آزمایش FTX Sam Bankman-Fried – پنج چیز که باید بدانید


آزمایشی مورد انتظار سام بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX، از 4 اکتبر آغاز می شود – در اینجا چیزی است که باید بدانید.

سام بنکمن-فرید کمتر از یک سال پس از سقوط فاجعه بار صرافی ارزهای دیجیتال FTX، اولین روز دادگاه خود را با اتهامات متعددی روبرو خواهد کرد.

مدیرعامل سابق بورس ورشکسته در جریان رسیدگی به پرونده کیفری که قرار است در بازه زمانی 13 مهر تا 18 آبان ماه برگزار شود، به مدت 21 روز در دادگاه حضور خواهد داشت. بنکمن-فرید از 11 آگوست در بازداشتگاه متروپولیتن در بازداشت موقت به سر می برد و چندین درخواست ناموفق برای آزادی خود ارائه کرده است تا برای محاکمه خود آماده شود.

قاضی ناحیه ایالات متحده، لوئیس کاپلان، آخرین درخواست مدیر عامل سابق FTX برای آزادی را رد کرد و با اشاره به این نگرانی که Bankman-Fried با توجه به جدی بودن اتهاماتی که با آن روبه‌رو است و زمان بالقوه‌ای که در صورت محکومیت می‌تواند پشت میله‌های زندان سپری کند، خطر فرار است، را رد کرد. مدیر عامل سابق FTX مجاز به ملاقات با تیم حقوقی خود در ساعت 7 صبح در روزهای فعال دادگاه بود.

محاکمه ها با انتخاب هیئت منصفه در 3 اکتبر آغاز می شود و محاکمه از چهارشنبه 4 اکتبر آغاز می شود. کوین تلگراف پنج نکته کلیدی را که پیش از یکی از بزرگترین دعوای حقوقی مربوط به ارزهای دیجیتال در تاریخ مورد بحث قرار گرفته است، برجسته کرد.

چه اتفاقی برای FTX افتاد؟

FTX که زمانی به عنوان عزیز صنعت ارزهای دیجیتال شناخته می شد، توسط بانکمن-فرید و گری وانگ در سال 2019 تأسیس شد و به لطف حمایت ها و کمپین های پرمخاطب خود در ایالات متحده به نامی شناخته شده تبدیل شد.

طی سه سال آینده، این شرکت یک سری دور جمع‌آوری سرمایه را تکمیل کرد، از جمله افزایش اولیه 900 میلیون دلاری در جولای 2021 و افزایش 420 میلیون دلاری در اکتبر 2021. دور جمع‌آوری سرمایه 400 میلیون دلاری که توسط شرکت‌هایی مانند سافت بانک و تماسک رهبری می‌شد، ارزش شرکت را حدود 32 میلیارد دلار برآورد کرد.

FTX در این دو سال قراردادهای حمایت مالی زیادی امضا کرد. اینها شامل قراردادی 135 میلیون دلاری برای حق نامگذاری تیم فرمول 1 مرسدس و همچنین عرصه NBA میامی هیت بود.

در حالی که اکوسیستم گسترده‌تر ارزهای دیجیتال به دلیل انفجار استیبل کوین Terra/LUNA متزلزل شده بود، به نظر می‌رسید که این شرکت در وضعیت خوبی قرار دارد. بسیاری از شرکت‌های وام‌دهنده ارزهای رمزنگاری شده در این دام افتادند که منجر به پیشنهاد FTX 240 میلیون دلاری برای خرید BlockFi و پیشنهاد ناموفق برای نجات Voyager Digital شد.

همه چیز در FTX در نوامبر 2022 آغاز شد، زیرا اخباری در مورد مسائل مربوط به رابطه Bankman-Fried با شرکت تجاری کمی Alameda Research و وابستگی دومی به رمز ارز بومی FTX، FTT منتشر شد.

زمانی که مدیر عامل بایننس، Changpeng ‘CZ’ Zhao، اعلام کرد که صرافی دارایی های توکن FTT خود را خواهد فروخت، خانه کارت فرو ریخت. این نقش کاتالیزوری در بحران نقدینگی در FTX ایفا کرد زیرا ارزش FTT به شدت کاهش یافت.

در 11 نوامبر 2022، FTX، FTX US و Alameda Research روند ورشکستگی را آغاز کردند و Bankman-Fried از سمت مدیرعاملی استعفا داد. جان ری سوم، که بر ورشکستگی بدنام انرون نظارت داشت، به عنوان مدیر عامل موقت برای بررسی و کسب درآمد از دارایی های باقی مانده گروه FTX منصوب شد.

هفت شمارش

بانکمن-فرید به هفت فقره توطئه و کلاهبرداری مرتبط با سقوط بازار سهام متهم است.

وزارت دادگستری ایالات متحده برای اولین بار در دسامبر 2022 یک کیفرخواست هشت موردی را اعلام کرد که شامل کلاهبرداری، پولشویی و جرایم مالی کمپین می شود. این کیفرخواست شامل دو فقره کلاهبرداری با سیم، دو فقره کلاهبرداری با سیم و یک فقره توطئه پولشویی بود. .

گزیده ای از کیفرخواست وزارت دادگستری علیه سام بنکمن-فرید، مورخ 13 دسامبر 2022.

Bankman-Fried همچنین به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری از کالاها، توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری از اوراق بهادار و توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده و نقض مالی کمپین ها متهم شد.

هزینه کمک کمپین دوم توسط وزارت دادگستری در ژوئیه 2023 به دلیل توافقنامه استرداد با باهاما کاهش یافت که بانکمن-فرید از آنجا اخراج شد.

چه کسی شهادت خواهد داد؟

وزارت دادگستری به قاضی کاپلان اطلاع داد که شاهدان متعددی از جمله مشتریان سابق FTX، سرمایه گذاران و کارمندان برای این جلسه فراخوانده خواهند شد.

وکلای ایالات متحده گفتند که انتظار دارند مشتریان FTX که وجوهی را به صرافی منحل شده واریز کرده اند، در مورد انتظارات خود، درک خود از سیاست سپرده گذاری صرافی و توانایی آنها برای برداشت وجه در هر زمان شهادت دهند.

انتظار می‌رود سرمایه‌گذارانی که سهام FTX را خریداری کرده‌اند، در مورد انتظارات خود در مورد اینکه این شرکت متولی وجوه کاربران و گستره کامل نگهداری برای مبادلات ارزهای دیجیتال است، شهادت دهند.

در نهایت، وزارت دادگستری از شاهدان همکار، که به دلیل مشارکت در یک توطئه کلاهبرداری با بانکمن-فرید محکوم شده اند، انتظار دارد که در مورد تعاملات خود با مدیرعامل سابق و همچنین اظهارات و اقدامات او در ماه های قبل شهادت دهند. تا ورشکستگی

شاهدان همکاری عبارتند از Nishad Singh Wang، مدیر مهندسی FTX و دوست دختر سابق Bankman-Friend و مدیر عامل سابق Alameda Research، Caroline Ellison.

SBF چه مدت می تواند در زندان بماند؟

به گفته وزارت دادگستری، جنایات ادعایی بانکمن-فرید مستلزم زندان قابل توجهی است.

توطئه کلاهبرداری سیمی، کلاهبرداری سیمی و پولشویی همگی حداکثر 20 سال زندان دارند. این در حالی است که اتهامات تبانی برای ارتکاب کلاهبرداری کالایی، تبانی برای ارتکاب کلاهبرداری از اوراق بهادار و تبانی برای کلاهبرداری از آمریکا حداکثر پنج سال حبس دارد.

بر اساس گزارش سی ان ان، این مرد 30 ساله در صورت محکوم شدن به اتهامات متعددی که توسط دولت آمریکا علیه وی مطرح شده است، ممکن است با بیش از 100 سال زندان روبرو شود.

بزرگترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ ایالات متحده؟

کارشناسان حقوقی پیشنهاد کرده اند که پرونده بانکمن-فرید ممکن است یکی از مهم ترین پرونده های کلاهبرداری در تاریخ ایالات متحده باشد. در حالی که 8.9 میلیارد دلار از سپرده های مشتریان و وجوه سرمایه گذاران پس از فروپاشی FTX از بین رفت، حدود 7.3 میلیارد دلار دارایی نقدی از آن زمان از طریق روند ورشکستگی بازیابی شده است.

برنی مدوف احتمالاً مرموزترین پرونده کلاهبرداری در آمریکا است. همانطور که طرح 19 میلیارد دلاری پونزی او اخیراً در یک مستند نتفلیکس نمایش داده شد و مقیاس عظیم نفوذ و نقشه مشکوک او را برجسته کرد.

در حالی که ممکن است بانکمن-فرید به اندازه مدوف آسیب مالی زیادی وارد نکرده باشد، اما تصویر او و برند FTX او به عنوان یک مدافع فعال ارزهای دیجیتال، داستان را به عنوان موازی با دوره هفدهمین دوره مدوف متوفی در کانون توجه قرار داد. . تقلب سالانه

Bankman-Fried همچنین در صحنه سیاسی ایالات متحده نقش داشته و بیش از 40 میلیون دلار به کمیته های دموکراتیک و نامزدها در سال 2022 اهدا کرده است. به گفته مایکل، نویسنده، مدیر عامل سابق FTX حتی در فکر پرداخت 5 میلیارد دلار به دونالد ترامپ برای جلوگیری از نامزدی او برای ریاست جمهوری در ایالات متحده بوده است. بیوگرافی آینده لوئیس

بانکمن-فرید بر بی گناهی خود تاکید می کند و نسبت به تمام اتهاماتی که در اوت 2023 علیه او مطرح شده است، بی گناه است.

مجله: کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود
نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید