شرکت هوش مصنوعی چینی تحت حمایت دولت، سرویس ربات را برای “غلبه بر” ChatGPT راه اندازی کرد


شرکت فناوری چینی Iflytek اخیراً با راه‌اندازی «Spark Model»، یک سیستم هوش مصنوعی که می‌گوید تا پایان سال از ChatGPT پیشی می‌گیرد، سروصدا کرده است.

Iflytek، یک شرکت هوش مصنوعی چینی (AI) تحت حمایت دولت، اخیراً از راه اندازی “Spark Model” خبر داد، یک سیستم هوش مصنوعی که برای رقابت مستقیم با ChatGPT OpenAI طراحی شده است.

این راه اندازی در یک رویداد فناوری به نام “میز اسپارک” در HeiFei انجام شد و شامل نمایش کامل قابلیت های سیستم جدید بود.

بر اساس ترجمه ارائه شده توسط بینگ ترنسلیت، بنیانگذار و رئیس Iflytek، لیو چینگ فنگ به شرکت کنندگان در رویداد گفت که مدل Spark، که به عنوان “مدل بزرگ شناختی” نیز شناخته می شود، نشان دهنده “طلوع هوش مصنوعی عمومی” است.

در حالی که هیچ اتفاق نظر علمی در مورد اینکه آیا هوش مصنوعی عمومی (همچنین هوش مصنوعی عمومی یا AGI نیز نامیده می‌شود) با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین فعلی امکان‌پذیر است، وجود ندارد، رئیس فناوری میلیاردر مقایسه‌ای با ChatGPT و جدول زمانی برای به‌روزرسانی‌ها ارائه کرد:

ما امسال به ارتقای مدل بزرگ ادامه خواهیم داد و در تاریخ 10 اکتبر از ChatGPT در چین عبور خواهیم کرد. [language] و به همان سطح انگلیسی برسند.»

تا تاریخ انتشار این مقاله، جزئیات مربوط به فناوری زیربنایی نیروبخش مدل اسپارک کمیاب است، اما رئیس شرکت، لیو چینگ فنگ، توانایی‌های هوش مصنوعی را «بسیار جلوتر از سیستم فعلی قابل اندازه‌گیری در چین» توصیف کرد.

مقایسه مستقیم بین ChatGPT و مدل های مشابه بدون مقایسه کنار هم می تواند دشوار باشد. نه تنها OpenAI جزئیات آموزش و سایر اطلاعات خصوصی را خصوصی نگه می‌دارد، ChatGPT در چین ممنوع است – واقعیتی که توانایی OpenAI را برای آموزش مدل‌هایش بر روی زبان‌ها و فرهنگ چینی محدود می‌کند.

ممنوعیت فعلی ChatGPT در چین به عنوان بالقوه خفه کننده توصیف شده است. به خصوص در مقایسه با هنگ کنگ، شهری که به عنوان منطقه اداری ویژه جمهوری خلق چین تعیین شده است، جایی که هیچ منع عمومی برای استفاده از فناوری هایی مانند ChatGPT و ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

مرتبط با: مدیر اجرایی می گوید موضع چین در زمینه ارزهای دیجیتال با حرکت در هنگ کنگ تغییر نکرده است

در هنگ کنگ و در سراسر غرب، ChatGPT به دلیل توانایی آن در تولید کد و به عنوان یک فناوری اصلی برای توسعه ربات های معاملاتی پیشرفته و تجزیه و تحلیل نمونه کارها، به طور فزاینده ای در بین کاربران و شرکت های ارزهای دیجیتال محبوب شده است.

اگر به‌روزرسانی‌های پیشنهادی برای Spark Model بتوانند Iflytek را یک قدم جلوتر از OpenAI و ChatGPT جلوتر ببرند، نه تنها یک لحظه فوق‌العاده در فناوری را نشان می‌دهد (ChatGPT به طور گسترده در میان قدرتمندترین سیستم‌های مولد هوش مصنوعی امروزی در نظر گرفته می‌شود)، بلکه آن را نیز تبدیل خواهد کرد. نسبتاً آن را در مدت زمان کوتاهی انجام داد.

به گفته Liu Qingfeng، بازوی تحقیقاتی این شرکت کار روی مدل Spark را تنها شش ماه پیش، در 22 دسامبر 2022 آغاز کرد. در مقایسه، OpenAI شروع به توسعه نسل قبلی محصولات GPT در سال 2015 کرد. ChatGPT تا 30 نوامبر 2022 منتشر نشد. .
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید