پدرخوانده کریپتو می خواهد یک CBDC متمرکز بر حریم خصوصی ایجاد کند: در اینجا نحوه

پدرخوانده کریپتو می خواهد یک CBDC متمرکز بر حریم خصوصی ایجاد کند: در اینجا نحوه


دیوید چاوم در یک مصاحبه اختصاصی برنامه بازی خود را برای ایجاد یک CBDC که اکوسیستم کریپتو نیز از آن استقبال خواهد کرد، فاش کرد.

وقتی صحبت از بخش «کریپتو» ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، کار دیوید چاوم مقدم بر اکوسیستم کریپتو است. تلاش های او به عنوان یک رمزنگار برجسته به سال 1989 باز می گردد، مدت ها قبل از اینکه بیت کوین (BTC) چیزی باشد.

Chaum پروتکل هایی را توسعه داد که اساس DigiCash، اولین ارز دیجیتال جهان که توسط رمزنگاری محافظت می شود، تشکیل شد. دیوید چاوم، مدیر عامل توسعه‌دهنده شبکه متمرکز بر حریم خصوصی Elixxir، در حال همکاری با بانک مرکزی سوئیس برای توسعه یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که می‌تواند اکوسیستم کریپتو را نیز به دلیل ویژگی‌های حریم خصوصی خود جذب کند.

پروژه جدید که eCash 2.0 نام دارد، با هدف توسعه نقدینگی دیجیتالی “به طور غیرقابل خصوصی” و مقاوم در برابر جعل کوانتومی است. از آنجا که جزئیات فنی نیاز به درک عمیق رمزنگاری دارد، کوین تلگراف در هفته بلاک چین استانبول با Chaum ملاقات کرد تا مکانیزم های پشت این پروژه CBDC دوستدار رمزنگاری را درک کند.

یک CBDC ضد سانسور

همه چیز از آنجا شروع شد که توماس موزر، عضو هیئت مدیره بانک ملی سوئیس، دیوید چاوم را برای یک کنفرانس به زوریخ دعوت کرد و به او گفت که «می‌خواهد دوباره eCash را عالی کند» و از او برای یک پروژه جدید کمک خواست.

“[Moser] Chaum نمی‌توانست بفهمد چرا مردم از eCash برای CBDC استفاده نمی‌کنند.» او شروع به توضیح داد. بانک های بزرگ از نظر قابلیت اطمینان و آمادگی آینده باید چیزهای زیادی را در نظر بگیرند. بنابراین، آنها حاضر نیستند روی چیزی که مقاوم در برابر کوانتومی نیست سرمایه گذاری کنند.

Chaum به عنوان بخشی از این پروژه که به صورت داخلی “Project Tourbillon” نامیده می شود، یک پروتکل رمزنگاری ایجاد کرده است که ثابت می کند CBDC می تواند از حریم خصوصی محافظت کند، در برابر سانسور و کوانتومی مقاوم باشد، مقیاس پذیر و حتی با بلاک چین های مالی غیرمتمرکز (DeFi) سازگار باشد. یکی از اهداف آن شفاف سازی کل عرضه سکه بود.

در ابتدا، تیم پروژه سعی کرد از eCash قدیمی استفاده کند اما به سرعت متوجه شد که آن چیزی نیست که در ذهن داشتند. به همین دلیل است که BIS Innovation Hub، بانک ملی سوئیس و شبکه xx پروژه مشترک را بر اساس eCash 2.0 پایه گذاری کردند. Chaum اشاره کرد که “بهترین ویژگی eCash اصلی”، یعنی حفظ حریم خصوصی کنترل شده توسط کاربر، به این پروژه جدید منتقل شده است.

بر اساس اعلام رسمی، پروژه Tourbillon با ترکیب فناوری‌هایی مانند امضای کور و شبکه‌های ترکیبی با زیرساخت‌های دیوید چاوم و توماس موزر، با هدف تطبیق روابط بین انعطاف‌پذیری سایبری، مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی است.

چاوم خاطرنشان کرد که از آنجایی که مردم در این مورد بسیار نگران هستند، حفظ حریم خصوصی همراه با مقیاس پذیری و سازگاری با بلاک چین برای بانک ها بسیار مهم است. وی به درخواست بانک مرکزی اروپا برای اظهار نظر در مورد CBDC اشاره کرد و تاکید کرد که 40 درصد از نظرات مربوط به حریم خصوصی است.

اخیراً: آیا باد بد FTX به جنوب جهانی خواهد رسید؟ شاید نه

چاوم توضیح داد: “شما می توانید هر روز 500 دلار با کارت خودپرداز خود برداشت کنید، اما نمی توانید وارد بانک شوید و 1،000،000 دلار پول نقد برداشت کنید – این حریم خصوصی افراد است.” وی خاطرنشان کرد: در سیستم های پرداخت الکترونیک نیز باید مشابه باشد. این سیستم‌ها باید جمع‌آوری کافی و استفاده از آن برای مقاصد مخرب مانند استخدام قاتل‌های غیرقابل شناسایی را برای کسی سخت کند.»

کلیدهای غیرقابل سلب: رویکردی جدید برای حفظ حریم خصوصی

Chaum برای برآورده کردن الزامات حفظ حریم خصوصی یک ارز دیجیتال، یک سیستم حفظ حریم خصوصی را در نظر گرفت که در آن می‌توان ثابت کرد که کاربر بدون افشای اظهارات محرمانه‌اش می‌دانست. این یک رویکرد نسبتا جدید است که Chaum آن را “غیر قابل انتقال” می نامد.

نام کلید غیرقابل انتقال از قابلیت کلید گرفته شده است: این نوع جدید کلید خصوصی را نمی توان به طور طبیعی داده یا دریافت کرد. خود کلید عبارت یا عبارتی است که به راحتی توسط صاحب آن قابل حفظ است اما توسط شخص ثالث غیرممکن است حدس بزند.

در زمینه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، زمانی که کاربری می‌خواهد به عنوان کاربر به سیستم CBDC بپیوندد، می‌تواند به دفتر بانک مراجعه کند تا با تأیید قرار دادن حروف تصادفی در عبارت، ثابت کند که کلید غیرقابل انتقال خود را می‌داند.

هنگامی که در یک محیط فیزیکی متمرکز بر حریم خصوصی انجام می شود، همانطور که Chaum در تصویر زیر نمونه آن را نشان می دهد، به کاربران کمک می کند بدون افشای کلید خصوصی ثابت کنند که کلید را می دانند.

هنگامی که کاربران هویت خود را تأیید کردند، می توانند یک خانواده کامل از نام های مستعار مرتبط ایجاد کنند که با هم قابل مشاهده نیستند، اگرچه همه آنها به رمز عبور کاربر مرتبط هستند.

در سیستم غیرقابل انتقال، کاربر مجبور نیست پس از اولین بار مرحله تأیید فیزیکی را طی کند. Chaum توضیح می دهد که آنها می توانند رضایت خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند و برای همه مناسبت های خاص دیگر نام مستعار ایجاد کنند. نام‌های مستعار آن را به دفترچه‌هایی با امضای خاص یا «اعتبارنامه» تشبیه می‌کردند. او معتقد است در دسترس بودن کلیدهای غیرقابل انکار فراتر از امور مالی است.

آنها می توانند نشان دهند که یک کاربر مالیات خود را در سال جاری پرداخت کرده است. یا با مدرک عالی فارغ التحصیل شدند.

مقاومت کوانتومی، کامپیوترهای کوانتومی نمی توانند صبر کنند

هیچ مکالمه ای با «پدرخوانده کریپتو»، لقبی که دیوید چاوم برای چندین دهه مشارکتش در رمزنگاری داده است، بدون بحث در مورد انعطاف پذیری کوانتومی کامل نخواهد بود. در حالی که هیچ تهدید مستقیمی برای کامپیوترهای کریپتو – در عین حال – کوانتومی که به راحتی می توانند پروتکل رمزگذاری SHA-256 بیت کوین را بشکنند، وجود ندارد، انتظار می رود در دهه آینده وارد بازار شوند. بنابراین، آمادگی برای حملات از سوی چنین دستگاه‌هایی برای سیستم‌ها و سرویس‌های آماده آینده ضروری است.

چاوم توصیه کرد که تاب آوری کوانتومی باید در دستور کار همه باشد. “زیرا داده ها به راحتی ذخیره می شوند حتی اگر در حال حاضر قابل خواندن نیستند.” وقتی کامپیوترهای کوانتومی بدون هشدار به صحنه می‌رسند، شکستن داده‌های رمزگذاری‌شده امروزی بسیار آسان‌تر خواهد بود.

شرکت او، Elixxir، با شبکه xx که از کلیدهای پشتیبان مقاوم کوانتومی برای پشتیبانی از سکه‌های xx استفاده می‌کند، بر جنبه انعطاف‌پذیری کوانتومی ارزهای دیجیتال تمرکز دارد. Chaum ادعا کرد که شبکه xx قادر به پردازش 3500 تراکنش مقاومتی کوانتومی در هر ثانیه در طول آزمایش سکه xx عمومی است.

اخیر: راه حل های غیرمتمرکز برای کلید تغییرات آب و هوا به عنوان COP ناامید کننده

اما پول همه چیز نیست. ارتباط نیز مهم است. Chaum تاکید کرد که بیشتر سرویس‌های چت امروزی از رمزگذاری سرتاسر به عنوان یک برچسب تبلیغاتی استفاده می‌کنند. او اضافه کرد که اکثر پیام‌رسان‌های مدرن مردم را گمراه می‌کنند تا از درک این موضوع جلوگیری کنند که هیچ تکه‌تختی ابرداده وجود ندارد و هرکسی که یکی از این پیام‌رسان‌ها را لمس کند می‌تواند در سطح جهانی «چه کسی با چه کسی صحبت می‌کند» را ببیند:

“ما فکر کردیم برای محافظت از محتوای پیام، رمزگذاری مقاوم کوانتومی قرار دهیم، سپس آن را اعلام کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. بنابراین این کار را انجام دادیم، آن را دریافت کردیم، و هیچ یک از پیامبران دیگر آن را دنبال نکردند.”

Chaum ادعا کرد که سرویس های پیام فوری ظاهراً به رمزگذاری قوی سرتاسر خود اهمیت می دهند، “زیرا آنها آن را ندارند.”


نویسنده: Erhan Kahraman

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉