تیم توسعه می‌گوید هکر SafeMoon با بازگرداندن 80 درصد سرمایه‌های سرقت شده موافقت کرده است


به گفته توسعه دهندگان SafeMoon، مهاجم مجاز خواهد بود 20 درصد باقی مانده از ارز دیجیتال مورد سوء استفاده را در اختیار داشته باشد.

بر اساس یک پیام بلاک چین در 18 آوریل از تیم SafeMoon، مهاجمی که 8.9 میلیون دلار در بایننس کوین (BNB) از SafeMoon دزدیده بود، با بازگرداندن 80 درصد از وجوه موافقت کرده است.

SafeMoon یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که بر روی زنجیره BNB اجرا می شود. در 28 مارس هک شد و منجر به از دست دادن 27000 BNB به ارزش 8.9 میلیون دلار در آن زمان شد.

در 18 آوریل در ساعت 13:19 UTC، حساب SafeMoon Deployer تراکنشی را به شبکه BNB ارسال کرد که آدرس مهاجم، گیرنده آن بود. این عملیات حاوی پیامی بود که به فرمت تبدیل یونیکد 8 بیتی (UTF-8) کدگذاری شده بود و بیان می کرد:

SafeMoon با طرفی که در حال حاضر این وجوه را در اختیار دارد به توافق رسیده است. به طور خاص، SafeMoon 80 درصد از مبلغ بازپرداخت شده را پذیرفت و طرف مقابل موجودی را به عنوان پاداش نگه داشت. SafeMoon همچنین موافقت کرد که هیچ اقدام قانونی علیه آنها انجام ندهد. پس از بررسی دقیق شرایط، اعتقاد بر این است که این به نفع SafeMoon و جامعه است.”

این پیام رمزگذاری شده آخرین مورد از یک سری ارتباطات بین تیم SafeMoon و مهاجم است که طرفین در تلاش برای مصالحه هستند. در 29 مارس، مهاجم ادعا کرد که آنها به طور تصادفی بودجه را تمام کرده اند.

تیم در همان روز پاسخ داد و از مهاجم خواست یک شناسه تلگرامی را ارائه دهد که با آن می توان با آنها تماس گرفت. مهاجم یک شناسه تلگرام ارائه نکرده است، اما در عوض یک آدرس ایمیل Outlook ناشناس ارائه کرده است. سپس تیم گفت: «پیام ایمیل ارسال شد. 12:33 UTC.

هیچ ارتباط بلاک چین دیگری بین دو طرف وجود نداشت تا اینکه در 18 آوریل پیامی مبنی بر تایید انجام معامله وجود داشت.

هک پروتکل های DeFI و مذاکره برای حفظ برخی از وجوه اخیراً رایج شده است. در 4 آوریل، مهاجم Euler Finance که قبلاً بیش از 196 میلیون دلار از اویلر جمع آوری کرده بود، پیامی عذرخواهی صادر کرد و تقریباً تمام سرمایه به دست آمده از این حمله را پس داد. در 6 آوریل، بهره‌بردار که 967000 دلار ارز رمزنگاری شده از Sentiment مصرف کرد، پس از اینکه تیم به آنها اجازه داد مقدار باقیمانده را نگه دارند، حدود 90 درصد از ارز دیجیتال را برگرداند.

برخی از توسعه‌دهندگان Web3 استدلال کرده‌اند که پاداش‌های باگ باید بزرگ‌تر باشد و تیم‌های توسعه باید در پرداخت هزینه‌های آن کوشاتر باشند، زیرا آنها استدلال می‌کنند که این امر می‌تواند هکرها را تشویق کند تا باگ‌ها را به جای سوءاستفاده از آنها گزارش کنند.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *