مدیر صندوق بین‌المللی پول: CBDC‌های خرده‌فروشی «عواقب» ناشناخته‌ای را برای سیستم مالی به همراه دارند


کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، گفت که CBDC های عمده فروشی “جای کمی برای غافلگیری ناخواسته دارند”.

مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) مدعی شده است که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خرده فروشی (CBDC) “نتایج پیش بینی نشده” زیادی را به همراه خواهند داشت.

کریستالینا جورجیوا از صندوق بین‌المللی پول در مصاحبه‌ای در اول ماه مه در کنفرانس جهانی 2023 موسسه Milken نسبت به CBDC‌های خرده‌فروشی محتاط نبود.

جورجیوا توضیح داد که صندوق بین‌المللی پول فکر می‌کند CBDC‌های خرده‌فروشی دارای حاشیه خطای بسیار بیشتری نسبت به CBDC‌های عمده‌فروشی هستند.

“ما فکر می کنیم CBDC های عمده فروشی را می توان به گونه ای مستقر کرد که فضای کمی برای شگفتی های ناخواسته باقی بگذارد، در حالی که CBDC های خرده فروشی به طور کامل سیستم مالی را تغییر می دهند به گونه ای که ما دقیقاً نمی دانیم چه عواقبی ممکن است داشته باشد.”

CBDC های خرده فروشی، ارزهای مجازی تحت حمایت دولت هستند که توسط بانک های مرکزی برای استفاده مصرف کنندگان و مشاغل صادر می شوند.

CBDC های عمده فروشی به طور مشابه توسط بانک مرکزی صادر می شوند، اما به گونه ای طراحی شده اند که به موسسات مالی اجازه می دهند سپرده های ذخیره خود را نزد بانک مرکزی نگه دارند.

جورجیوا گفت که صندوق بین‌المللی پول با نزدیک به 50 کشور همکاری می‌کند تا از اتخاذ بهترین شیوه‌ها اطمینان حاصل کند و او انتظار دارد که این امر در آینده تأثیر زیادی بر بانک‌ها و اقتصاد داشته باشد.

مدیر صندوق بین المللی پول گفت: ما با کشورها در تماس هستیم، در حال حاضر با حدود 50 کشور دقیقاً در این زمینه کار می کنیم.

“ما شاهد تحول بسیار مهمی از CBDCها خواهیم بود.”

مرتبط با: صندوق بین المللی پول طراحی CBDC را در زمینه بانکداری اسلامی بررسی می کند و متوجه می شود که برخی از ریسک ها بزرگ می شوند.

جورجیوا خاطرنشان کرد که ایالات متحده در حال حاضر “حتی” به توسعه CBDC علاقه دارد، و او را به این نتیجه رساند که “آینده” CBDC ها اکنون اینجاست:

“حتی در ایالات متحده، جایی که این موضوع برای مدتی کمی نگران کننده بوده است، اکنون به دلایل خوبی تعامل وجود دارد. آینده فرا رسیده است.”

صندوق بین المللی پول در 12 آوریل اعلام کرد که کتاب راهنمای CBDC را برای کمک به بانک های مرکزی در طراحی و اجرای CBDC منتشر خواهد کرد. موسسه مالی سازمان ملل متحد گفت که این تصمیم به دنبال سطح “بی سابقه” علاقه کشورهای سراسر جهان است.

مجله: سکه‌های ناپایدار: خطرات کاذب، بانکی و سایر خطرات ظاهر می‌شوند
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید