وضعیت شبکه لایتنینگ بیت کوین در سال 2023


افزایش استفاده از کیف پول های ذخیره سازی و چالش های اجرای گره لایتنینگ تا چه حد شبکه لایتنینگ را تضعیف می کند؟

شبکه لایتنینگ، یک راه حل پرداخت لایه ۲ که بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است، شش ساله است.

با وجود کاهش قیمت هر بیت کوین به زیر 20000 دلار، مقدار محصولات، کاربران و بیت کوین ارسال شده از طریق شبکه لایتنینگ (LN) در سال 2023 به شدت افزایش یافت.

منبع: Twitter/Kerooke

LN از ادغام در پروتکل Nostr، که در آن کاربران می توانند ساتوشی (مقادیر کمی بیت کوین) را برای یکدیگر ارسال کنند، گسترش کیف پول های LN و غیر حضانت، و ادغام رسمی در مناطقی مانند السالوادور و لوگانو، سود برده است.

از شهرهای مدیترانه ای گرفته تا سنگال، LN نیز به عنوان یک رسانه پرداخت همتا به همتا در حال رشد است. با این حال، با وجود رشد آن، به گفته رهبران نظر کلیدی که در کنفرانس توسعه دهندگان پیشروی بیت کوین در لندن با آنها مصاحبه شد، نگرانی ها همچنان دامنگیر این شبکه است.

اریک سیریون، یکی از بنیانگذاران اپلیکیشن موبایل بیت کوین Fedi و نگهدارنده پروتکل Fedimint، توضیح داد که اجرای یک گره لایتنینگ در سال 2023 هنوز دشوار است و برخی از افراد وقتی با پیچیدگی مواجه می شوند، اذیت نمی شوند:

“این مانند این است که گره لایتنینگ خود را در حال اجرا نگه دارید، به خوبی متصل بمانید، اتصالات خود را با گره های مربوطه به روز نگه دارید – این اساساً یک کار نیمه وقت است.”

ماتیاس کولر، یکی از بنیانگذاران شرکت سوئیسی Pocket Bitcoin، می‌گوید: «این در مقایسه با اوایل سال 2018 بسیار آسان‌تر شده است. با این حال، هنوز برای توده‌ها «آسان» نیست.

اما دیدن پیشرفت و پیشرفت در اجرای کامل گره ها هیجان انگیز است.

Sirion که کد منبع باز Fedimint را نوشت و در حال حاضر در تیم Fedi کار می کند، توضیح داد که کیف پول های لایتنینگ نگهبانی مانند Wallet of Satoshi در بین طرفداران بیت کوین محبوب هستند. حق با اوست: کیف پول منتخب Nostr، دامنه ای که کاربران بیت کوین بر آن تسلط دارند.

با این حال، تکیه بر کیف پول های امانی می تواند برای LN مشکل ساز باشد. Sirion گفت که اتکا به شخص ثالث با وجوهی مانند Wallet of Satoshi، «نه کلیدهای شما، نه سکه‌هایتان»، برخلاف شعار بیت‌کوینر است.

همچنین، کولر توضیح داد که دلیل اینکه بسیاری از بیت کوین‌داران از مانترای «نه کلیدهای شما، نه سکه‌های شما» اجتناب می‌کنند این است که برخی از راه‌حل‌های ذخیره‌سازی بسیار آسان هستند. او گفت: «در عرض چند ثانیه نصب می‌شود و آماده معامله است.

اما در واقع، با نگه داشتن بیت کوین در صرافی تفاوتی ندارد – این بیت کوین شما نیست. اگر مردم از خطرات ناشی از آن آگاه نباشند و مبالغ نگهداری شده در کیف‌پول‌های نگهداری افزایش یابد، خطرناک است.»

با این حال، کولر اذعان کرد که راه حل های بازداشت برای “پول جیبی” مناسب است. LN برای پرداخت های خرد ایده آل است، اما با این وجود، اتکا به ارائه دهندگان کیف پول متمرکز می تواند حریم خصوصی را از بین ببرد. در پاسخ به افزایش کیف پول های ذخیره سازی، یک کاربر توییتر اعلام کرد«اگر پرداخت‌ها از کیف پول‌های موبایلی به کیف‌پول‌های نگهبانی موبایل انجام شود، اتصال فرستنده و گیرنده ساده است».

Sirion امیدوار است که راه اندازی Fedi اعتماد به اشخاص ثالث را تضعیف کند و راهی ساده و با محوریت حفظ حریم خصوصی برای استفاده از بیت کوین و لایتنینگ ارائه دهد. Fedi از پروتکل منبع باز Fedimint استفاده می کند که در آن اعضای مورد اعتماد یک جامعه مالکیت بیت کوین را به اشتراک می گذارند:

“اگر قبلا از سرویس بازداشت استفاده می کنید، اگر دلیلی برای اعتماد به افرادی که آن را دارند، حداقل از یکی استفاده کنید.”

همچنین، اتکا به کیف پول‌های ذخیره‌سازی لایتنینگ ممکن است تا حدی به دلیل مشکلات در اجرای گره لایتنینگ باشد. کسب‌وکارهای نرم‌افزار Node مانند Amboss و Umbrel در تلاش هستند تا مشکل را با UX بهبودیافته حل کنند، اما اجرای یک گره بیت‌کوین مراحل بیشتری نسبت به دانلود Bitcoin Core دارد و برای اجرای یک گره لایتنینگ نیاز به درک عمیق‌تری از بیت‌کوین دارد. .

همچنین، در دنیای Venmo، Revolut و دیگر خدمات پرداخت متمرکز تقریباً فوری، این خطر وجود دارد که پرداخت‌های رایگان و بدون دردسر لایتنینگ لزوماً مشکلی را حل نکند. الکس لیشمن، مدیر عامل شرکت بیت کوین ریور فایننشال، در جریان پیشرفت بیت کوین به کوین تلگراف گفت: “بیت کوین ها عمدتاً از لایتنینگ استفاده می کنند زیرا جالب و شگفت انگیز است. این مشکل عمیق زندگی آنها را حل نمی کند.”

مرتبط: رشد شبکه لایتنینگ بیت کوین ارگانیک است و از پذیرش در دنیای واقعی ناشی می شود

کولر به شوخی گفت که LN «بیت کوین روی استروئیدها» است. این سریع، ارزان و کوچک است و برای تراکنش‌های روزمره عالی است.» همچنین محرمانه‌تر از Google Pay یا استفاده از Visa یا Mastercard در هنگام پرداخت است:

“دردی که هر بار که مجبور به استفاده از کارت اعتباری آنلاین هستم احساس می کنم فقط تهوع آور است. همه جا رعد و برق به من بده!»

لیشمن می‌خواهد افراد بیشتری را ببیند که از مشکلات واقعی انسانی که در سرتاسر جهان مشاهده شده‌اند کار می‌کنند و ببیند رعد و برق کجا می‌تواند جا بیفتد. به عنوان مثال، در غرب، LN می تواند تراکنش های بین سازمانی را حل کند.

واقعاً می‌تواند به بسیاری از چیزها در غرب و کشورهای در حال توسعه کمک کند.»

در السالوادور، برخی از مردم سالوادور از شبکه لایتنینگ استفاده می کنند، اما پول نقد همچنان پادشاه است. لیشمن در مورد پروتکل تارو صحبت می کند که پس از اجرا می تواند به انتشار دارایی ها در بلاک چین بیت کوین اجازه دهد.

«آیا مردم واقعاً فقط دلار می خواهند؟ و آیا این بدان معنی است که ما می خواهیم تلاش کنیم تا با تارو روی لایتنینگ استیبل کوین بسازیم؟

نمودار تارو. منبع: نهیر مالی

این دارایی‌ها را می‌توان در کانال‌های پرداخت شبکه لایتنینگ واریز کرد و فوراً معامله کرد. از نظر تئوری، کاربران LN می توانند چندین موجودی از جمله استیبل کوین ها یا دلارهای مختلف را در کیف پول خود نگه دارند.

در حال حاضر، توسعه دهندگان می توانند دارایی های تارو را در شبکه آزمایشی بلاک چین بیت کوین چاپ، ارسال و دریافت کنند. در همین حال، توسعه‌دهندگان LN به دنبال راه‌حل‌های کاربر محور بیت کوین بیشتر خواهند بود.
نویسنده: Joseph Hall

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید