تست استرس؟ کمک مالی بایدن به بانک برای استیبل کوین ها چه معنایی دارد


یک رویداد بزرگ استیبل کوین در بحبوحه بحران بانکی ایالات متحده نگرانی هایی را در مورد ثبات این دارایی ها ایجاد کرده است. نتیجه ممکن است بهبود موقعیت آنها در امور مالی سنتی باشد.

سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) که پس از آشکار شدن حفره مالی خود به دلیل فروش بخشی از سبد اوراق قرضه تحت تاثیر تورم خود، دچار یک رکود بانکی شد، جرقه ای را برای استیبل کوین های بزرگ در کریپتو ایجاد کرد. بخش و بسیاری را پشت سر گذاشت. نمی دانم که آیا این یک تست استرس ساده است یا نشانه ای از ضعف در سیستم است.

سکه USD کنسرسیوم مرکز (USDC)، دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار، احتمالاً در نتیجه از دست خواهد رفت و 3.3 میلیارد دلار از بیش از 40 میلیارد دلار ذخایر آن در SVB نگهداری می شود. Coinbase زمانی که به عنوان یکی از اعضای کنسرسیوم اعلام کرد که تبدیل USDC به دلار را در آخر هفته متوقف می کند، بحران را تشدید کرد.

در حالی که USDC استیبل کوین های پایدار و غیرمتمرکز خود را از دست داد که از آن به عنوان دارایی پشتیبان استفاده می کردند، همین کار را انجام دادند. قابل توجه ترین آنها دای (DAI) MakerDAO است، یک استیبل کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتال که بیش از نیمی از ذخایر خود را در USDC نگهداری می کند.

پس از اینکه دولت ایالات متحده وارد عمل شد و اطمینان داد که سپرده گذاران در SVB و Signature Bank در حرکتی با هدف جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر به سایر دارایی ها ادغام شده اند، استیبل کوین ها میخ را بازگرداندند. به گفته جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، مالیات دهندگان این کمک مالی را احساس نکردند و پس از مداخله، سیستم مالی سنتی امن بود.

اما بحران به همین جا ختم نشد. در حالی که اقدام دولت ایالات متحده به استیبل کوین ها کمک کرده است تا لنگرگاه خود را دوباره به دست آورند، بسیاری به سرعت نشان دادند که مالیات دهندگان در نهایت از نجات سپرده گذاران آسیب خواهند دید.

اثرات بحران بانکی بر دارایی های دیجیتال

موسسات مالی از آن زمان برای محافظت از سایر بانک ها با هم متحد شده اند و سرمایه گذاران و سپرده گذاران سوالاتی را در مورد ثبات تعدادی از موسسات دیگر از جمله دویچه بانک مطرح کرده اند.

Credit Suisse پس از وخامت سرمایه گذاری در صندوق های مختلف و شایعه تایید نشده در مورد شکست قریب الوقوع آن، باعث شد که مشتریان در یک سه ماهه 110 میلیارد فرانک وجوه را با زیان بیش از 7 میلیارد CHF از آن خارج کنند، سقوط کرد.

آخرین: راز فروش به سرمایه گذاران خطرپذیر مرد: بنیانگذاران زن کریپتو منفجر شدند

این فروپاشی باعث شد که دلال دولت سوئیس یک معامله “بازیابی اضطراری” انجام دهد که در آن Credit Suisse توسط رقیب UBS با تخفیف زیادی خریداری شد. جیسون آلگرنت، مدیر ارشد حقوقی و انطباق در شرکت زیرساخت بلاک چین فایربلاکس، در صحبت با کوین تلگراف، گفت که بحران بانکی تا حدودی ناشی از افزایش نرخ بهره است که بانک‌هایی را که دارای پرتفوی بزرگی از اوراق قرضه با نرخ بهره پایین هستند در معرض خطر قرار می‌دهد.

به گفته آلگرانت، نقش نسبت پوشش نقدینگی، یک الزام قانونی که بانک‌ها را مجبور می‌کند تا مقدار معینی از “دارایی‌های نقدی با کیفیت بالا” را برای جلوگیری از این فشارهای نقدینگی نگهداری کنند، آشکارا مورد بحث قرار نمی‌گیرد.

او گفت: «این کاملاً امکان پذیر است که ما در مراحل اولیه مدیریت بانک های منطقه ای در سراسر کشور هستیم. اگر این اتفاق بیفتد، نه تنها ورشکستگی گسترده بانک های منطقه ای رخ خواهد داد، بلکه “احتمالاً ادغام بیشتر و تمرکز سیستماتیک سپرده ها در تعداد انگشت شماری از بانک های بزرگ.”

وی افزود: چنین بحرانی بانک های منطقه را تحت فشار قرار می دهد تا دارایی های خود را برای تامین نیازهای نقدینگی خود بفروشند و در نهایت می تواند منجر به ورشکستگی بیشتر شود. آلگرانت افزود که این “پیامدهای گسترده ای برای صنعت دارایی دیجیتال در ایالات متحده و خارج از کشور” خواهد داشت.

بکی ساروات، سخنگوی و رئیس ارتباطات صرافی ارزهای دیجیتال CEX.io، به کوین تلگراف گفت که این بحران می‌تواند برای دارایی‌های دیجیتال یک موهبت باشد:

یک چیز واضح است: مشابه نحوه شکوفا شدن بیت کوین از خرابه های بحران مالی سال 2008، شکست موسساتی مانند SVB و Signature Bank شواهد قانع کننده ای برای تنوع در چندین عمودی سرمایه گذاری است.

ساروات افزود: «وقتی مسیرهای سنتی از منظر یک شرکت کننده دارای رمزنگاری به همان اندازه نوسان دارند، ریسک ذاتی هر مشارکت در بازار را از بین می‌برد.» او افزود که اگرچه دارایی‌های دیجیتال فاقد برخی از حمایت‌هایی هستند که در امور مالی سنتی دیده می‌شود، اما «تعدادی از مزایای جایگزین را ارائه می‌دهند که ممکن است برای سرمایه‌گذاران عصبی در محیط فعلی ما جذاب باشد».

با این حال، سرمایه‌گذارانی که استیبل‌کوین‌ها را در اختیار دارند و از طریق آن‌ها بازدهی کسب می‌کنند، ممکن است بر این باور بوده باشند که قبلاً متنوع‌سازی کرده‌اند و از اختلال در بازار جان سالم به در برده‌اند. ناشر USDC، Circle، پیشنهاد کرد که رویداد depeg یک “تست استرس” است که سیستم فرسوده شده است.

کاهش ریسک برای استیبل کوین ها

اگر شرکت سپرده گذاری و بیمه فدرال (FDIC) مؤسسات مرتبط با رمزنگاری را بیمه کند، می تواند نگرانی ها در مورد ایمنی دارایی های دیجیتال تحت نظارت آنها را کاهش دهد. همین بیمه به USDC و سایر استیبل کوین‌ها کمک کرد تا پس از فروپاشی SVB، لنگرهای خود را بازیابی کنند و منطقی قوی برای بیمه FDIC برای افزایش پذیرش کریپتو فراهم کند.

در حالی که این بیمه معمولاً فقط تا 250000 دلار افزایش می‌یابد، FDIC تصمیم گرفت که تمام سپرده‌گذاران را پر کند و اساساً 3.3 میلیارد دلار ذخیره Circle را در بانک نگه دارد. سخنگوی استیبل کوین در گفتگو با کوین تلگراف گفت که این رویدادها نشان می دهد که چگونه بانکداری و مالی دیجیتال وابستگی متقابل دارند، نه تضاد.

درست همانطور که بحران مالی جهانی در سال 2008 منجر به اصلاحات بانکی گسترده شد، سخنگوی گفت: “ممکن است زمان آن رسیده باشد که ایالات متحده به قانون استیبل کوین پرداخت فدرال و نظارت فدرال بر این نوآوری ها عمل کند.” این سخنگو افزود:

در اینجا تاکید بر اهمیت حمایت از بازارها و اعتماد، حمایت از مصرف‌کنندگان و اطمینان از اینکه نتایج بلندمدت ثابت می‌کند که تست استرس ممکن است توسط شرکت‌های مالی سنتی و Circle دور زده شده باشد، است.

طبق گفته Circle، یک سیستم بانکی باثبات ایالات متحده که سپرده‌ها را ایمن و در دسترس نگه می‌دارد، برای سیستم مالی بسیار مهم است و اقدامات دولت ایالات متحده برای متحد کردن سپرده‌گذاران نشان داده است که آنها «این واقعیت را می‌پذیرند». این شرکت افزود که امنیت و سلامت سیستم بانکی برای استیبل کوین‌های با پشتوانه دلار بسیار مهم است.

Circle گفت که از آن زمان بخش نقدی ذخیره USDC را به بانک نیویورک ملون، بزرگترین متولی جهان با بیش از 44 تریلیون دلار دارایی نگهبانی، بدون احتساب “وجوه محدود موجود در شرکای بانکی تراکنش” منتقل کرده است. صدور و بازخرید USDC.”

این شرکت افزود که “از مدت ها قبل از مقررات حمایت می کند تا بتوانیم به یک آژانس فول بک و تحت نظارت فدرال تبدیل شویم.” این سخنگو گفت که چنین اقدامی “لایه اصلی پول اینترنتی و سیستم های پرداخت را از ریسک بانکی ذخیره کسری عایق می کند.”

«یک مسیر فدرال برای نظارت قانونی و نظارتی تضمین می‌کند که ایالات متحده در حالی که آینده پول در سرتاسر جهان مورد بحث قرار می‌گیرد، نماینده و بر سر میز مذاکره باشد. الان وقت عمل است.”

لوکاس کیلی، مدیر ارشد سرمایه گذاری در ییلد اپ، در اظهار نظر درباره Depeg، اظهار داشت که آنچه اتفاق افتاده است “تا حد زیادی به ترس از نقدینگی نسبت داده می شود”، زیرا اکثر استیبل کوین ها “در اصل یک اسکناس IOU هستند که توسط اوراق بهاداری پشتیبانی می شوند که دارندگان آنها سلب نشده اند.” باز کن.”

به گفته Kiely، استیبل کوین ها “به عنوان ابزارهای دارای پشتوانه دارایی فروخته می شوند که مانند سایر دارایی ها دارای ریسک سرمایه گذاری هستند.” دنی تالوار، رئیس مالیات در محاسبه‌گر مالیات ارزهای دیجیتال Koinly، می‌گوید که USDC و Dai «ممکن است به‌طور موقت در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت پس از اجرای بانک‌های کوچک بی‌اعتماد باشند».

با این حال، Sarwate از CEX.io گفت که اعتماد به این استیبل کوین‌ها تغییر نکرده است، زیرا هم دای و هم USDC «به عواقب خود بر دلار آمریکا عقب‌نشینی می‌کنند و به تمام استفاده‌های قبلی خود قبل از رویداد depegging ادامه می‌دهند».

برای اعضای سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) که دای، MakerDAO را مدیریت می‌کند، به نظر می‌رسد که اعتماد تحت تأثیر قرار نگرفته است. رای گیری اخیر نشان داد که اعضای DAO ترجیح می دهند USDC را به عنوان وثیقه اصلی برای پول پایدار نگه دارند تا اینکه با ریسک دلارهای Gemini (GUSD) و Paxos Dollars (USDP) تنوع ایجاد کنند.

با توجه به اینکه USDC بخش نقدی ذخایر خود را به یک متولی قوی‌تر منتقل کرده است، رویداد depegging ممکن است پس از یک دوره کوتاه وحشت، هر دو استیبل کوین را تقویت کرده باشد.

تسطیح زمین بازی

به گفته Koinly’s Talwar، این موقعیت تقویت‌شده ممکن است زمانی رخ دهد که استارت‌آپ‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال به دنبال ارائه‌دهندگان بانکی جایگزین هستند، اما «حذف کسب‌وکارهای رمزنگاری از بانکداری می‌تواند به طور جدی صنعت و نوآوری در فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین را تضعیف کند». جایگزین، گزینه ها.

تالوار گفت که در میان مدت، فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال «با خرابی‌های بیشتر ارزهای دیجیتال در سال گذشته همراه می‌شود که منجر به ایجاد یک محیط چالش‌برانگیز برای شکوفایی نوآوری بلاک چین در ایالات متحده می‌شود».

کیلی، از برنامه سود، گفت که آخرین کمک مالی دولت ایالات متحده با آنچه در بحران مالی جهانی مشاهده شد متفاوت است، اما این سؤالات را در مورد اینکه آیا اصلاحاتی در دستورالعمل های نظارتی برای پرداختن به ریسک نرخ بهره لازم است یا خیر، ایجاد می کند.

او گفت که کمک مالی فدرال رزرو می تواند انگیزه های بانک ها را برای مدیریت ریسک های تجاری از بین ببرد و این پیام را ارسال کند که “بدون هیچ هزینه ادعایی برای مالیات دهندگان، در صورت سوء مدیریت وجوه مشتریان، می توانند روی حمایت دولت حساب کنند.”

آخرین: چگونه ممنوعیت TikTok در ایالات متحده می تواند صنعت کریپتو را تحت تأثیر قرار دهد

در مورد استیبل کوین‌ها، تالوار گفت که به گزینه‌های استیبل کوین بیشتری نیاز دارد، اما راه‌اندازی استیبل کوین‌های با پشتوانه یورو به این امر کمک کرده است. Sarwate از CEX.io خاطرنشان کرد که بحران بانکداری و استیبل کوین ایالات متحده به “همسطح کردن زمین بازی بین مالی متعارف و ارزهای دیجیتال” کمک کرده است.

در حالی که کریپتو هنوز یک صنعت در حال ظهور است، «روی پردازان در فضا این پتانسیل را دارند که نمونه باشند و جایگزینی برای سرمایه گذاری سوداگرانه ایجاد کنند. در دراز مدت این می تواند به دستیابی به یک سیستم متعادل تر کمک کند.”

در اخلاق رمزنگاری معمولی، بازیکنان در فضا در حال یافتن راه‌هایی برای کاهش خطرات مرتبط با سیستم مالی سنتی هستند. همانطور که رگولاتورهای ایالات متحده در مورد کریپتو هشدار می دهند، این صنعت برای تقویت موقعیت خود در دنیای مالی اقدام می کند.
نویسنده: Francisco Rodrigues

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید