روسیه در سه ماهه اول با ادامه تحریم ها کار روی سیستم تسویه حساب CBDC را آغاز می کند: گزارش

روسیه در سه ماهه اول با ادامه تحریم ها کار روی سیستم تسویه حساب CBDC را آغاز می کند: گزارش


بانک مرکزی این کشور در این سه ماهه بررسی دو مدل ممکن مبادله CBDC برون مرزی را آغاز خواهد کرد.

طبق گزارش ها، بانک مرکزی روسیه در بحبوحه تحریم های جاری در پاسخ به تهاجم این کشور به اوکراین، توسعه یک سیستم پرداخت فرامرزی با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را آغاز خواهد کرد.

رسانه محلی کومرسانت در ژانویه گزارش داد که برنامه‌هایی برای پیشبرد روبل دیجیتال روسیه در سه ماهه اول سال 2023 انجام می‌شود و بانک مرکزی روسیه دو مدل احتمالی تسویه‌حساب برون مرزی را بررسی می‌کند.

در اولین مدل پیشنهادی، کشورهای مختلف برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های CBDC، قراردادهای دوجانبه جداگانه‌ای با روسیه منعقد می‌کنند.

هر توافقنامه برای اطمینان از اینکه تبدیل و انتقال دارایی ها بین کشورها با قوانین توافق نامه مطابقت دارد منعقد خواهد شد.

مدل دوم پیچیده تر، یک پلت فرم واحد هاب مانند را برای روسیه پیشنهاد می کند تا با سایر کشورها تعامل داشته باشد و پروتکل ها و استانداردهای مشترکی را برای تسهیل پرداخت ها بین کشورهای مرتبط به اشتراک بگذارد.

الان رای بدهید!

رومن پروخوروف، رئیس هیئت مدیره انجمن نوآوری های مالی (AFI)، خاطرنشان کرد که اولین مدل برای پیاده سازی ساده تر است، اما کمتر امیدوار کننده برای تعاملات دوجانبه بین کشورها است.

گزینه دیگر «پیشرفته‌تر» بود و اولین سیستم دو طرفه را با چین به عنوان محتمل‌ترین شریک برای «آماده‌سازی فنی و سیاسی» در نظر گرفت.

گزارش‌های قبلی در سپتامبر 2022 ادعا کردند که روسیه قصد دارد از روبل دیجیتال خود برای شهرک‌سازی با چین در سال 2023 استفاده کند.

برخی دیگر بر این باورند که بازی CBDC روسیه توسط سیاست خنثی خواهد شد نه فناوری.

الکسی وویلوکوف، معاون رئیس انجمن بانک‌های روسیه، گفت که معرفی روبل دیجیتالی وضعیت سیاسی جهانی روسیه را تغییر نمی‌دهد یا بهبود نمی‌بخشد و آزمایش‌های پلتفرم CBDC تنها با کشورهای دوستدار دولت روسیه که از نظر فناوری آماده هستند انجام می‌شود.

مربوط: دنیای مقررات رمزنگاری: چگونه قوانین برای دارایی های دیجیتال در سال 2022 تغییر کرده است

پیش از این، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2024 روبل دیجیتال خود را با اتصال تمام بانک ها و موسسات اعتباری به پلت فرم CBDC راه اندازی کند.

روسیه از زمان تشدید جنگ روسیه و اوکراین که در اواخر فوریه 2022 تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد، با تحریم های مالی و تجاری فزاینده ای مواجه شده است.

از آن زمان، این کشور سعی کرده است سیاست هایی مانند بانک مرکزی را اعمال کند که ارزهای دیجیتال را «فقط برای حمایت از تجارت خارجی» استفاده می کند یا راه هایی برای دور زدن تحریم ها در نظر می گیرد.

بانک روسیه و وزارت دارایی در سپتامبر 2022 روی قانونی به توافق رسیدند که به روس‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از رمزارز پرداخت‌های فرامرزی ارسال کنند.


نویسنده: Jesse Coghlan

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉