بر اساس گزارش BIS، استیبل کوین ارز توکن شده کمتر ترجیح داده شده است


بر اساس یک گزارش مطالعه BIS، ابزارهای حامل مانند استیبل کوین‌ها با تمام ریسک‌هایی که به همراه دارد، به روزهای قبل از بانک مرکزی «بانکداری رایگان» بازمی‌گردند.

منحصر به فرد بودن پول این اطمینان است که مبادلات پول عمومی و خصوصی در یک نرخ هستند. حتی تفاوت‌های کوچک بین نرخ ارز دولتی و خصوصی می‌تواند اثر موجی بر معاملات داشته باشد. یک مقاله کاری بانک برای تسویه حساب های بین المللی (BIS) مدل های ارز توکن شده خصوصی را از نظر منحصر به فرد بودن به عنوان مکمل ارز دیجیتال بانک مرکزی مقایسه کرد.

او گفت که توکن‌سازی «فرایند ارائه ادعاها به شکل دیجیتالی است که به آنها امکان داد و ستد روی پلتفرم‌های قابل برنامه‌ریزی با استفاده از قراردادهای هوشمند را می‌دهد». پول توکن شده می تواند ابزار حاملی باشد که از طریق آن ادعای ناشر بدون تأثیر بر ترازنامه ناشر منتقل می شود. استیبل کوین نمونه ای از این موارد است.

نویسندگان مقاله نوشتند که ابزارهای حامل در ایالات متحده در روزهای “بانکداری رایگان” قبل از ایجاد فدرال رزرو رایج بود و دریافت کنندگان پول می توانستند تخفیف بگیرند. آنها بین این وضعیت و استیبل کوین‌های مبتنی بر مبادلات غیرمجاز شباهتی ترسیم کردند.

مرتبط: رئیس BIS “دفتر کل یکپارچه” ایده آل را برای بانک های مرکزی و سایر کاربران مالی توضیح می دهد

از طرف دیگر، پول توکن شده می تواند ابزاری غیر حامل باشد که در آن فرستنده بدهکار می شود و گیرنده در ترازنامه خود بستانکار می شود، زیرا پرداخت با پول بانک مرکزی انجام می شود. در حال حاضر سیستم بانکی تجاری روی این مدل کار می کند.

استفاده از پول بانک مرکزی برای بستن پول توکن شده، یک ابزار غیر حامل، یک نرخ ارز ثابت با طراحی مناسب را تضمین می کند زیرا “این مدل مستلزم آن است که هر دو شکل عمومی و خصوصی پول توکن شده در یک پلت فرم قرار گیرند.” حفظ منحصر به فرد بودن بین ارز دیجیتال و پول نقد به مقررات بستگی دارد:

منحصربه‌فرد بودن بین توکن‌های خصوصی و پول نقد مانند سپرده‌های بانکی تجاری ارتقا می‌یابد، مشروط بر اینکه همه صادرکنندگان توکن خصوصی از استانداردهای نظارتی یکسانی پیروی کنند و به تضمین‌های مشابه دسترسی داشته باشند.

به طور همزمان، یک مقاله کاری کوتاه دیگر BIS منتشر شد که توکن سازی را بررسی می کند و تعدادی از چالش ها و مزایای ناشی از این فرآیند را بسته به ماهیت دارایی های اساسی پیدا می کند.

مجله: آیا CBDC ها کریپتونیت برای کریپتو هستند؟
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید