به لطف اتریوم، «آلت کوین» دیگر یک لک نیست


به لطف اتریوم که انگ مرتبط با «آلت کوین‌ها» را از بین می‌برد، پروژه‌های بیشتری این فرصت را دارند که ثابت کنند نام آن مهم نیست.

آلت کوین در اصل به معنای جایگزین بیت کوین بود زیرا در مراحل اولیه توسعه ارزهای دیجیتال، هر ارز مبتنی بر بلاک چین به عنوان نوعی تقلید از بیت کوین (BTC) تلقی می شد. در آن زمان، ارزهای رمزنگاری شده مانند Litecoin (LTC)، XRP (XRP) و Peercoin (PPC) عمدتاً برای پرداخت استفاده می شدند. آلت کوین به عنوان یک اصطلاح کلی برای ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین استفاده می شد.

این از سال 2011 تغییر کرده است. با ظهور بیش از 20000 ارز رمزنگاری شده که هر کدام به انواع مختلفی از پروژه ها و توکن های رمزنگاری مرتبط هستند. ما همچنین شاهد قدرت سکه‌ها در بخش‌های زنجیره‌های عمومی، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، لایه ۲، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، استیبل کوین‌ها و موارد دیگر بوده‌ایم.

اگر «آلت کوین» به ارزهای دیجیتال غیر بیت کوینی با ویژگی های مشابه بیت کوین اشاره دارد، این تعریف قطعاً دیگر برای همه 20000 ارز مناسب نیست.

تعریف پیشرفته آلت کوین در حال حاضر بسیار خاص تر است – معمولاً به یک سکه جایگزین در یک مسیر خاص اشاره دارد. آلت‌کوین‌ها عموماً در ویژگی‌های فنی یا پیاده‌سازی اکوسیستم پیشرفته‌تر هستند، اما تاکنون هیچ آلت‌کوینی از نظر اجماع، شیوع یا ارزش بازار به پیشی گرفتن از بیت‌کوین نزدیک نشده است.

بنابراین با در نظر گرفتن همه چیز، آیا اتر (ETH) هنوز در این جعبه قرار می گیرد؟

تغییر وضعیت آلتکوین اتریوم

حتی اتریوم زمانی که برای اولین بار در سال 2015 راه اندازی شد، به عنوان یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مورد نیاز برای بیت کوین در نظر سرمایه گذاران تلقی می شد – به طوری که اتر حتی در همان سال به ده ارز دیجیتال برتر راه پیدا نکرد. در آن مرحله، اتریوم مطمئناً با تعریف قدیمی آنچه که یک آلتکوین در نظر گرفته می شد مطابقت داشت.

رهایی از آن انگ داستان دیگری است. وضعیت اتریوم به عنوان یک آلتکوین برتر از پیشرفت‌های جدید هم در اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر و هم در قابلیت‌های عملیاتی خود پدید آمده است. از نظر فناوری، اتریوم از بیت کوین پیشی گرفت و اساساً DeFi را کاتالیز کرد و به اولین زنجیره عمومی برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند تبدیل شد.

مربوط: مالیات بر درآمدی که هرگز به دست نیاورده اید؟ پس از ادغام اتریوم ممکن است

ما متوجه شده‌ایم که کاربردهای غیرمتمرکز و جنبه‌های اجتماعی رشد اتر، جامعه بسیار پر جنب و جوش‌تری ایجاد کرده است. این نه تنها یک ارز، بلکه یک پلت فرم اکوسیستم است. این رشد تنها با رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017، تابستان DeFi در سال 2020 و راه اندازی چندین زنجیره عمومی که از ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی می کنند، تقویت شده است. اتر با انعطاف عضلات خود در کاربردهای مختلف، به یک جایگزین مناسب در ایجاد اجماع قانونی و حمایت جامعه تبدیل شده است.

اعطای عنوان آلتکوین به اتریوم در سال 2015 منطقی بود، اما کاربردهای گسترده و رشد آن از آن زمان به بعد این طبقه بندی را کمی کاهش می دهد. و ما هنوز در مورد Unification صحبت نکرده ایم.

تغییر دهنده ی بازی

یک نقطه عطف در مکانیسم اجماع اتریوم از اثبات کار تا اثبات سهام، ادغام اتریوم در واقع تنها اولین مرحله از یک فرآیند شش قسمتی را نشان می دهد. هدف گام‌های بعدی این است که اتریوم را قادر به پردازش 100000 تراکنش در ثانیه کند.

اگرچه این ادغام بسیاری از چیزها را به سمت بهتر شدن تغییر داد، از جمله کاهش شدید مصرف انرژی و افزایش امنیت، سرمایه گذاران انتظار افزایش فوری قیمت را نداشتند. در عوض، زمینه را برای زیرساخت های بیشتری فراهم کرد که تنها می تواند مشکلات آن را در سال های آینده حل کند.

ما همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که برخی از این زیرساخت‌ها شامل ارزهای انقلابی بیشتری باشد که به عنوان چالش‌های بازار برای اتریوم و بیت‌کوین ظاهر می‌شوند. در حالی که دارندگان ETH اکنون بر روی یک معکوس بالقوه متمرکز شده‌اند که در آن ارزش بازار ETH از BTC پیشی می‌گیرد تا واقعاً طبقه‌بندی آلتکوین را یک‌بار برای همیشه از بین ببرد، این بدان معنا نیست که درها به روی سایر بازیگران بلاک چین بسته هستند. به هر حال، ارز دیجیتال قرار نیست یک انحصارطلبی باشد.

مربوط: ETH پس از ادغام منقضی شد

تسلط چند بازیگر بزرگ در حوزه بلاک چین، مانند بیت کوین و اتریوم، نباید روحیه کارآفرینی سایر توسعه دهندگان بلاک چین یا شبکه های جایگزین را منصرف کند. این به سادگی کمپ بیت کوین در مقابل کمپ اتر نیست. شبکه‌هایی مانند Polygon یا Kusama در حال حاضر نشان داده‌اند که ایجاد جامعه و برنامه‌های مختلف بلاک چین صرفاً برای جذب بزرگ در فضای رمزنگاری رزرو نشده است.

اگر موقعیت بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال اصلی به این معنی است که تمام سکه های دیگر برای همیشه آلتکوین در نظر گرفته می شوند، پس هیچ پیشرفتی در اتریوم – ادغام یا غیره – نمی تواند آن را تغییر دهد. اما اگر عنوان فقط یک موضوع معنایی باشد، آلتکوین ها فرصتی دارند تا ثابت کنند نام آن مهم نیست. حذف ننگ مرتبط با آلتکوین ها نه تنها به اتر بلکه برای جامعه گسترده تر توسعه دهندگان بلاک چین و رمزارزها نیز سودمند است.

جیمز وو او در سال 2015 به عنوان مدیر عامل گروه مالی دیجیتال خدمت کرد، جایی که یک میلیارد دلار دارایی دیجیتال را مدیریت می کند. او یک سرمایه گذار اولیه در شرکت هایی مانند LedgerX، Coinlist، Circle و 3iQ بود. او همچنین بنیانگذار و عضو هیئت مدیره ماتریس مجاز بورس در امارات متحده عربی و دارای مدرک کارشناسی ارشد در آمار کاربردی از کالج معلمان دانشگاه کلمبیا است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: James Wo

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید