فشار SEC بر روی سهام کریپتو در ایالات متحده می تواند تمرکززدایی را تقویت کند


اقدامات نظارتی اخیر، ارائه دهندگان سهام ارز دیجیتال را در ایالات متحده انجام داده است.

شبکه اتریوم در 12 آوریل یک هارد فورک موفق Shapella را پشت سر گذاشت و به اعتبارسنجی‌ها اجازه داد سه سال بعد اتر طولانی‌مدت (ETH) خود را از زنجیره بیکن خارج کنند. در هفته اول برداشت، بیش از یک میلیون ETH توسط اعتبار سنجی ها برداشت شد.

با این حال، از هفته دوم، تعداد اتریوم مستقر شده بیشتر از تعداد اتریوم برداشت شده بود، که نشان می‌دهد اعتبارسنجی‌ها بیشتر اتریوم خود را دوباره در استخرهای استخراج قرار می‌دهند.

Staking قفل کردن موقت توکن ها در یک شبکه با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) است. در یک شبکه PoS مانند اتریوم، کاربرانی که می‌خواهند با تایید تراکنش‌های جدید و افزودن بلاک‌های جدید از بلاک چین پشتیبانی کنند، باید مقدار مشخصی از ارز دیجیتال را به اشتراک بگذارند. در ازای آن پاداش می گیرند.

Staking تضمین می کند که یک بلاک چین تنها با داده ها و تراکنش های معتبر به روز می شود. شرکت‌کنندگانی که می‌خواهند شانس خود را برای تأیید تراکنش‌های جدید افزایش دهند، پیشنهاد می‌کنند مبالغ زیادی از ارزهای دیجیتال را به عنوان بیمه واریز کنند.

استقرار مجدد اتر یک نکته مثبت بزرگ برای شبکه اتریوم است، اما آینده آن در ایالات متحده نامشخص است. سهامداری اتریوم برای بسیاری از اعتبارسنجی‌های مستقر در ایالات متحده سخت‌تر می‌شود، زیرا ارائه‌دهندگان خدمات سهامداری، به‌ویژه صرافی‌های متمرکز، در یک نبرد نظارتی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) هستند.

در ماه فوریه، کریپتو صرافی Kraken با SEC به مبلغ 30 میلیون دلار تسویه حساب کرد و خدمات سهامداری را برای مشتریان ایالات متحده متوقف کرد. SEC ادعا کرد که این سرویس به عنوان یک امنیت واجد شرایط است و کراکن باید مجوز لازم را برای فعالیت دریافت کند.

Kraken گره های اعتبارسنجی خود را برای مشتریان ایالات متحده تنها یک روز قبل از ارتقا Shapella برداشت تا با دستورات SEC مطابقت داشته باشد. این تعطیلی باعث ایجاد یک بحث گسترده در صنعت در مورد آینده خدمات سهام در ایالات متحده شد. کوین بیس، یکی از اولین صرافی های رمزنگاری که در ایالات متحده عمومی شد، همچنین خدمات سهامداری ارائه می دهد و در تلاش است SEC را مجبور کند به درخواستی که در مورد راهنمایی برای ارزهای دیجیتال ارسال شده است، پاسخ دهد.

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل Coinbase ادعا کرده است که تلاش‌های SEC برای محدود کردن ارائه‌دهندگان خدمات سهامداری، سهام‌داری خرده‌فروشی در ایالات متحده را ممنوع می‌کند. این ممکن است بسیاری از پلتفرم‌های کریپتو و ارائه‌دهندگان خدمات سهامداری را مجبور به نقل مکان به مکان‌های خارج از کشور کند. در زمانی که SEC در اقدامات اجرایی علیه سرویس‌های اشتراک ارز دیجیتال فعال است، آینده سهام ETH در ایالات متحده متزلزل به نظر می‌رسد.

مجله: چه اتفاقی برای EOS افتاد؟ جامعه برای یک بازگشت غیرمنتظره تیراندازی می کند

استفنی لرد ایزرت، مدیر ارشد اجرای قانون در شرکت اطلاعات رمزنگاری مرکل ساینس، به کوین تلگراف گفت که ارزهای دیجیتال یک دارایی جهانی هستند. بنابراین، محدودیت اعمال شده توسط یک حوزه قضایی خاص، تنها ارائه دهندگان خدمات را مجبور به جابجایی می کند.

«ممنوعیت پیشنهادی برای سهام‌داری کریپتو از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری یا کلاهبرداری محافظت نمی‌کند. در عوض، یک خلاء نظارتی ایجاد خواهد کرد که توسط بازیگران بد مورد سوء استفاده قرار خواهد گرفت. “به جای ممنوعیت ارائه دهندگان سهام متمرکز، تنظیم کننده ها باید بر رفع فقدان راهنمایی در مورد گزینه های سهامداری متمرکز و غیرمتمرکز تمرکز کنند.”

شرط بندی به عنوان یک سرویس در ایالات متحده در معرض تهدید است

ایالات متحده آمریکا خانه اکثر اپراتورهای گره در بلاک چین اتریوم است. از 9849 گره فعال، 5214 در ایالات متحده، 1679 در آلمان و 277 در ژاپن قرار دارند. آخرین داده های Etherscan نشان می دهد که اپراتورهای گره در ایالات متحده در هفته گذشته 20 درصد کاهش یافته اند.

گره های ETH بر اساس کشور منبع: Etherscan

ویلیام کراوس، یکی از شرکای شرکت حقوقی فیشر برویلز، به کوین تلگراف گفت که تحریم کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه کراکن موضع کمیسیون را در مورد سهامداری به عنوان یک خدمت نشان می دهد.

وی افزود که این ممکن است ارائه دهندگان ایالات متحده را وادار کند که به روش های مختلفی پاسخ دهند، برخی ممکن است این سرویس را به کلی حذف کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تغییراتی را در نحوه ارائه یا افشای عمومی سرویس اعمال کنند. برخی از ارائه دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که چیزی را تغییر ندهند. با این حال، این معامله ابهام در مورد ریسک را کاهش داد و گفت که ارائه دهندگان باید به دقت موقعیت SEC را در آینده در نظر بگیرند و افزود:

«ایالات متحده به‌شدت شرط‌بندی را به عنوان یک خدمت ممنوع نکرده است. در عوض، حل و فصل کراکن نشان می‌دهد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار فکر می‌کند حداقل برخی از اشکال سهام در صلاحیت آن است. واکنش بازار هنوز دیده نشده است، اما ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که پیشنهادات به‌عنوان یک خدمت به مشتریان خرده‌فروشی ایالات متحده کمتر و شاید محدودتر باشد.

دنی تالوار، رئیس مالیات Koinly، به کوین تلگراف گفت که ارائه دهندگان سهام مرکزی تقریباً یک چهارم کل سهام ETH را تشکیل می دهند و Coinbase (11.4٪)، Kraken (6.9٪) و Binance (5.2٪) گفت که او پیشرو است.

تالوار گفت که اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار به اقدامات تحریمی خود ادامه دهد، ارائه دهندگان خدمات ذینفع باید برای ارائه خدمات خود به خارج از ایالات متحده نگاه کنند.

او گفت: «اگر صرافی‌های خارج از کشور بدون رعایت «مشتری خود را بشناسید» یا «ضد پولشویی» به صرافی‌هایی تبدیل شوند که بیشترین سود را از فشار SEC بر صرافی‌های تنظیم‌شده، محلی و متمرکز می‌برند، حمایت از مصرف‌کننده ممکن است کمترین نتیجه را داشته باشد.

ظهور سهامداری غیرمتمرکز

از آنجایی که رگولاتورهای ایالات متحده بر سرویس‌های سهام فشار می‌آورند، حامیان کریپتو در تلاش هستند تا رگولاتورها را متقاعد کنند که نرخ‌های وام با بازده بالا که توسط موسسات مرکزی ارائه می‌شود، مشابه پاداش‌دهی در بلاک چین اتریوم نیست.

انباشت ارزهای دیجیتال در بلاک چین مانند اتریوم به تأیید تراکنش روزانه کمک می کند. به این ترتیب، سرمایه گذاری اتریوم با پاداش های وام دهی مانند پاداش های ارائه شده توسط BlockFi و Celsius متفاوت است.

از سوی دیگر، کنستانتین بویکو-رومانوفسکی، مدیر عامل شرکت ارائه دهنده خدمات استیکینگ Allnodes، به کوین تلگراف گفت که SEC می خواهد هر سرویس سهامداری را تحت عنوان استاندارد علامت گذاری کند.

بویکو رومانوفسکی گفت که ممنوعیت صرافی های متمرکز از ارائه خدمات سهامداری، تمرکززدایی را بیشتر می کند. او همچنین خاطرنشان کرد که رویکرد دولت ممکن است مانع پذیرش شود، زیرا بسیاری از استارت‌آپ‌های کریپتو در ایالات متحده برای خدمات سهام خود به نهادهای متمرکز مانند Coinbase متکی هستند.

وی با اشاره به اینکه استخرهای استیکینگ می تواند در بین سهامداران خرده فروشی محبوبیت بیشتری پیدا کند، توضیح داد:

«استخرهای سهام احتمالاً افزایش مشارکت از سوی ایالات متحده را تجربه خواهند کرد، زیرا مفهوم استخرهای سهام دسترسی به فرصت‌های سهام و پاداش‌های مرتبط را دموکراتیک می‌کند. با این حال، پیش‌بینی اندازه دقیق این هجوم بالقوه دشوار است زیرا پذیرش و پذیرش جریان اصلی به عوامل مختلفی از جمله سیاست‌های نظارتی، مقیاس‌پذیری و نوآوری مداوم بستگی دارد.

او افزود که کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری هستند احتمالاً راه های جایگزینی پیدا خواهند کرد. تمرکز رگولاتورها باید بر ایجاد تعاریف دقیق برای مفاهیم جدید و نوآورانه مانند سهامداری باشد. این احتمالاً بیشتر از تلاش برای وادار کردن ابزارهای رمزنگاری به الگوهای فعلی ارزهای فیات به نفع مشتریان خواهد بود.»

جدیدترین: آزمایش Gensler برای مقررات و سیاست رمزنگاری ایالات متحده چه معنایی دارد

مشکلات سرویس‌های استیکینگ مرکزی می‌تواند به نفع خدمات سهامداری غیرمتمرکز و استخرهای استکینگ باشد. پس از خروج کراکن از گره های اعتبارسنجی مستقر در ایالات متحده، اکثر این اعتباردهنده ها به Lido Finance، یک ارائه دهنده خدمات استخر سهام غیرمتمرکز منتقل شدند.

در حالی که تمرکززدایی به این امر کمک می کند، موضع SEC در مورد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال می تواند برای ارائه دهندگان خدمات مستقر در ایالات متحده دردسر ایجاد کند. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا شرکت هایی مانند کوین بیس به خارج از کشور نقل مکان می کنند، سهم بازار قابل توجهی را در بازار داخلی رها می کنند یا تلاشی برای پیروی از دستورالعمل های SEC و قوانین اوراق بهادار ایالات متحده انجام می دهند.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید