محققان «امضای سررسید» رمزارزها را مشابه بازار سهام پیدا کردند


دانشمندان دانشگاه ملبورن و دانشگاه تسینگ‌هوا تحقیقاتی را منتشر کرده‌اند که بازار ارزهای دیجیتال را با سهام سنتی مقایسه می‌کند.

یک جفت محقق علوم کامپیوتر اخیراً تحقیقات پیش از چاپ را منتشر کرده اند که نشان می دهد بازار نوپای ارزهای دیجیتال شروع به نشان دادن سطح بلوغ مشابه با بازار سهام سنتی کرده است.

مقاله ای با عنوان «دینامیک جمعی، تنوع و ایجاد سبد بهینه برای ارزهای رمزنگاری شده» توسط دکتر. نوشته شده توسط نیک جیمز و مکس منزیس، استاد موسسه علوم ریاضی پکن. برنامه های کاربردی، دانشگاه Tsinghua.

مرتبط با: با تصویب MiCA توسط پارلمان اروپا، صنعت کریپتو اتحادیه اروپا چه خواهد شد؟

این زوج تصمیم گرفتند تا نقشی را که ارز دیجیتال در تنوع سبد ایفا می کند و اینکه چگونه بازار ارزهای دیجیتال با بازار سهام سنتی مقایسه می شود، تعیین کنند.

یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که در حالی که تفاوت‌های کلیدی بین این دو بازار وجود دارد، ارز دیجیتال شروع به نشان دادن نشانه‌های ملموس و قابل اثبات بلوغ کرده است:

به طور کلی، ما شباهت‌ها و تفاوت‌های ظریف بین بازارهای ارز دیجیتال و سهام را کشف کردیم. این ویژگی‌های ریاضی به افزایش امضای سررسید در پویایی جمعی و مزایای تنوع اسپردهای مختلف پرتفوی اشاره می‌کنند.

این تیم از یک رویکرد کاری به نام پویایی جمعی برای تمایز بین ویژگی‌های ریاضی اساسی ارزهای دیجیتال و بازارهای سهام استفاده کرد – با تمرکز ویژه بر اندازه‌گیری تعاملات بین مجموعه‌های داده به نام «خوشه‌بندی سلسله مراتبی». برای مقایسه این دو، آنها اسپرد تنوع در پرتفوی مربوطه را اندازه گیری کردند.

هر دو بازار خوشه بندی سلسله مراتبی مشابهی را نشان دادند. نویسندگان مطالعه همچنین بیان می‌کنند که شواهدی مبنی بر وجود «بهترین ارزش» سبد ارزهای دیجیتال وجود دارد.

در مقایسه، به گفته محققان، ارزهای دیجیتال حتی ممکن است آستانه پیچیدگی کمتری برای تنوع ارائه دهند:

سرمایه‌گذاران فردی با توانایی محدود در نگهداری پرتفوی‌های پیچیده بسیاری از ارزهای دیجیتال می‌توانند با یک سبد نسبتاً کوچک تنها در 16 ارز دیجیتال به اندازه کافی متنوع شوند.

نویسندگان این مطالعه بیان می‌کنند که ارز دیجیتال به عنوان «یک بازار نابالغ که با نوسانات قابل توجه در نوسانات مشخص می‌شود و گاهی اوقات فاقد قافیه یا منطق توصیف می‌شود» نامیده می‌شود، اما به نظر می‌رسد تحقیقات خلاف این را نشان می‌دهد.

در نتیجه، این مطالعه نتیجه می‌گیرد که بازار ارزهای دیجیتال نشانه‌هایی از بلوغ را نشان می‌دهد، اما هنوز در سطح بازار سهام نیست.

محققان با اشاره به اینکه چرخه های تجاری مربوطه نسبت به بازار سهام «بسیار کمتر واضح» هستند، موضوع غیرشفاف بودن عملکردهای اصلی تجاری مرتبط با ارزهای دیجیتال را مطرح کردند. آنها همچنین به نیاز به “توسعه اصول سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بهتر و گسترده تر” اشاره می کنند.
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *