بابانوئل ها و گرینچ ها: قهرمانان و شروران 2022


در اینجا لیستی از 12 نفری است که در سال گذشته بیشترین تأثیر را – چه خوب یا بد – بر صنعت کریپتو داشته اند.

از بیرون، سال 2022 یک ترن هوایی برای ارزهای دیجیتال بوده است. ارزش کل بازار در طول بازار صعودی سال 2021 به 3 تریلیون دلار رسید، اما به سطح فعلی خود یعنی حدود 810 میلیارد دلار بازگشت. در حالی که این عملکرد ضعیف را می توان تا حدی به محیط فراگیر اقتصاد کلان همراه با افزایش نرخ تورم و درگیری مداوم اوکراین و روسیه نسبت داد، از جمله عوامل دیگر، نقش ورشکستگی های اخیر در این بخش را نمی توان انکار کرد.

با این حال، در زیر لیستی از برجسته ترین قهرمانان و شرورانی که به طور غیرقابل انکاری بر این صنعت پررونق در طول سال گذشته تأثیر گذاشته اند آورده شده است.

قهرمانان

چانگ پنگ ژائو

در زمانی که برخی از بزرگترین بازیگران دنیای رمزارز در حال سقوط بودند، چانگ‌پنگ ژائو، که با نام «CZ» نیز شناخته می‌شود، به صرافی ارز دیجیتال بایننس کمک کرد تا جایگاه خود را حفظ کند و حتی در فروپاشی نزدیک‌ترین رقیب خود، FTX، نقش داشته است.

CZ از پیوند دادن صرافی رمزارز به چارچوب نظارتی یک یا چند کشور خودداری کرد. در نتیجه، دولت‌های سراسر جهان از رویکرد بایننس استقبال چندانی نمی‌کنند و بارها با درخواست‌های نظارتی، بازار سهام را تحت فشار قرار داده‌اند. اما با وجود استرس مداوم، نفوذ و شهرت بایننس افزایش یافته است. در بحبوحه زمستان سخت کریپتو که اخراج کارکنان عادی شده است، CZ ادعا می کند که اخراج عمده ای انجام نداده است و حتی این صرافی قصد دارد افراد بیشتری را در کوتاه مدت استخدام کند.

در نهایت، حضور دیجیتال CZ در سال گذشته با بیش از 8 میلیون دنبال کننده توییتر در سراسر جهان رشد کرده است. همچنین، این کارآفرین کانادایی اخیراً اعلام کرده است که سرمایه گذاری عظیم 500 میلیون دلاری در توییتر انجام داده است.

برایان آرمسترانگ

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین‌بیس، سال سختی بود و چندین کارمند خود را اخراج کرد زیرا این شرکت با کاهش قابل توجهی در قیمت سهام خود مواجه شد. با این حال، علیرغم تمام منفی ها، او همچنان تیزبینی خود را حفظ کرد. در طول سال، آرمسترانگ به شدت از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و رئیس آن، گری جنسلر انتقاد کرده است. به ادعای SEC با وادار کردن دارایی های رمزنگاری به رعایت الزامات گزارش دهی بیش از حد، نوآوری را خفه کرده است. او همچنین از تحریم‌ها علیه آدرس‌های قرارداد هوشمند Tornado Cash توسط وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده انتقاد کرد که قول داده بود یک دادخواست برای ابطال اقدامات دولت تامین کند.

تعهد آرمسترانگ به تمرکززدایی و شفافیت به طور کامل در اوایل سال جاری آشکار شد، زمانی که کوین‌بیس اعلام کرد که ترجیح می‌دهد خدمات سهامداری اتر (ETH) را به جای تراکنش‌های اتریوم مورد تایید سانسور متوقف کند.

سناتورهای سینتیا لومیس و کرستن گیلیبراند

در حالی که برخی از قانونگذاران نسبت به بازار ارزهای دیجیتال بی تفاوت بودند، سناتورهای سینتیا لومیس و کریستن گیلیبراند برای درک پتانسیل مالی و اجتماعی واقعی این فناوری به سرعت در حال رشد وقت گذاشتند.

در اوایل سال جاری، این دو طرفدار رمزارز لایحه‌ای به نام قانون نوآوری مالی مسئول Lummis-Gillibrand ارائه کردند که چارچوبی جامع برای حاکمیت ارزهای دیجیتال پیشنهاد می‌کند. این لایحه در پاسخ به عدم شفافیت SEC در فضا ارائه شد و ارزهای دیجیتال را به سه دسته تقسیم کرد: کالاها، اوراق بهادار و دارایی های جانبی.

در این لایحه آمده است که ارزهای رمزنگاری شده طبقه بندی شده به عنوان کالا باید توسط SEC، که مسئول اوراق بهادار و دارایی های جانبی است، و کمیسیون معاملات آتی کالا تنظیم شوند.

نماینده تام ایمر

نماینده تام ایمر صدای دیگری است که در سال گذشته از صنعت کریپتو حمایت قوی کرده است. اخیراً، این سیاستمدار به استراتژی نظارت بر رمزارزهای رئیس SEC، گری گنسلر، اشاره کرد و آن را «بی‌تمایز و ناسازگار» خواند. او همچنین فاش کرد که از ژانویه، روسای چندین دارایی رمزنگاری برجسته با او تماس گرفته‌اند و شکایت کرده‌اند که الزامات گزارش‌دهی Gensler سنگین و ناعادلانه، غیرضروری و مغرضانه نسبت به بازار کریپتو است.

در یک توییت اخیر، Emmer به نام شما جنسلر در حال شهادت در مقابل کنگره و توضیح رویکرد نظارتی مورد انتقاد خود. وی همچنین افزود: او [Gensler] او از ارائه اطلاعات درخواست شده در نامه امتناع ورزید، که کنگره را از تناقضات آشکار در رویکرد گنسلر که منجر به ربودن Terra/Luna، درجه سانتیگراد، وویجر و FTX شده بود، آگاه کرد.

کل تیم توسعه هسته اتریوم

پس از سال‌ها تاخیر، انتقال بسیار مورد انتظار اتریوم به لایه اجماع اثبات سهام سرانجام در اوایل سال جاری نتیجه داد. این اولین باری بود که یک پروژه به اندازه اتریوم یک مانور فنی در این مقیاس را با موفقیت به پایان رساند.

بیش از 100 توسعه‌دهنده برای اطمینان از انتقال یکپارچه شبکه از لایه اجماع اثبات کار پر انرژی به اثبات سهام کار کرده‌اند.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

شرورها

سام بنکمن-فرید

دیدن این نام در لیست تعجب آور نیست. سام بانکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX، در رأس یکی از بزرگترین خرابی‌های کریپتو در حافظه اخیر قرار داشت. ظاهراً فارغ‌التحصیل MIT از عملکرد درونی رابطه بین FTX و شرکت خواهرش Alameda Research به رهبری دوست نزدیک کارولین الیسون بی‌اطلاع بوده است.

آینده Bankman-Friend از زمان دستگیری وی توسط مقامات باهامیا در 12 دسامبر نامشخص بوده است. بسیاری می خواهند که او و دوستان نزدیکش مانند سام ترابوکو، گری وانگ، کنستانس وانگ و نیشاد سینگ به دلیل جنایات ادعایی مجازات شوند. بانکمن-فرید در 22 دسامبر به ایالات متحده مسترد شد و با قرار وثیقه 250 میلیون دلاری آزاد شد. بسیاری از کارشناسان در مورد آینده او و اینکه آیا SBF اکنون بقیه روزهای خود را احتمالاً با همکاران نزدیک خود در زندان سپری خواهد کرد یا خیر، ادامه دادند.

kwon درست کن

یکی دیگر از افراد موجود در این لیست، Do Kwon، یکی از بنیانگذاران Terra، یک پلت فرم بلاک چین است که برای کارآمدتر کردن پرداخت ها طراحی شده است. استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD (UST) پس از راه اندازی 40 میلیون کاربر جذب کرده است و این پروژه 32 میلیون دلار از سرمایه گذارانی از جمله Arrington XRP Capital و Polychain Capital جذب کرده است. همچنین از شرکت‌های اصلی مانند شرکت بلیط‌سازی کره‌ای Ticket Monster و اپراتور مسافرتی Yanolja پشتیبانی دریافت کرده است.

پس از فروپاشی Terra، سرمایه عظیم 45 میلیارد دلاری در عرض هفت روز از بازار ارزهای دیجیتال حذف شد. تخمین زده می شود که این سقوط بیش از 200000 سرمایه گذار کره جنوبی را تحت تأثیر قرار داده و منجر به طرح دعوای دسته جمعی علیه Kwon توسط چندین گروه شد. دولت کره جنوبی اخیراً اعلام کرده است که علیه کوون، با شکایت های مشابه در ایالات متحده و سنگاپور، اتهامات جنایی ارائه کرده است.

در ماه سپتامبر، دفتر دادستانی ناحیه جنوبی سئول اعلام کرد که در حال باطل کردن گذرنامه کوون است که نام او را در لیست اعلان قرمز اینترپل قرار داده است. علیرغم وخامت اوضاع، به نظر می‌رسد که بنیانگذار Terra تلاش چندانی برای پنهان شدن از مقامات انجام نمی‌دهد.

سو ژو و کایل دیویس

Three Arrows Capital (3AC) در سال 2012 توسط سو ژو و کایل دیویس تأسیس شد. طبق گزارش ها، قبل از سقوط، دارایی 18 میلیارد دلاری داشت. در ماه مارس، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Nansen پیشنهاد کرد که 3AC به تنهایی نزدیک به 10 میلیارد دلار ارزهای دیجیتال را مدیریت می کند. با این حال، گمانه زنی ها در مورد استقراض بدون تضمین در سه ماهه اول سال 2022 ظاهر شد.

موارد مرتبط: 5 ارز دیجیتالی که باید در سال 2023 تماشا کنید

دیویس و ژو قبل از اینکه مورد توجه قرار نگیرند، به نام‌های شناخته شده‌ای در فضای رمزنگاری تبدیل شدند و ژو بیش از 500000 دنبال کننده در توییتر جمع کرد. 3AC در چندین پروژه محبوب از جمله Aave، Avalanche، Luna، Deribit و Ethereum سهام داشت. از ژوئیه 2022، پرونده های ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری نشان می دهد که این شرکت 3.5 میلیارد دلار به مطالبات طلبکاران بدهکار است.

در نهایت، لازم به ذکر است که در طول سال‌های 2021 و 2022، ژو و دیویس بیش از 3 میلیارد دلار از دست دادند و سقوط 3AC را در فهرست مهم‌ترین زیان‌های معاملات صندوق‌های تامینی در تمام دوران قرار داد.

الکس ماشینسکی

الکس ماشینسکی موسس و مدیر عامل سابق شبکه سلسیوس، یکی از بزرگترین پلتفرم‌های وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. در ماه ژوئن، سلسیوس به طور ناگهانی برداشت، مبادله و انتقال مشتری را متوقف کرد و دلیل آن امنیت مشتری و نوسانات بیش از حد بود. مدت کوتاهی پس از آن، شرکت برای فصل 11 ورشکستگی اعلام کرد و کسری 1.2 میلیارد دلاری در حساب های خود را آشکار کرد.

در زمان سقوط سلسیوس دارایی 4.3 میلیارد دلار بود و زیان آن 5.5 میلیارد دلار برآورد شد. درست یک ماه قبل از اعلام ورشکستگی درجه سلسیوس، Mashinsky بیش از 10 میلیون دلار ارز دیجیتال را برداشت. مشخص شد که چندین مدیر دیگر شرکت نیز اقدامات مشابهی انجام داده اند، از جمله مدیر استراتژی سابق دانیل لئون و مدیر فناوری نوک گلدشتاین.

قبل از مسدود کردن وجوه مشتریان، سلسیوس ماسکینسکی با بیش از 8 میلیارد دلار وام مشتری و تقریباً 12 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، یکی از بازیگران پیشرو در بازار ارزهای دیجیتال بود. این شرکت بیش از 1.7 میلیون مشتری داشت که به هر کدام تا 17 درصد از سپرده های رمزنگاری شده خود بازدهی ارائه می شد.

استیون ارلیش

استفان ارلیش بنیانگذار و مدیر عامل کارگزاری ارزهای دیجیتال Voyager Digital است. چند روز پس از ورشکستگی سلسیوس، وویجر اعلام کرد که تمام عملیات خروج مشتری و معاملات را متوقف خواهد کرد. او چهار روز بعد درخواست ورشکستگی فصل 11 را داد. به زودی مشخص شد که یکی از دلایل سقوط وویجر، وام سرسام آور 670 میلیون دلاری به 3AC بود.

بدتر از آن، همه وام‌های شرکت تنها چند هفته قبل از سقوط شرکت در یک فراخوان سرمایه‌گذار گنجانده شد، با اسنادی که نشان می‌دهد وام‌ها در بخش‌های کوچک وثیقه شده‌اند. دیگر پرچم‌های قرمز که ارزش برجسته کردن دارند عبارتند از اتهام شرکت بیمه سپرده فدرال ایالات متحده مبنی بر اینکه وویجر به طور غیرقانونی ادعا کرده است که آژانس او ​​را بیمه کرده است. در اوج خود، وویجر یک سپرده عظیم 5.8 میلیارد دلاری در خزانه خود داشت. اخیراً، بایننس قصد خود را برای تصاحب این شرکت مشکل دار اعلام کرده است.

سال گذشته برای این صنعت سخت بود. با نزدیک شدن به سال جدید، آیا بازار حتی قوی تر خواهد شد و آینده بهتری برای همه شرکت کنندگان ایجاد می کند؟ زمان به ما نشان خواهد داد.
نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید