مهاجرت از صرافی های متمرکز به DEX


رشد DeFi علیرغم تسلط خفه کننده CEX ها به وجود آمده است زیرا کاربران برای دسترسی به حتی ابتدایی ترین محصولات DeFi به کیف پول های غیرقانونی متکی هستند.

صرافی های متمرکز بیش از یک دهه است که نیروی غالب در چشم انداز ارزهای دیجیتال بوده و به عنوان روش اصلی انتقال ارزش بین بلاک چین ها عمل می کند و به عنوان دروازه ای به ارزهای دیجیتال برای توده ها عمل می کند. آنها در توسعه اولیه صنعت رو به رشد کریپتو موثر بودند و بسیاری از آنها سود قابل توجهی به دست آوردند. به عنوان مثال، درآمد بایننس تنها در دو سال ده برابر شد و در سال 2022 به 12 میلیارد دلار رسید.

با این حال، موفقیت صرافی‌های متمرکز بهای زیادی را به همراه داشته است. نه تنها تسلط آنها بار مالی غیرضروری را بر دوش کاربران تحمیل کرد، بلکه استدلال می‌کنم که ماهیت نگهداری CEX مانع توسعه اکوسیستم Web3 می‌شود. رشد DeFi علیرغم تسلط خفه کننده CEX ها به وجود آمده است زیرا کاربران برای دسترسی به حتی ابتدایی ترین محصولات DeFi به کیف پول های غیرقانونی متکی هستند.

خوشبختانه، انتقال از صرافی های متمرکز به DEX در حال افزایش است. در پی سرکوب بایننس و کوین بیس توسط SEC، حجم معاملات DEX 444 درصد افزایش یافت. حتی بدون چنین رویدادهای لرزه ای، کاربران به طور فزاینده ای ارزش DEX ها را می بینند. حجم معاملات Uniswap به طور مداوم از Coinbase پیشی گرفته است، قبل از اینکه SEC رسماً در سال 2023 شکایت خود را علیه صرافی متمرکز اعلام کرد.

همانطور که بحران ها همچنان مبادلات متمرکز را فرا می گیرند، آونگ به طور فزاینده ای به سمت همتایان غیرمتمرکز خود می چرخد. در حالی که CEX ها همچنان از نظر سهم بازار به تسلط خود ادامه می دهند – در حال حاضر – افزایش علاقه به DEX ها، به نظر من، پتانسیل زیادی برای برهم زدن وضعیت موجود و باز کردن پتانسیل کامل اقتصاد Web3 دارد.

معامله DEX

فروپاشی FTX ممکن است نشان دهنده یک نقطه پایین برای مبادلات متمرکز باشد، اوج سال ها تمرین مشکوک و کاهش اعتماد. تحقیقات جنایی در حال انجام، و همچنین تحقیقات ادامه دار SEC در مورد شرکت هایی مانند Binance و Coinbase، اوضاع را بدتر می کند.

در برابر این پس زمینه، کاربران به طور فزاینده ای به رویکرد شفاف و غیرقابل اعتماد DEX روی می آورند. حتی قبل از حماسه FTX، Uniswap حجم روزانه را از مبادلات متمرکز دور می کرد و با مبادله توکن های ERC-20 شروع می شد.

اساس افزایش قابل توجه استفاده از DEX ها به وضوح گذاشته شده است. با وجود این، تجارت زنجیره ای فراتر از توکن های Uniswap و ERC-20 تاکنون برای به دست آوردن کشش با مشکل مواجه شده است.

به جامعه ای بپیوندید که در آن می توانید آینده را متحول کنید. حلقه نوآوری Cointelegraph رهبران فناوری بلاک چین را برای اتصال، همکاری و انتشار گرد هم می آورد. امروز درخواست دهید

تجارب زنجیره‌ای متقابل هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و مشکلاتی مانند نقدینگی پایین، تجربه کاربری ضعیف و پراکندگی بازار با مشکل مواجه می‌شوند. پرداختن به این چالش‌ها که در حال حاضر تجمیع‌کنندگان زنجیره‌ای متقابل روی آن کار می‌کنند، کلید تسریع انتقال به DeFi خواهد بود. بازارهای زنجیره ای موثر BTC مطمئناً در صورتی که به خوبی انجام شوند، میلیاردها دلار در ماه برای صنعت به ارمغان می آورند.

با بلوغ فناوری زنجیره ای متقابل، کاربران متوجه خواهند شد که دنیای DEX می تواند دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستند ارائه دهد: تراکنش های امن، شفاف و کاربر پسند بدون نیاز به تکیه بر یک نهاد متمرکز. با انعکاس انقلاب مبادله توکن ERC-20 2020، دلیلی وجود ندارد که اثر Uniswap در اکثر بازارهای نقدی رمزنگاری تکرار نشود.

از فرصت استفاده کنید

بسیاری از DEX های جدید از سال 2020 آمده اند و رفته اند. مفهوم بازارساز خودکار (AMM) منجر به توسعه بسیاری از بازارهای پیچیده، از جمله مفهوم مبادله توکن ساده، و همچنین استیبل کوین، تامین نقدینگی، کشاورزی بازدهی و غیره شده است. با وجود محصولات بسیار زیادی که برای جلب توجه و نقدینگی رقابت می کنند، ورود به بازار DeFi بسیار دشوارتر شده است.

در سال 2023، محیط زیست نسبت به قبل اهمیت بسیار کمتری به نقدینگی می دهد. تمرکز هر محصول جدید DeFi، به ویژه یک DEX، داشتن مزیت رقابتی برای کاربران نهایی است. با توجه به تسلط روزافزون مجموعه، قیمت گذاری و هزینه گاز دو عامل مهم برای معامله گران است. کاربران نهایی حجم و کارمزد را افزایش می دهند که این امر نقدینگی را افزایش می دهد.

این یک اشتباه رایج است که فرض کنیم نقدینگی وجود دارد. آنچه ما می بینیم این است که نقدینگی در نهایت بدون هیچ دلیل قانع کننده ای برای استفاده معامله گران از یک پلت فرم ناپدید می شود. همه DEX های جدید باید این سوال مهم را از خود بپرسند: چه کاری می توانیم انجام دهیم تا این پروتکل به طور پایدار برای کاربران Web3 مفید باشد؟ اگر به این امر پاسخ داده نشود، تمام انگیزه های اولیه برای پمپاژ نقدینگی به سادگی خشک می شود و پروتکل ها با واقعیت های چشم انداز رقابتی مواجه خواهند شد.

آینده چه چیزی را نشان می دهد؟

با نزدیک شدن به نیمه دوم سال 2023 و پس از آن، کاربران احتمالاً از سرعت بهبود تجربه تجارت آنها شگفت زده خواهند شد. با تکامل مداوم تبادل زنجیره ای متقابل، صرافی های متمرکز باید برای جذب و حفظ کاربران سخت تر کار کنند و این امر در جایی که صرافی های DeFi امن تر، رقابتی تر و کاملا شفاف هستند، به طور فزاینده ای دشوار خواهد بود. اعتماد غیرمتمرکز داخلی یک مزیت اضافی خواهد بود.

از این گذشته، حجم معاملات بی ثبات است و به طور طبیعی در جایی جریان می یابد که بهترین تجربه و ارزش کاربر در آن قرار دارد. Uniswap قبلاً ثابت کرده است که تجارت روی زنجیره می تواند جایگزینی قانع کننده برای وضعیت موجود باشد. اکنون صنعت باید به سرعت تلاش کند تا پتانسیل کامل این فناوری را باز کند تا حرکت از مبادلات متمرکز به DEX همچنان تقویت شود.

سیمون هارمن مدیر عامل و بنیانگذار Chainflip Labs است، یک صرافی غیرمتمرکز زنجیره ای که قرار است در اواسط سال 2023 راه اندازی شود.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده با قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بیاموزید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر


نویسنده: Simon Harman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید