گزارش Riksbank سوئد به بررسی همکاری با e-krona بالقوه در پرداخت های خرده فروشی می پردازد


سومین گزارش بانک مرکزی سوئد در مورد CBDC بالقوه چندین موضوع را مطرح کرد و در عین حال بر یک سوال نسبتاً محدود تمرکز کرد.

بانک مرکزی سوئد Riksbank گزارشی را منتشر کرده است که جزئیات مرحله سوم تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود را ارائه می دهد. این بار یک مدل مشارکتی برای پرداخت های خرده فروشی و پرداخت های مشروط مورد توجه است.

Riksbank تحقیقات CBDC خود را در سال 2020 با همکاری با خدمات پرداخت خصوصی موجود به عنوان اولویت اصلی آغاز کرد. او حکمرانی را به عنوان یک سوال کلیدی برای همکاری مطرح کرد و گزینه ها را به سه سطح تقسیم کرد. پایین‌ترین سطح، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها بود که خطر آزادی بیش از حد به شرکت‌کنندگان را داشت که «ممکن است ایجاد یک درک مشترک از چیستی کرون الکترونیکی دشوار باشد». همچنین، ممکن است برای خدمت به کل جمعیت تکامل نیابد.

در انتهای دیگر طیف، «رابط خدمات و محدوده خدمات برای e-krona» قرار دارد. […] باید استاندارد و مشترک برای همه شرکت کنندگان باشد.» وی خاطرنشان کرد: تعدیل این پارامترها می تواند تاثیر زیادی بر نوآوری داشته باشد.

Riksbank یک پرداخت مشروط آزمایشی موفق شامل خرید یک خودرو را گزارش داد. در حالی که این یک نشانه مثبت برای برنامه‌ریزی ارز الکترونیکی بالقوه است، اما به دلیل اطلاعات اضافی مورد نیاز برای تکمیل تراکنش پیچیده، سوالاتی در مورد حفظ حریم خصوصی ایجاد کرده است. بعلاوه:

«اگر شرایطی برای پول در نظر گرفته شود، مانند اینکه بتوان از آن فقط برای خریدهای خاص یا در شرایط خاص استفاده کرد، این خطر وجود دارد که به چیزی بیشتر شبیه کارت هدیه تبدیل شود و در نتیجه دیگر پول نباشد.»

Riksbank خاطرنشان کرد که شفافیت در سیستم می‌تواند پیامدهایی برای رازداری بانکی داشته باشد و می‌تواند برای آشکارسازی رفتار بد ارائه‌دهندگان خدمات مفید باشد.

مطالب مرتبط: بدون پول نقد بودن: پروژه ارز دیجیتال نروژ سوالاتی در مورد حریم خصوصی ایجاد می کند

در حالی که Riksbank تاکید کرد که مانند فدرال رزرو ایالات متحده و بانک مرکزی اروپا، هیچ تصمیمی در مورد صدور CBDC اتخاذ نشده است، بحث آن دارای حس فوریت خاصی بود. نوشت:

«از آنجایی که پول نقد به نفع خدمات دیجیتال توسط بازیگران خصوصی عقب می ماند، نقش مستقیم Riksbank در بازار پرداخت کاهش می یابد. بنابراین، Riksbank ممکن است برای انجام وظایف خود برای ارتقای یک سیستم پرداخت ایمن و کارآمد که برای همه گروه‌های جامعه در دسترس باشد، دشوارتر باشد.»

e-krona به عنوان یک راه حل بالقوه برای این مشکل پیشنهاد شده است. این گزارش همچنین به مشارکت Riksbank در پروژه یخ شکن که شامل پرداخت های خرده فروشی و حواله های فرامرزی می شود اشاره کرد.

مجله: سوئد: مرگ پول؟
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *