استیبل کوین ها باید در مقابل CBDC ها قابل برنامه ریزی باشند


تمرکززدایی امکان برنامه‌ریزی را فراهم می‌کند و به استیبل کوین‌ها اجازه می‌دهد تا مزیت قابل توجهی نسبت به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کسب کنند.

هنگامی که صحبت از ارائه ارزش پایدار به میان می آید، به نظر می رسد استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به هر دو طرف یک سکه معروف خدمت می کنند. با این حال، دارایی های رمزنگاری پایدار می توانند موارد استفاده کاملا متفاوتی را ارائه دهند و CBDC ها نمی توانند رقابت کنند.

کلید برنامه ریزی است – قراردادهای هوشمند که پول را خودکار می کند و ویژگی های جدیدی را اضافه می کند. قابلیت برنامه ریزی امکان پشتیبانی از دارایی و مدیریت غیرمتمرکز را فراهم می کند که در طرح های فعلی CBDC امکان پذیر نیست. توسعه دهندگان باید از فرصت های قابل برنامه ریزی ارائه شده توسط دارایی های پایدار به جای تلاش برای رقابت با CBDCها استفاده کنند.

ناشران دارایی های پایدار بیان می کنند که می توانند سیستم پولی موجود را – به سه روش اصلی – بهبود بخشند.

اول، دارایی‌های پایدار می‌تواند به کاهش هزینه‌های فعالیت‌های مالی سنتی مانند استقراض/وام‌دهی غیرمتمرکز و حواله‌ها از طریق تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک کند.

مرتبط با: CBDCها به کنترل مطلق دولت منجر خواهند شد

دوم، مردم در کشورهای پرتورم از دارایی های پایدار برای محافظت از درآمد خود و تثبیت پرداخت ها استفاده می کنند، به عنوان مثال، از طریق پروتکل رزرو در ونزوئلا.

سوم، استیبل کوین‌ها را می‌توان برای پرداخت‌های مبتنی بر حریم خصوصی مانند MobileCoin (MOB) استفاده کرد.

این سه هدف برای دارایی های باثبات در چارچوب سیستم مالی امروزی است. بنابراین، شایان ذکر است که مشکلاتی که استیبل کوین‌ها به آن‌ها رسیدگی می‌کنند، می‌توانند در تئوری توسط CBDCها نیز حل شوند.

پشتیبانی دارایی با دارایی های خدماتی

پشتیبانی دارایی برای اکثر دارایی های باثبات امروزه تا حد زیادی از امور مالی سنتی الگوبرداری می شود. یعنی ذخایر آنها صرفا دارایی مالی است. تتر (USDT) و USD Coin (USDC) توسط دارایی های مالی مانند اوراق تجاری، دلار آمریکا و اوراق خزانه ایالات متحده پشتیبانی می شوند. با پشتیبانی دای (DAI)، USDC، بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و سایر دارایی های پایدار. با این حال، دارایی‌های پایدار ممکن است شامل دارایی‌هایی با مزایای مستقیم‌تر باشد که معمولاً بخشی از سیستم مالی نیستند، مانند دارایی‌های جدید دنیای واقعی. نتیجه ویژگی های اضافی است که از موارد استفاده در دنیای واقعی پشتیبانی می کند که در آن خود دارایی ثابت توسط CBDC ها قابل انجام نیست.

به عنوان مثال، Kolektivo قصد دارد ارزهای اجتماعی سرمایه طبیعی ایجاد کند که در آن دارایی های زمین و جنگل های غذایی دارایی های پایدار را پشتیبانی می کند. حمایت از یک سیستم مالی با سرمایه طبیعی مفهوم جدیدی نیست، اما مفهومی است که توسط فیلسوفانی مانند چارلز آیزنشتاین بیان شده است که استدلال می کند این سیستم پولی حفاظت از محیط زیست را ارتقا می دهد.

به طور مشابه، جوامع می توانند سایر دارایی های دنیای واقعی را در منطقه محلی خود توکن کنند تا استیبل کوین های اجتماعی ایجاد کنند که دارایی های آنها را به سیستم مالی گسترده تر متصل می کند. Grassroots Economics از ارزهای گنجاندن جامعه در کنیا استفاده می کند که با ادغام کالاها و خدمات محلی و کمک های مالی به شکل پول نقد و کوپن پشتیبانی می شود. در پی بحران‌های اخیر بانکی، کوین‌بیس خواستار «سکه‌های مسطح» است که نرخ تورم را ردیابی می‌کنند – این می‌تواند از طیف وسیعی از دارایی‌های مفید مانند املاک و کالاها استفاده کند.

مرتبط با: Flatcoiners باید از سرنوشت TerraUSD سرنخی بگیرند

البته دارایی های پایدار به دارایی های جامد و متنوع در ذخایر خود نیاز دارند که ثبات را حفظ کنند. با ادغام سایر دارایی های دنیای واقعی و آوردن آن دارایی ها به یک زیرساخت بلاک چین باز و شفاف، دارایی های پایدار می توانند بسیار بیشتر از ارزهای امروزی انجام دهند.

اعتماد و قابلیت برنامه ریزی از طریق تمرکززدایی

ارزش فنی اصلی فناوری بلاک چین، تمرکززدایی است. USDC و USDT تا حد زیادی مخالف عدم تمرکز هستند. کاربران می توانند و باید اعتماد کنند که صادرکنندگان Circle و Tether به ترتیب بازیگران خوبی هستند که به اندازه کافی مسائل و ذخایر را مدیریت می کنند. از سوی دیگر، DAI نشان دهنده تلاش غیرمتمرکزتر است. هرکسی می تواند با قرض گرفتن DAI از طریق یک مدل بیش از حد وثیقه، پروتکل را از طریق توکن مدیریت MKR (MKR) مدیریت کند. دارندگان حکومت در مورد هر گونه تغییر یا اقدامی که توسط پروتکل ها انجام می شود رای می دهند، مانند سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری در اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده و اوراق قرضه شرکتی در DAI مبتنی بر پروتکل.

تمرکززدایی همچنین برنامه ریزی بیشتر را تشویق می کند. کاربران اجرای پول قابل برنامه ریزی را تعیین و مدیریت می کنند. به عنوان مثال، یک جامعه ممکن است یک استیبل کوین طراحی کند که به طور خودکار مقدار معینی از وجوه را به یک وسیله سرمایه گذاری اجتماعی که توسط یک DAO متشکل از اعضای محلی مدیریت می شود، هدایت می کند. GoodDAO GoodDollar توزیع درآمد پایه جهانی پروتکل برنده جوایز مبتنی بر DeFi را برای اطمینان از ثبات قیمت مدیریت می کند. به طور مشابه، دارندگان حاکمیت ممکن است انتخاب کنند که بازده از وثیقه دارایی باثبات اساسی را به اقدامات اقلیمی مثبت (مثلاً پروتکل مارپیچی) هدایت کنند.

تمرکززدایی می تواند قدرت بیشتری به دارندگان دارایی های پایدار بدهد. این می‌تواند شفافیت در مقررات و مدیریت (از جمله تصمیم‌گیری مستقل)، و همچنین توسعه ویژگی‌های جدید مبتنی بر نیازهای کاربران را تقویت کند.

دوره هایی برای پول قابل برنامه ریزی در آینده

صنعت کریپتو، با بدنه‌های متمرکز و غیرمتمرکز، این فرصت را دارد که عملکردهای جدیدتری را از طریق پشتیبانی دارایی و مدیریت غیرمتمرکز طراحی کند. در ایالات متحده، فقدان وضوح نظارتی یک چالش بزرگ از جمله عدم تمایز بین فناوری بلاک چین و حدس و گمان در برابر سودمندی آن بوده است. و در آینده، انتشار دارایی‌های پایدار جدید در ایالات متحده تنها با یک تعلیق بالقوه دشوارتر می‌شود – بنابراین ممکن است لازم باشد نوآوری در خارج از کشور انجام شود.

تمرکز بر ایجاد نوآوری و امکان استفاده در دنیای واقعی از فناوری بلاک چین نیازمند روش جدیدی برای ایجاد ابزارهای جدید است. دارایی های پایدار برای رقابت با CBDC ها یا حتی سیستم های پرداخت سنتی نیست، بلکه به عنوان چیزی کاملاً متفاوت عمل می کنند. اما آنها تنها در صورتی این کار را انجام می دهند که از این فناوری برای نوآوری فراتر از طرح های پولی موجود استفاده شود. پشتیبانی دارایی و تمرکززدایی دو رکن تمرکز در این تجارت هستند.

نیکیل راغویرا او رئیس استراتژی و نوآوری در بنیاد Celo است، یک سازمان غیرانتفاعی که از توسعه بلاک چین Celo پشتیبانی می کند. او همچنین از اعضای ارشد مرکز ژئواکونومیک شورای آتلانتیک است. نیکیل قبلا در زمینه مشاوره مدیریت، مدیریت غیرانتفاعی و مشاوره اقتصادی فعالیت داشته است. او با مدرک MBA از مدرسه وارتون و MPA از مدرسه کندی هاروارد فارغ التحصیل شد.

نویسنده این ستون برای هیچ یک از پروژه های ذکر شده هیچ هزینه ای دریافت نکرده است. این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Nikhil Raghuveera

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *