SBF مدل ریسک FTX را به گرونبرگ رئیس FDIC قبل از سقوط محکوم می کند.

SBF مدل ریسک FTX را به گرونبرگ رئیس FDIC قبل از سقوط محکوم می کند.


این دعوت توسط کمیسر سابق CFTC، Mark Wetjen، که در نوامبر 2021 به عنوان رئیس سیاست و استراتژی تنظیم مقررات به FTX USA پیوست، انجام شد.

قبل از اینکه صرافی کریپتو FTX و بنیانگذار آن، سام بانکمن-فرید (SBF) به اتهام اختلاس از وجوه کاربران متهم شوند، SBF یکی از تأثیرگذارترین کارآفرینان ارزهای دیجیتال بود. مدتها قبل از سقوط FTX، یک تبادل ایمیل ظاهراً فاش شده با یک تنظیم کننده ارشد نشان دهنده قصد SBF برای تنظیم فدرال صرافی است.

در 28 می 2022، تقریباً شش ماه قبل از اینکه FTX اعلام ورشکستگی کند و SBF از سمت خود کناره گیری کند، مارتین گرونبرگ، رئیس شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)، در 13 ژوئن 2022 با SBF مصاحبه کرد. دعوتنامه را دریافت کرده بود. این ایمیل توسط Mark Wetjen، کمیسر سابق CFTC، که در نوامبر 2021 به عنوان رئیس سیاست و استراتژی نظارتی به FTX USA پیوست، واسطه شد.

دعوت سام بنکمن-فرید برای دیدار با مارتین گرونبرگ، رئیس FDIC. منبع: واشنگتن اگزمینر

در نیمه دوم ایمیل، Wetjen به Gruenberg گفت که FTX “در یک وضعیت غیرعادی از دولت فدرال التماس می کند که ما را تنظیم کند.” همچنین اضافه شد:

“ما یک درخواست با CFTC داریم که به آژانس نشان می دهد چگونه این کار را انجام دهد. تنها کاری که باید انجام دهد تایید است. وقتی CFTC این کار را انجام داد، سایر صرافی های بزرگ ایالات متحده نیز مجوز CFTC را دارند.”

در پاسخ به درخواست SBF، گرونبرگ موافقت کرد که با آن دو ملاقات کند، همانطور که در ایمیل فاش شده زیر نشان داده شده است.

مارتین گرونبرگ، رئیس FDIC نیز موافق است دعوت نامه جلسه سام بنکمن-فرید. منبع: واشنگتن اگزمینر

پس از فروپاشی FTX، وابستگی های سیاسی SBF طی تحقیقات موازی آشکار شد. یکی از سخنگویان FDIC تایید کرد که رئیس FDIC با SBF به عنوان بخشی از “بازدیدهای روتین محترمانه با رهبران شرکت ها و موسسات مالی” ملاقات کرده است.

مرتبط با: سام بنکمن-فرید بسته وثیقه اصلاح شده را تا هفته آینده پیشنهاد می کند

در کنار تحقیقات فدرال، مدیریت جدید FTX شروع به انجام تحقیقات داخلی برای یافتن وجوه گمشده کرد.

اسناد دادگاه اخیر نشان می دهد که SBF و پنج مدیر سابق FTX و Alameda Research 3.2 میلیارد دلار پرداخت و وام از نهادهای مرتبط با FTX دریافت کرده اند. طبق گزارش ها، SBF سهم شیر از این بودجه را 2.2 میلیارد دلار دریافت کرده است.
نویسنده: Arijit Sarkar

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉