تاثیر CBDC ها بر روی استیبل کوین ها با گریسی چن از Bitget


در حالی که CBDC ها خواسته های محلی را برآورده می کنند، همکاری بین کشورها می تواند پذیرش گسترده استیبل کوین ها را تسهیل و حمایت کند.

برای بیش از 14 سال، بانک های مرکزی در سراسر جهان شاهد ارائه فناوری بلاک چین اکوسیستم های مالی بسیار امن، تغییرناپذیر، قابل تایید و شفاف بوده اند که از شبکه بیت کوین شروع می شود. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به عنوان یکی از راه هایی که ارزهای فیات از کسری از آنچه امروزه ارزهای دیجیتال به دست می آورند، مورد توجه قرار گرفته اند.

از 195 کشوری که بیش از 95 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند، 98 کشور نسخه های CBDC خود را راه اندازی کرده اند یا در حال تحقیق و توسعه هستند، نه تنها برای همگامی با افزایش تورم و کاهش هزینه های عملیاتی، بلکه برای رسیدگی به پولشویی و نگرانی های مرتبط با آن. . .

مروری بر ابتکارات جهانی CBDC. منبع: شورای آتلانتیک

با پیوستن CBDCها به رقابت برای تسلط بر آینده مالی، مناسب بودن اکوسیستم استیبل کوین، با ارزهای رمزپایه با پشتوانه فیات مانند دلار آمریکا 1:1، زیر سوال رفته است.

به عنوان مدیر عامل صرافی بیت‌گت، گریسی چن در خط مقدم اختلال جهانی ارزهای دیجیتال بوده است. در مصاحبه ای با کوین تلگراف، چن افکار خود را در مورد آینده استیبل کوین ها با ورود CBDC ها به جریان اصلی به اشتراک گذاشت.

کوین تلگراف: هنگامی که CBDC ها در گردش هستند، استیبل کوین ها (در بازارهای خرده فروشی و عمده فروشی) چقدر مرتبط خواهند بود؟

گریس چن: طبق تعریف بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS)، CBDC ها را می توان بر اساس کاربران و اهداف به دو دسته تقسیم کرد:

CBDC عمده فروشی: عمدتاً برای بانک های تجاری و سایر مؤسسات مالی بزرگ برای تسویه پرداخت با ارزش بالا صادر می شود.

CBDC عمده فروشی با بهره وری بهبود یافته در انحلال از طریق فناوری بلاک چین تحت یک سیستم نظارتی نسبتاً بالغ است و می توان آن را به راحتی با مقادیر زیادی وجوه حسابرسی کرد. با این حال، دارای معایبی مانند استفاده محدود (فقط برای شرکت کنندگان مانند شرکت های بزرگ) است.

اخیرا: رگولاتورها پس از فروپاشی FTX با خشم عمومی مواجه شده اند، کارشناسان خواستار هماهنگی هستند

CBDC خرده فروشی: عمدتاً برای افراد و شرکت ها صادر می شود و به طور گسترده به عنوان مکمل نقدی در معاملات خرده فروشی کوچک استفاده می شود. این نوع CBDC، همراه با موارد استفاده غنی، به افزایش رفاه اجتماعی و بهبود سهولت پرداخت کمک می کند. با این حال، کنترل این امر دشوار و پیچیده است. در همین حال، تقاضای بالای تراکنش در هر ثانیه چالشی برای قدرت محاسباتی فناوری بلاک چین ایجاد می کند.

به طور کلی، CBDC های خرده فروشی و عمده فروشی مکمل یکدیگر هستند. بانک های مرکزی کشورهای مختلف در مراحل مختلف توسعه خود نیازهای متفاوتی به CBDCها دارند. بنابراین، استراتژی‌ها و ابزارهای توسعه CBDC با توجه به وضعیت بازار محلی متفاوت است. طبق بررسی داده های BIS، 15٪ از 66 بانک مرکزی مورد بررسی بر روی CBDC عمده فروشی، 32٪ در CBDC خرده فروشی فعالیت می کنند و بقیه هر دو را به کار می گیرند.

استیبل کوین ها و CBDC ها ممکن است تا حدودی در آینده با هم وجود داشته باشند، بسته به اینکه چقدر مقررات محدود کننده در مورد استیبل کوین ها و میزان پذیرش CBDC ها وجود دارد.

CT: تاثیر نوسانات اخیر قیمت USDT بر اکوسیستم استیبل کوین چیست؟

GC: اساساً، تتر (USDT) هر از چند گاهی نوسان می کند، عمدتاً به دلیل نگرانی در مورد غیرشفاف بودن وثیقه USDT (نه 100٪ با پشتیبانی فیات USD) و احساسات FUD ناشی از رسوایی ها و خرابی های صنعت.

به لطف تردید و خطرات مبهم بودن USDT، USD Coin (USDC) از سال 2021 به سرعت رشد کرد و سهم بازار آن از 20٪ به 30.5٪ افزایش یافت. اما به دلیل عواملی مانند صلاحیت طولانی مدت ایالات متحده، کاربران نیز نگرانی های خاصی در مورد USDC دارند.

استیبل کوین‌های دارای وثیقه محلی مانند Dai (DAI)، Curve DAO Token USD (crvUSD) و Aave’s GHO (GHO) همگی عواملی با اخلاق عدم تمرکز بلاک چین هستند و همچنین ممکن است پتانسیل تبدیل شدن به استیبل کوین‌های جریان اصلی را در آینده داشته باشند. .

CT: کارآفرینان چقدر باید بر روی اکوسیستم های رمزنگاری کنترل داشته باشند؟

GC: تا حدودی خوب است که کارآفرینان موثر و باهوش کنترل بیشتری بر روی اکوسیستم‌های رمزنگاری در مراحل اولیه داشته باشند، زیرا رهبری عالی به شرکت و اکوسیستم آن کمک می‌کند. با این حال، از نظر دارایی های کاربران ذخیره شده در پلتفرم، لازم است قوانین سختگیرانه ای برای کنترل ریسک داخلی، طبقه بندی دارایی و جداسازی نگهداری، و سیاست های مدیریت چند امضایی کیف پول کلید خصوصی برای اطمینان از امنیت دارایی کاربر ایجاد شود. شفافیت

آی تی: در میان تنش‌های ژئوپلیتیکی، برخی از دولت‌ها ترجیح داده‌اند از ارزهای خود برای پرداخت‌های فرامرزی استفاده کنند. آیا این روندی است که ادامه خواهد داشت؟ آیا این احساس به عموم مردم ترجمه خواهد شد؟ اگر چنین است، چگونه بر اکوسیستم استیبل کوین تأثیر خواهد گذاشت؟

GC: اکثر CBDC ها به صورت مرکزی با ویژگی های ناشناس و حفاظت از حریم خصوصی قابل کنترل اداره می شوند. استیبل کوین‌های تحت این نوع سیستم همچنان به سیستم حسابرسی از محل CBDC متکی هستند و هیچ تغییر یا تأثیری اساسی در اثبات پشتیبان ارز دیجیتال وجود ندارد.

اخیراً: صنعت کریپتو برزیل در میان عدم قطعیت جهانی به وضوح نظارتی دست یافته است

برخی از CBDCها با تمرکززدایی و قابلیت همکاری بالاتر، سازگاری بالاتری برای بوم‌شناسی ارزهای دیجیتال مختلف خواهند داشت و استیبل کوین‌های تحت چنین سیستمی بازتر و شفاف‌تر خواهند بود. نمونه ای از این پروژه mBridge، یک پروژه پرداخت های فرامرزی است که توسط بانک تسویه بین المللی و چهار بانک مرکزی در سال جاری از طریق یک پلت فرم فناوری دفتر کل توزیع شده اجرا می شود. مرکز نوآوری BIS مرکز هنگ کنگ، اداره پولی هنگ کنگ، بانک تایلند، موسسه ارز دیجیتال بانک خلق چین و بانک مرکزی امارات متحده عربی به این آزمایشی پیوستند.

CT: نظر شما در مورد استیبل کوین های دارای پشتوانه CBDC چیست؟ آیا به ابتکارات اثبات ذخیره برای اکوسیستم های رمزنگاری کمک می کند؟

GC: CBDC ها می توانند قدرت بانک های سنتی را تضعیف کنند، همان اثرات می تواند از استیبل کوین ها و اکوسیستم کریپتو ناشی شود. به نظر من، همکاری با کشورهای بیشتر و سیاست‌های نظارتی ملی گسترده‌تر، پذیرش گسترده ارزهای ثابت را تسهیل و حمایت می‌کند.

CT: برخی از ویژگی‌های کلیدی که می‌خواهید در CBDCها ببینید چیست؟

GC: من مایلم CBDC های بیشتری با تعداد مشخصی گره ببینم، به این معنی که انتقال اطلاعات کاملاً به یک موسسه خاص (مانند یک بانک مرکزی) وابسته نیست. من همچنین می خواهم برخی از CBDC ها را ببینم که قابلیت همکاری خوبی در فناوری دارند. همه اینها ویژگی های خوبی هستند که CBDC را با اکوسیستم بلاک چین سازگارتر می کند.

راه حل

در حالی که CBDC ها به عنوان رقابت مستقیم با ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفته نمی شوند، اما تعدادی از ویژگی ها را از کریپتو به ارث می برند که به رفع مشکلات در اکوسیستم فیات فعلی کمک می کند. همچنین، با توجه به سوابق ثبت شده توسط جدیدترین مدیرعامل FTX، سام بانکمن-فرید، حمایت بانک های مرکزی در مقایسه با کارآفرینان قابل اعتماد به سرمایه گذاران احساس امنیت می دهد.


نویسنده: Arijit Sarkar

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید