قمار شکار Crypto airdrop و معنای آن برای توسعه دهندگان بلاک چین


شکار دراپ می تواند یک سرمایه گذاری پرسود باشد، اما می تواند خطرات مالی قابل توجهی نیز به همراه داشته باشد.

در فضای کریپتو، اصطلاح “airdrop” به توزیع ناخواسته توکن ها، اغلب برای اهداف بازاریابی یا به عنوان پاداش برای مشارکت یا مشارکت در شبکه، اشاره دارد.

اولین ایردراپ رمزنگاری ثبت شده در سال 2014 زمانی رخ داد که Auroracoin ارز دیجیتال بومی AUR را توزیع کرد.

یکی دیگر از ایردراپ های معروف، صرافی غیرمتمرکز Uniswap بود که در سال 2020 به کاربران خود توکن حکومتی UNI (UNI) داد. در مجموع، بیش از 250000 حساب هر کدام 400 UNI دریافت کردند.

Airdrop، Tokens، Tokenomics

در حالی که ایردراپ‌ها برخی را تشویق کرده است تا در شبکه‌های بلاک چین فعال‌تر شوند، کریس بردبری، مدیر عامل پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) Oasis.app، به کوین‌تلگراف گفت که کاربران می‌دانند چگونه از ایردراپ‌ها استفاده کنند، که منجر به پدیده «ایردراپ» می‌شود. گفت در را باز کرد. شکار.”

هدف شکارچیان Airdrop کسب درآمد از طریق جمع آوری توکن ها از airdrops به این امید است که آنها ارزشمند باشند.

یک مثال اخیر در جریان ARB airdrop Arbitrum رخ داد، که در آن فعالیت زنجیره ای نشان داد که شکارچیان airdrop به ارزش 3.3 میلیون دلار ARB را از 1496 کیف پول تنها به دو کیف پول تبدیل کردند.

بر اساس پلتفرم تحلیل بلاک چین Lookonchain، یک کیف پول 1.4 میلیون ARB به ارزش حدود 2 میلیون دلار در آن زمان از 866 آدرس دریافت کرد، در حالی که کیف پول دیگری 933375 ARB به ارزش حدود 1.38 میلیون دلار از 630 آدرس دریافت کرد.

در 20 مارس، Lookonchain اعلام کرد که شش شکارچی ایردراپ خاص تقریباً تمام ایردراپ های اصلی را در کریپتو دریافت کرده اند.

بردبری به کوین تلگراف گفت: «شکارچیان حرفه‌ای ایردراپ از اسکریپت‌ها برای ترکیب آدرس‌های مختلف در تعداد انگشت شماری از آدرس‌ها استفاده می‌کنند. ما در اینجا در مورد کسی با هزاران کیف پول صحبت نمی کنیم. “اینها توسعه دهندگان پیشرفته ای خواهند بود که اقدامات متعددی را در بسیاری از کیف پول ها انجام می دهند، همه به صورت برنامه ای.”

یک بازی خطرناک

بردبری همچنین خاطرنشان کرد که در حالی که این تاکتیک پتانسیل سودآوری با کاهش هزینه ها و زمان را دارد، اما خطرات مالی جدی را در بر دارد.

او گفت: «شکار ایردراپ یک بازی مؤثر است»، و خاطرنشان کرد که مستلزم یافتن پروتکل‌هایی است که توکن صادر نمی‌کنند و سپس تعامل با آنها به روش‌های مختلف که می‌تواند شکارچی را قادر به کسب بخشی از ایردراپ کند.

برادبری افزود: زمانی که پروتکل ها جدید یا اثبات نشده باشند، خطرات حتی بیشتر می شود:

“ماهیت ایردراپ‌های ماسبق به این معنی است که شما اغلب از پروتکل‌های جدید استفاده می‌کنید، پروتکل‌هایی که آزمون زمان خود را پس داده‌اند. و در بسیاری از موارد، باید دارایی‌های خود را در آن پروتکل‌ها سرمایه‌گذاری کنید، که خطر از دست دادن دارایی‌های شما در برابر باگ‌ها یا هکرها را افزایش می‌دهد. “

او افزود: “هزینه شکار ایردراپ اگر به یک پروتکل پیشرفته تبدیل نشود، می تواند از ارزش هر ایردراپ بیشتر باشد.”

نادیده گرفتن هزینه های گاز و سایر هزینه های مالی نیز می تواند برای شکارچیان مشکل ساز باشد.

بردبری گفت که یافتن و تکمیل وظایف مورد نیاز برای برنده شدن در ایردراپ بالقوه می تواند دشوار باشد، زیرا پروتکل ها معیارهای نوآورانه تری را معرفی می کنند.

«اگر کارهای زیادی را انجام دهید که مناسب نیستند، ممکن است منجر به ضرر شود، و اکثر پروتکل‌ها اکنون در تلاش هستند تا راه‌های خلاقانه‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی تخصیص دریافت می‌کند ارائه کنند – بنابراین فرصتی برای صرف زمان و پول برای چیزی که انجام می‌دهد. برادبری گفت: «نمی‌شمار، بالا می‌رود.

او افزود: «در نهایت، شما باید از پروتکل‌ها استفاده کنید – مانند یک بازی – به این امید که با انجام اقدامات درست روی پروتکل‌های درست، «برنده» شوید، اما دقیقاً نمی‌دانید که باید چه کاری انجام دهید.

عواقب شکار دراپ

شکار Airdrop به یک روش نسبتاً رایج در کریپتو تبدیل شده است زیرا افراد و گروه‌ها به دنبال فرصت‌هایی برای دریافت سکه‌های رایگان و کسب سود هستند.

کریپتو توییتر کاربران زیادی دارد پیشنهاد نکاتی در مورد بهترین راه‌ها برای شکار ایردراپ، پروتکل‌هایی به اشتراک بگذارید که می‌توانند فرصتی برای کسب سود ایجاد کنند، و سایر توصیه‌های مربوط به ایردراپ را مبادله کنید.

برخی از پلتفرم‌ها، مانند پلتفرم تحلیلی DeFi DefiLlama، حتی صفحه‌ای دارند که پروژه‌هایی را نشان می‌دهد که هنوز توکن ندارند اما ممکن است در آینده باشند.

Zoe Wei، رئیس روابط توسعه‌دهندگان و بازاریابی در BNB Chain، به Cointelegraph گفت که دامنه شکار airdrop ممکن است بسته به ایردراپ خاص و اقداماتی که تیم پروژه برای کاهش فعالیت انجام می‌دهد متفاوت باشد.

او همچنین خاطرنشان کرد که اجرای این پروتکل‌ها می‌تواند مشکلات بلندمدتی را برای پروتکل‌ها ایجاد کند، زیرا آنها به دنبال ایجاد مشوق‌هایی برای سازندگان و مشارکت‌کنندگان اکوسیستم هستند که برای رشد بلندمدت بسیار مهم هستند.

وی گفت: “Airdrops از مراحل اولیه برای رشد یک جامعه مهم است، اما چالش در شناسایی مشارکت کنندگان، تمایز بین مشارکت کنندگان واقعی و کسانی است که فقط در دریافت پاداش مشارکت دارند.”

به گفته بردبری، سلامت درازمدت یک پروتکل به پاداش دادن به کاربران واقعی و مشارکت کنندگانی که برای کمک در آنجا هستند بستگی دارد. متوجه نشدن این موضوع می تواند منجر به مهاجرت شود زیرا کاربران در جستجوی پروژه های دیگر هستند.

او گفت: «این ایده که استفاده از پروتکل می‌تواند ارزش پولی و سخاوتمندانه‌ای داشته باشد، در واقع نحوه دریافت پروتکل‌ها به کاربران اولیه و نقدینگی اولیه مورد نیاز آنها است.

با این حال، بردبری افزود: “بزرگترین مشکل این است که در بیشتر موارد، زمانی که airdrop اتفاق می افتد، اگر به کاربران برای استفاده از پروتکل پاداش ندهید، بسیاری از آنها ترک خواهند کرد و به پروژه بعدی می روند.”

راه حل هایی برای متوقف کردن شکارچیان ایردراپ

شناسایی افراد یا گروه‌های پشت شکار airdrop به دلیل ماهیت مبهم تراکنش‌های بلاک چین می‌تواند دشوار باشد و این می‌تواند کلیدی برای کار پروژه‌هایی باشد که سعی در محدود کردن برنامه دارند.

وی گفت که این یکی از دلایل اصلی ادامه شکار ایردراپ است، به خصوص اگر پروژه های پشت دراپ ضوابط صلاحیت سخت گیرانه تری را اعمال نکنند یا مانع شکار ایردراپ نشوند.

با این حال، او خاطرنشان کرد که گزینه‌های دیگری برای پروتکل‌ها وجود دارد، مانند بررسی روش‌های توزیع توکن جایگزین یا اعمال معیارهای سخت‌گیرانه‌تر برای اطمینان از توزیع عادلانه‌تر توکن‌ها بین شرکت‌کنندگان.

به گفته وی، یک راه‌حل سفارشی، نشانه‌های روح (SBT) است که غیرقابل انتقال هستند و تضمین می‌کنند که اگر پروژه‌ها فقط به آدرس‌های دارای SBT بروند، فقط حامیان واقعی پاداش دریافت می‌کنند.

SBT ها نشانه های هویت دیجیتالی هستند که نشان دهنده ویژگی ها، ویژگی ها و دستاوردهای یک شخص یا نهاد هستند و توسط “ارواح” که نماینده حساب ها یا کیف پول های بلاک چین هستند صادر می شوند.

پایان: توکن ARB آربیتروم شروع فصل ایردراپ را نشان می دهد – در اینجا 5 نکته وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

وی معتقد است که انتقال به استفاده از SBT ها، توزیع توکن را هدفمندتر و منصفانه تر می کند.

او گفت: «پذیرفتن مفهوم SBT می‌تواند کار را برای شکارچیان قطره هوایی سخت‌تر کند، توزیع نمادین عادلانه‌تر را ترویج کند و به رفاه اکولوژیکی اکوسیستم کمک کند.

“این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ایردراپ ها عمدتاً به سمت حامیان واقعی و کاربران علاقه مند هدایت می شوند تا شکارچیان فرصت طلب”.

وی همچنین استدلال کرد که سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز می‌توانند عدالت حاکمیتی را با استفاده از توکن‌های SBT برای رأی‌گیری برای جلوگیری از هرزنامه‌های ربات اجرا کنند.

رویکرد دیگر استفاده از روش‌های توزیع تصادفی یا محدود کردن تعداد توکن‌های توزیع‌شده در هر آدرس برای جلوگیری از سودهای نامتناسب توسط شکارچیان airdrop است.

وی گفت: «به‌علاوه، پروژه‌ها می‌توانند بر توزیع توکن‌ها برای فعال‌ترین و فعال‌ترین کاربران خود تمرکز کنند، با در نظر گرفتن عواملی مانند مشارکت در جامعه پروژه یا استفاده از پلتفرم آن، برای تشویق مشارکت واقعی و جلوگیری از شکار هواپیما».
نویسنده: Stephen Katte

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید