا رسیده است که در مورد چگونگی تامین مالی پروژه های رمزنگاری به سختی فکر کنید.

به‌عنوان سرمایه‌گذار، باید مراقب معایب بسیاری از سکه‌های معمولی با پشتوانه VC باشیم. به جای کپی برداری از تیم های سیلیکون ولی، باید یاد بگیریم که به سمت دیگری نگاه کنیم – پروژه هایی که از پایین به بالا با هیجان واقعی جامعه رو به رشدی از علاقه مندان سرسخت و طولانی مدت حرکت می کنند.

جاستین جودیچی او یکی از بنیانگذاران Telos، یک پلتفرم بلاک چین نسل سوم برای ساخت برنامه های کاربردی توزیع شده مقیاس پذیر با تراکنش های رایگان است. او همچنین مدیر عامل Infinitybloc، یک پلت فرم غیرمتمرکز اقتصاد انعطاف پذیر است. او دارای لیسانس بازرگانی از دانشگاه کرتین است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Justin Giuduci

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید