روزی که آخرین برداشت قفل شد


یک روز احتمالاً به نوه های خود در مورد روزهای غرب وحشی رمزارزها خواهید گفت.

این احساس را تصور کنید (شاید قبلاً این را تجربه کرده باشید): شما یک فرد عادی هستید که تا حدودی با ارزهای دیجیتال آشنا هستید. احتمالاً عبارت “نه کلید شما، نه رمزارز شما” را شنیده اید، و البته برای برخی از صرافی های مبهم تر، منطقی است، اما این Exchange Corp است (بیایید از آن به عنوان یک مثال فرضی استفاده کنیم). همه به Exchange Corp اعتماد دارند. شما مدیر عامل آنها را روز گذشته در اخبار کابلی دیدید و او بسیار معتبر به نظر می رسید. در واقع، او حتی در توییتر خود گفت که کوین های شما همیشه مال شما هستند، حتی اگر آنها را در Exchange Corp نگه دارید.

یک روز، وقتی وارد Exchange Corp می‌شوید و سعی می‌کنید فقط 50 دلار بیت‌کوین را برداشت کنید تا به جای دیگری نقل مکان کنید، ناگهان با یک پیام خطای عجیب روبرو می‌شوید:

به دلیل نوسانات بازار، برداشت ها محدود بود.»

این عجیب است، این به چه معناست؟

شما وارد توییتر می شوید تا ببینید آیا شخص دیگری نیز همین مورد را تجربه می کند.

“شرکت اکسچنج محکم است!”

“تولدت مبارک به همه کسانی که تازه وارد Exchange Corp هستند. وقتی کشتی در حال غرق شدن دیدم متوجه شدم.”

“@ExchangeCorpCEO می توانید لطفا به من کمک کنید؟ چرا نمی توانم پولم را برداشت کنم؟”

آیا سناریوی بالا برای شما آشنا به نظر می رسد؟ اگر امسال حتی به کمترین مقدار آن نیز توجه کرده باشید، این داستان را بارها برای دارندگان ارزهای دیجیتال بی شماری دیده اید. افرادی که چیز بهتری نمی‌دانند – یا فکر می‌کنند شرکتی را پیدا کرده‌اند که واقعاً می‌توانند به آن اعتماد کنند – با این واقعیت بیدار شده‌اند که کلیشه رمزنگاری “نه کلیدهای شما، نه رمزنگاری شما” در واقع درست است.

چرا این اتفاق ادامه دارد؟ چگونه مردم مورد آزار قرار می گیرند؟ آیا مشکل اساسی در مورد خود ارز دیجیتال وجود دارد که نقض فاحش اعتماد مانند این ممکن است رخ دهد؟

برای درک پاسخ به این سوالات، ابتدا باید یک گام به عقب برداریم و از خود بپرسیم که آیا ارز دیجیتال همان طور که در نظر گرفته شده بود کار می کند یا خیر. آیا فقط برای اینکه بتوانیم معامله کنیم، مجبور بودیم که نگهبانی توکن های خود را واگذار کنیم؟ پاسخ یک نه بزرگ است.

به جامعه ای بپیوندید که در آن می توانید آینده را متحول کنید. حلقه نوآوری Cointelegraph رهبران فناوری بلاک چین را برای اتصال، همکاری و انتشار گرد هم می آورد. امروز درخواست دهید

هنگامی که رمزارز برای اولین بار معرفی شد، ایده ساده بود: شما حافظ امور مالی خود هستید و تا زمانی که امنیت اطلاعات اولیه را حفظ کنید، هیچکس نمی تواند آنها را از شما بگیرد. اساسا: کلیدهای خود را نگه دارید، رمزنگاری خود را نگه دارید.

این ایده ای بود که جواب داد، و به دلیل ایمنی و امنیت ارائه شده، منجر به گسترش سریع فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین به طور گسترده تر شد. متأسفانه، همانطور که اغلب اتفاق می افتد، ایمنی و امنیت به خاطر راحتی قربانی شده است.

صرافی های متمرکز چندین گزینه جذاب را برای افرادی که به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند ارائه می دهد، اما نه چندان به استقلال. یا شاید آنها اهمیت این خودمختاری را درک نمی کردند و اعتماد داشتند که ارزهای رمزنگاری شده به نوعی در بازداشت باقی می مانند، حتی اگر در یک صرافی متمرکز ذخیره شوند.

جذابیت این مبادلات متمرکز به راحتی قابل درک است. دیگر لازم نیست نگران کلیدها باشید. تنها چیزی که نیاز دارید یک نام کاربری و رمز عبور است – سیستمی که اکثر مردم به شدت با آن آشنا هستند. نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ نگران نباشید، فقط یک بلیط راهنما باز کنید و کارکنان دوستانه Exchange Corp به شما کمک خواهند کرد تا حساب خود را بازیابی کنید.

هر چند این وسوسه انگیز است، آسیب پذیری بزرگی برای هر کسی که با صرافی های متمرکز تعامل دارد ایجاد می کند: اگر سکه های شما توسط شخص دیگری نگهداری شود، ممکن است توسط شخص دیگری گم شود. به دلیل فعالیت های مخرب، بی دقتی یا اشتباهات تایپی ساده، سکه های شما اکنون دارای آسیب پذیری های متعددی هستند که قبلاً بسیار کمتر رایج بودند.

مشکل خود ارز دیجیتال نیست، بلکه روشی است که ما همیشه سعی می کنیم کنترل متمرکز را به چیزی غیرمتمرکز وادار کنیم. راه حل این مشکل بسیار ساده است: ارز دیجیتال را به ریشه های غیرمتمرکز خود برگردانید.

ما به سرعت به روزی نزدیک می شویم که قرعه کشی نهایی قفل شده است.

برای رسیدن به آنجا، آنها باید درک کنند که به اصطلاح راحتی که صرافی های متمرکز مرزهای بی توجهی را برای مصرف کنندگان ایجاد می کند. اکثر مردم حداقل تا حدی به موسسات مالی اعتماد دارند. مواردی مانند بیمه FDIC برای چک کردن حساب ها، چشم مراقب دولت ایالات متحده و گردان های ماموران IRS می توانند این تصور نادرست را به مصرف کنندگان القا کنند که هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد. پول من نزد آنها محفوظ است، رگولاتورها برای همین هستند، درست است؟

اکثر مردم نمی دانند که چقدر سریع پولشان از یک صرافی متمرکز ناپدید می شود، اما صرافی های متمرکز حقیقت را می دانند. به همین دلیل است که به عنوان رهبران صنعت، باید با حذف برخی از روش‌های متمرکز آسیب‌پذیر، برای محافظت از کاربران خود ابتکار عمل داشته باشیم. شاید یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، متوقف کردن الزام کاربران به واریز ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های ما فقط برای تجارت باشد.

هرگز قرار نبود ارز دیجیتال تا این حد متمرکز باشد. مردم نباید کنترل دارایی های دیجیتال خود را فقط برای تجارت فدا کنند. صرافی‌های متمرکزی که به آن نیاز دارند، کاربران خود را در معرض خطرات غیرضروری و خطرناک‌تر قرار می‌دهند. برای کاهش این موضوع، صرافی‌های متمرکز می‌توانند راه‌هایی برای ارائه کتاب‌های سفارش متمرکز به کاربران خود بیابند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا حضانت کامل رمزارز خود را حفظ کنند. ایجاد این تغییر در سال 2023 شاید یکی از مهم‌ترین گام‌هایی باشد که یک شرکت ارز دیجیتال می‌تواند انجام دهد تا مطمئن شود از موج بعدی حملات، هک‌ها و سقوط بازار سهام جان سالم به در می‌برد.

یک روز احتمالاً به نوه های خود در مورد روزهای غرب وحشی رمزارزها خواهید گفت. روزهایی که می توانید در حساب خود قفل شوید و همه چیز را در یک لحظه از دست بدهید. و در سال‌های بعد، نوه‌های شما چشم‌هایشان را می‌چرخانند، لبخند می‌زنند و سرشان را تکان می‌دهند که مبادلات تنظیمات لازم را انجام می‌دهند و می‌گویند:باشه بابابزرگ بیا برگردیم تو رختخواب

آنها شما را باور نخواهند کرد، اما اشکالی ندارد، زیرا حداقل مجبور نبودند روز آخرین برداشت را ببینند.

جائه یانگ بنیانگذار و مدیر عامل Tacen است، یک شرکت متخصص در انطباق با رمزنگاری.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده با قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بیاموزید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر


نویسنده: Jae Yang

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید