دانشمندان در تگزاس یک سیستم هوش مصنوعی شبیه GPT ساخته اند که ذهن ها را می خواند


یک مطالعه جدید نشان می دهد که چگونه فناوری زیربنای ChatGPT می تواند اسکن مغز را رمزگشایی کند. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی نشان می دهد که این می تواند پیامدهایی برای بلاک چین و وب 3 داشته باشد.

محققان دانشگاه تگزاس در آستین یک سیستم هوش مصنوعی (AI) ساخته اند که می تواند افکار انسان را تفسیر و بازسازی کند.

دانشمندان اخیرا مقاله ای را در Nature Neuroscience منتشر کرده اند که در آن به بررسی استفاده از هوش مصنوعی برای ترجمه غیر تهاجمی افکار انسان به کلمات در زمان واقعی پرداخته است.

به گفته محققان، روش‌های فعلی برای تبدیل فکر به کلمات یا تهاجمی هستند – به این معنی که نیاز به کاشت جراحی دارند – یا محدود هستند زیرا می‌توانند محرک‌ها را فقط از مجموعه‌ای کوچک از کلمات یا عبارات توصیف کنند.

تیم آستین با آموزش یک شبکه عصبی برای رمزگشایی همزمان سیگنال‌های fMRI از مناطق مختلف مغز انسان، بر این محدودیت‌ها غلبه کرد.

در حین انجام این آزمایش، محققان پادکست‌هایی از چندین سوژه را ساعت‌ها پخش کردند، در حالی که یک دستگاه fMRI فعالیت مغز آنها را به صورت غیرتهاجمی ثبت کرد. سپس داده های به دست آمده برای آموزش سیستم مطابق با الگوهای فکری یک کاربر خاص مورد استفاده قرار گرفت.

پس از آموزش، فعالیت مغز آزمودنی‌ها در حین گوش دادن به پادکست‌ها، تماشای فیلم‌های کوتاه و بی‌صدا در حال تخیل در حال گفتن یک داستان، مجدداً پایش شد. در این بخش از آزمایش، سیستم هوش مصنوعی داده‌های fMRI آزمودنی‌ها را تغذیه کرده و سیگنال‌ها را در زمان واقعی به زبان ساده رمزگشایی می‌کند.

طبق یک بیانیه مطبوعاتی از دانشگاه تگزاس در آستین، هوش مصنوعی در 50 درصد مواقع می‌توانست کارها را درست انجام دهد. اما نتایج قطعی نیستند – محققان هوش مصنوعی را برای برقراری ارتباط ایده‌های کلی و نه کلمات دقیق طراحی کردند.

خوشبختانه برای هر کسی که نگران نفوذ هوش مصنوعی بر خلاف میل خود به افکارشان است، دانشمندان کاملاً واضح هستند که در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

این سیستم تنها زمانی کار می کند که بر روی امواج مغزی یک کاربر خاص آموزش داده شود. این باعث می شود که غربالگری افرادی که ساعت ها را برای ارائه داده های fMRI صرف نکرده اند بی فایده باشد. همچنین، حتی زمانی که چنین داده‌هایی بدون رضایت کاربر تولید می‌شوند، تیم در نهایت به این نتیجه می‌رسد که هم رمزگشایی داده‌ها و هم توانایی دستگاه برای نظارت بر افکار در زمان واقعی نیاز به مشارکت فعال فرد اسکن شده دارد.

با این حال، محققان خاطرنشان می کنند که ممکن است همیشه اینطور نباشد:

“[O]تجزیه و تحلیل حریم خصوصی شما نشان می دهد که در حال حاضر برای آموزش و استفاده از رمزگشا به همکاری موضوع نیاز است. با این حال، پیشرفت‌های آینده ممکن است به رمزگشاها اجازه دهد تا این الزامات را دور بزنند. همچنین، حتی اگر پیش‌بینی‌های رمزگشا بدون چنین همکاری اشتباه باشند، می‌توانند عمداً برای اهداف مخرب سوء تعبیر شوند.»

در اخبار مرتبط، اخیراً یک تیم تحقیقاتی در عربستان سعودی روشی را برای افزایش دقت در تشخیص تومورهای مغزی با پردازش اسکن‌های MRI از طریق یک شبکه عصبی مبتنی بر بلاک چین توسعه داده‌اند.

محققان سعودی در مقاله خود نشان می دهند که چگونه پردازش تحقیقات سرطان در یک بلاک چین ایمن و غیرمتمرکز می تواند دقت را افزایش دهد و خطای انسانی را کاهش دهد.

مرتبط با: آنچه تغییرناپذیر است، توضیح داده شد

اگرچه هر دو آزمایش ذکر شده به عنوان مطالعات اولیه در مقالات تحقیقاتی مرتبط ذکر شده اند، شایان ذکر است که فناوری مورد استفاده در هر یک به طور گسترده در دسترس است.

با تأکید بر آزمایش‌های انجام‌شده توسط این تیم در دانشگاه تگزاس در آستین، هوش مصنوعی یک مبدل از پیش آموزش‌دیده مولد (GPT) است، همان فناوری که مدل‌های زبان اصلی مانند ChatGPT، Bard و غیره بر روی آن ساخته شده‌اند.

و تحقیقات سرطان تیم عربستان سعودی با استفاده از هوش مصنوعی آموزش دیده بر روی Nvidia GTX 1080s، GPUهایی که از سال 2016 در دسترس هستند، انجام شد.

در واقع، هیچ چیز مانع یک توسعه دهنده هوشمند (با دسترسی به یک دستگاه fMRI) از ترکیب این دو ایده برای توسعه یک سیستم هوش مصنوعی نیست که بتواند افکار شما را بخواند و آنها را روی بلاک چین ثبت کند.

این می‌تواند به پارادایم «اثبات فکر» منجر شود، شاید جایی که می‌توانیم توکن‌های تغییرناپذیر (NFT) افکارمان را چاپ کنیم یا دفترچه‌های تغییرناپذیر احساسات و ایده‌هایمان را برای نسل‌های آینده، اهداف قانونی، یا صرفاً لاف زدن ثبت کنیم.

به عنوان مثال، تاثیر چاپ NFT فکر به بلوک می‌تواند پیامدهایی برای کپی‌نویسی و برنامه‌های ثبت اختراع داشته باشد، جایی که بلاک چین به عنوان اثبات دقیق زمان ثبت ایده یا ایده عمل می‌کند. همچنین می‌تواند به متفکران مشهور، مانند دانشمندان برنده جایزه نوبل یا فیلسوفان معاصر، اجازه دهد تا ایده‌های خود را در یک رکورد تغییرناپذیر رمزگذاری کنند – رکوردی که می‌تواند کالایی شود و به عنوان دارایی دیجیتال قابل جمع‌آوری باشد.


نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *