آینده پذیرش قراردادهای هوشمند برای مشاغل


مخاطبین هوشمندی که می توانند محاسبات پیچیده را با حفظ سطحی از حریم خصوصی مدیریت کنند، آینده پذیرش سازمانی هستند.

بازارهای مالی غیرمتمرکز (DeFi) ممکن است در سال گذشته سرد شده باشند، اما فناوری که از این برنامه ها پشتیبانی می کند به پیشرفت خود ادامه می دهد. به ویژه، پلتفرم‌های قرارداد هوشمند که امکان انجام تراکنش‌ها در برنامه‌های DeFi را فراهم می‌کنند، در حال بلوغ هستند تا نیازهای سازمانی را برآورده کنند.

در حالی که قابل توجه است که مشاغل قبلاً به موارد استفاده از DeFi علاقه نشان داده اند، محدودیت های قرارداد هوشمند مانع پذیرش آن شده است. گزارش Grayscale Research در ماه مارس این موضوع را در چشم انداز نشان می‌دهد و بیان می‌کند که «علی‌رغم پردازش میلیون‌ها تراکنش در روز، پلت‌فرم‌های قراردادهای هوشمند قادر نخواهند بود حتی 10 درصد از ترافیک اینترنت جهان را در وضعیت فعلی مدیریت کنند.»

این مفهوم به ویژه با توجه به فرصت بازار پشت DeFi مشکل ساز است. برای مثال، گزارش Grayscale Research اشاره می‌کند که ترکیبی از برنامه‌های DeFi و Metaverse می‌تواند ارزش بازار بسیار بیشتری نسبت به بازار دارایی دیجیتال فعلی داشته باشد.

قراردادهای هوشمند چگونه پیش می روند؟

با توجه به این پتانسیل، مشخص شد که قراردادهای هوشمند باید به سمت جلو حرکت کنند تا با رشد سازگار شوند. جان وودز، مدیر ارشد فناوری بنیاد Algorand، بدنه پشتیبان اکوسیستم بلاک چین، به کوین تلگراف گفت که قراردادهای هوشمند امروزی دارای تعدادی محدودیت فنی هستند، مانند مسائل مقیاس پذیری که منجر به کندی زمان تراکنش و عدم عملکرد می شود. محاسبات پیچیده

فعلی: قراردادهای هوشمند چگونه می توانند کارایی در مراقبت های بهداشتی را افزایش دهند؟

وودز به اشتراک گذاشت که قراردادهای هوشمند نصب شده روی بلاک چین Algorand عمدتاً در موارد استفاده سنتی DeFi اعمال می شود که مواردی مانند تجارت خودکار دارایی های دیجیتال روی زنجیره را امکان پذیر می کند. با این حال، وقتی صحبت از موارد استفاده سازمانی می شود، وودز گفت که او معتقد است که بهترین کار این است که تا حد امکان اطلاعات کمی در مورد زنجیره قرار دهیم. گفت:

“من قبلاً با کسب و کارهای بزرگی کار کرده ام که می خواستند موارد استفاده از DeFi مانند اجماع پس از تجارت را در یک شبکه بلاک چین اجرا کنند. هنگام ساخت این برنامه های کاربردی سازمانی، من فقط مهم ترین اطلاعات را در زنجیره قرار می دادم. این امکان قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. بدون نیاز به انجام محاسبات سنگین روی زنجیره، کارآمد اجرا شود.

به گفته وودز، این روش به کسب و کارها اجازه می دهد تا از اتصالات هوشمند استفاده کنند، اما فقط زمانی که به محاسبات ساده می رسد. در حالی که این به عنوان راه حلی برای محدودیت های فعلی عمل می کند، پیشرفت هایی در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که تمام داده های شرکتی می توانند توسط قراردادهای هوشمند تامین شوند.

به عنوان مثال، اسکات دایکسترا، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیانگذاران Space and Time، یک پلتفرم داده غیرمتمرکز، به کوین تلگراف گفت که شرکت او در حال ساخت یک پلت فرم داده خارج از زنجیره ای است که می تواند هر حجم کاری را در یک خوشه واحد مدیریت کند.

او توضیح داد: «ما در تلاش هستیم تا توسعه‌دهندگان را قادر به اجرای پرس‌وجوها بر اساس داده‌هایی که از تمام بلاک‌چین‌های اصلی و داده‌های بارگذاری شده از هر منبع خارج از زنجیره‌ای فهرست‌بندی می‌کنیم، انجام دهند. پس از اجرای پرس‌و‌جوها، Dykstra توضیح داد که Space and Time از رمزنگاری ثبت‌شده جدید به نام «اثبات SQL» استفاده می‌کند که می‌تواند ثابت کند هر نتیجه پرس و جو درست است و داده‌های زیربنایی دستکاری نشده‌اند.

این یک نکته مهم است، زیرا Dykstra خاطرنشان می کند که پرس و جوهای داده سازمانی معمولاً در انبارهای داده خارج از زنجیره اجرا می شوند. با این حال، از آنجایی که این انبارهای داده متمرکز هستند، نتایج پرس و جو اغلب توسط یک قرارداد هوشمند قابل اعتماد نیستند، بنابراین باعث ایجاد محدودیت می شود.

با توجه به اینکه Space and Time می تواند به صورت رمزنگاری ثابت کند که هر نتیجه پرس و جو داده درست است، Dykstra توضیح داد که این اجازه می دهد تا محاسبات پیچیده مستقیماً بدون محدودیت به قراردادهای هوشمند متصل شوند.

او گفت: «توانایی Space and Time برای اتصال مستقیم نتایج جستجوی تحلیلی به قراردادهای هوشمند (با ضمانت‌های رمزنگاری) به عنوان یک واسطه قابل اعتماد بین داده‌های سازمانی و ذخیره‌سازی محدود بلاک چین عمل می‌کند. به نوبه خود، این فرآیند منطق تجاری پیچیده تر را برای استفاده سازمانی خودکار می کند.

اگرچه این راه حل اجازه می دهد تا داده های پیچیده با قراردادهای هوشمند پردازش شوند، نگرانی های حفظ حریم خصوصی همچنان وجود دارد. پل برودی، رهبر جهانی بلاک چین EY، به کوین تلگراف گفت که اگرچه ارزش پیشنهادی قراردادهای هوشمند برای مشاغل بسیار زیاد است، موانع نیز بسیار زیاد است. گفت:

“بزرگترین آنها حفظ حریم خصوصی است – بلاک چین های عمومی به صورت بومی از حریم خصوصی پشتیبانی نمی کنند. از آنجایی که شرکت ها خرید اطلاعات حساس را در نظر می گیرند، هیچ شرکتی تا زمانی که از رویکرد حفظ حریم خصوصی مطمئن نشود از این راه حل ها استفاده نخواهد کرد.”

وودز همچنین می‌داند که کسب‌وکارها در استفاده از قراردادهای هوشمند به دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی مردد هستند. هر کاری که در حال حاضر در شبکه بلاک چین عمومی انجام می شود شفاف است، اما موارد استفاده سازمانی به سطحی از حریم خصوصی نیاز دارد. بعد از آن حریم خصوصی در قراردادهای هوشمند است.

به این ترتیب، وودز به اشتراک گذاشت که Algorand در حال حاضر روی یک راه حل حفظ حریم خصوصی قرارداد هوشمند کار می کند. در حالی که جزئیات دیگری فاش نشد، وودز، که قبلاً به عنوان مدیر معماری Cardano در Input Output Global (IOHK) کار می کرد، فاش کرد که IOHK همچنین در حال کار بر روی حل کردن حریم خصوصی در مورد قراردادهای هوشمند با محصولی به نام Midnight است.

برودی همچنین خاطرنشان کرد که EY در حال توسعه ابزارها و توسعه محصولات با قابلیت حفظ حریم خصوصی خود است تا امکان پرداخت خصوصی و نقل و انتقالات در شبکه عمومی اتریوم را فراهم کند. به عنوان مثال، در ژوئیه 2021، EY از انتشار Nightfall 3 خبر داد، محصولی که شواهد دانش صفر را با جمع‌بندی خوش‌بینانه ترکیب می‌کند تا کارایی تراکنش و حفظ حریم خصوصی در اتریوم را بهبود بخشد.

برودی گفت: «Nightfall یک خلاصه خوش‌بینانه بدون دانش برای پرداخت‌ها و نقل و انتقالات محرمانه است. او افزود که Starlight محصول دیگری از EY است که به عنوان یک کامپایلر عمل می کند که قراردادهای سخت گیری را به مدارهایی با دانش صفر و دارای قابلیت حفظ حریم خصوصی تبدیل می کند. او گفت: «هر دو مشارکت عمومی هستند و برای همه قابل دسترسی هستند.

حتی با وجود حفظ حریم خصوصی در قراردادهای هوشمند، ناشناس بودن همچنان یک مسئله برای شرکت‌های بزرگ است. Weijia Zhang، معاون مهندسی در Wanchain و رئیس منطقه ای چین در Enterprise Ethereum Alliance، امروز به Cointelegraph گفت که قراردادهای هوشمند مکانیزمی برای احراز هویت کاربر ندارند. برعکس، بازیگران بد می‌توانند از نقص‌های طراحی یک قرارداد هوشمند سوء استفاده کنند که منجر به سرقت دارایی‌ها توسط بازیگران ناشناس می‌شود. در واقع، این یک نگرانی بزرگ است زیرا حملات DeFi همچنان در حال افزایش است.

قراردادهای هوشمند در آینده

جدای از نگرانی ها، قابل توجه است که راه حل هایی برای افزایش قابلیت های قرارداد هوشمند در حال توسعه است. به همین دلیل است که کارشناسان صنعت اطمینان دارند که کسب و کارها در آینده از قراردادهای هوشمند استفاده خواهند کرد.

شکی نیست که کسب و کارها در نهایت راه حل های قرارداد هوشمند را اتخاذ خواهند کرد. ژانگ گفت: «نوآوری‌های فناوری امیدوارکننده زیادی در فضای بلاک چین عمومی رخ می‌دهد که قراردادهای هوشمند در هسته خود دارند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که پلتفرم هایی که قراردادهای هوشمند بر روی آن ها اجرا می شوند نیز در حال پیشرفت هستند. به عنوان مثال، وودز اشاره کرد که Algorand بر مقیاس پذیری برای پشتیبانی از موارد استفاده سازمانی تمرکز دارد. قراردادهای هوشمند نیازی به معنی دار شدن ندارند، اما ما همچنین باید به قراردادهای هوشمند منابع بیشتری بدهیم. همچنین باید روی مقیاس بندی بلاک چین ها تمرکز کنیم تا آنها را سریعتر و قادر به اتصال قراردادهای هوشمند بیشتری در ثانیه کنیم.

ژانگ همچنین توضیح داد که یک ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر می‌تواند چالش‌های حریم خصوصی و داده‌ها را حل کند، در حالی که فناوری پل زنجیره‌ای متقابل می‌تواند مشکلات قابلیت همکاری را حل کند. او افزود که شاردینگ می تواند مقیاس پذیری را حل کند.

آخرین: چگونه احضاریه NFT می تواند چشم انداز قانونی را تغییر دهد

«راه‌حل‌های قرارداد هوشمند انقلابی در سیستم‌های پیچیده‌ای ایجاد می‌کند که نیاز به مشارکت چند طرف دارد و کارایی کل سیستم را فراهم می‌کند. نمی توان گفت که کسب و کارها مایل به استفاده از این راه حل ها هستند. آنها باید این را بگویند.”

«شرکت‌ها به دلیل ارتقا یا تغییر عمده در عملیات تجاری، سیستم‌ها را به آرامی و اغلب تنها در صورت لزوم پیاده‌سازی می‌کنند. این بدان معنی است که نرخ پذیرش ما در دنیای مصرف کننده بسیار بعید است. چیزی که ده سال برای مصرف کنندگان طول کشید، می تواند به تدریج در 30 سال برای شرکت اتفاق بیفتد.


نویسنده: Rachel Wolfson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید