پیش از ورود به ETF بیت کوین، پویایی دستکاری بازار را تحقیق کنید


ETF های بیت کوین ممکن است در بازار بیت کوین نقطه ای دستکاری شوند. نگرانی اصلی SEC کشف چگونگی جلوگیری از دستکاری توسط ETFها است.

سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر تایید احتمالی یک صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) هستند. هیجان در اوایل ژوئن آغاز شد، زمانی که غول سرمایه گذاری BlackRock برای این محصول درخواست داد و به دنبال تصمیم دادگاهی که SEC را ملزم به تجدید نظر در رد پیشنهاد Grayscale برای تبدیل بیت کوین تراست (GBTC) به یک ETF نقطه ای کرد، شتاب بیشتری گرفت.

اعتراض SEC به ETF ها مربوط به خرید و فروش بیت کوین (BTC) در مکان های غیرقانونی در سراسر جهان است که چالشی در جلوگیری از تقلب و دستکاری قیمت ایجاد می کند.

یکی از تلاش‌ها برای رسیدگی به این مشکل، شامل قراردادهای اشتراک حضانت (SSA) با برخی صرافی‌های ارزهای دیجیتال بود. در تئوری، این امکان شناسایی بازیگران بدی که سعی در دستکاری بازار دارند را می دهد. منتقدان اثربخشی این SSA ها را زیر سوال می برند زیرا نمی توانند کل بازار را پوشش دهند. ETFها بر اساس تصمیمات پیشینی هستند که به ETFهای کالایی بر اساس علاقه در بازارهای آتی کالاهای اساسی اجازه می دهند.

مرتبط با: با نصف شدن بیت کوین چند ماه دیگر، ممکن است زمان آن رسیده باشد که فرصتی را در نظر بگیرید

کمیسیون بورس و اوراق بهادار دریافت که معاملات آتی باید ابتدا در شکل گیری قیمت باشد تا به عنوان یک “بازار تنظیم شده با اندازه قابل توجه” در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر، اطلاعات بازار آتی در فرآیند تعیین قیمت نسبت به بازار نقدی اولویت دارد. با این حال، حتی اگر کشف قیمت توسط بازار آتی هدایت شود، هنوز شرایطی وجود دارد که دستکاری در بازارهای نقدی ممکن است به ETF سرایت کند. شیطان در جزئیات، و به طور خاص در منبع قیمت و ایجاد و روش بازپرداخت (نقدی یا غیر نقدی) برای محاسبه ارزش خالص دارایی (NAV) است.

سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک دستکاری با موفقیت قیمت کالای اساسی را تا 5 درصد در بازارهای نقدی تنظیم نشده کاهش می دهد.

اگر خلاقیت ها و بازخریدها به صورت ماهیانه باشد، بین ETF و بازارهای نقطه ای غیرقابل تنظیم، آربیتراژ ساده ای وجود دارد که به عنوان ابزار ارتباطی عمل می کند. در این مثال، آربیتراژور می‌تواند با خرید یک کالای نقدی با قیمت پایین، فروش مقدار متناظر ETF و سپس استفاده از کالای خریداری‌شده برای ایجاد واحدهای جدید ETF و پوشش موقعیت کوتاه ETF از این مزیت استفاده کند. سودآوری این معامله تا زمانی ادامه خواهد داشت که همگرایی قابل توجهی بین قیمت لحظه ای کالا و مبلغ معادل ETF وجود داشته باشد. اینکه هر قیمت چقدر به همگرایی نزدیک می شود به نقدشوندگی آن بستگی دارد، اما برخی از تعدیل ها از قیمت ETF حاصل می شود، به این معنی که دستکاری در بازار نقدی حداقل تا حدی به ETF منتقل می شود.

یک آربیتراژ بسیار مشابه در شرایطی امکان پذیر است که مبدأ و بازخرید نقدی باشد و NAV با قیمت کالاهای به دست آمده از بازارهای لحظه ای غیرقابل تنظیم محاسبه شود. آربیتراژور کالای نقطه‌ای با قیمت پایین را می‌خرد و ETF را می‌فروشد، از پول نقد برای ایجاد واحدهای ETF برای پوشش موقعیت فروش استفاده می‌کند، و کالا را در تلاش برای تکرار روش قیمت‌گذاری استفاده شده در محاسبه NAV (که قیمت پرداخت شده برای خلق را تعیین می‌کند) می‌فروشد. . به غیر از کارایی سرمایه بدتر (به دلیل پرداخت پول نقد برای ایجاد) و ریسک اجرایی جزئی که در کپی کردن قیمت NAV وجود دارد، تجارت اساساً مشابه ایجاد غیر نقدی است و نتایج نیز مشابه است.

مرتبط با: معاملات آتی بهترین بازی رمزنگاری در شهر حتی پس از ETF بیت کوین خواهد بود

آیا تنظیمی وجود دارد که به طور موثر از ETF در برابر دستکاری محافظت کند؟ استفاده از قیمت‌های نقدی مشتق‌شده از منحنی آتی همراه با خلق‌های نقدی و بازخرید برای محاسبه NAV به عنوان امیدوارکننده‌ترین جایگزین ظاهر می‌شود. اگر آربیتراژور سعی کند همان روش مورد قبلی را اعمال کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که کالا با قیمتی مشابه قیمت استفاده شده در محاسبه NAV به فروش برسد، به ویژه در حضور یک دستکاری در بازار نقدی. تجارت دیگر یک آربیتراژ نیست. لوله های اتصال قیمت نقطه ای و قیمت ETF گرفتگی دارند.

از سوی دیگر، این راه‌اندازی یک مسیر آربیتراژ ساده بین ETF و معاملات آتی را تسهیل می‌کند. زمانی که قیمت ETF از قیمت لحظه ای منحنی آتی منحرف می شود، آربیتراژور می تواند معامله ای را در موقعیت مخالف با پوشش کامل معاملات آتی انجام دهد و پیوند محکمی بین ETF و بازار آتی ایجاد کند. منطقی است باور کنیم که یک ETF با چنین ویژگی هایی به اندازه قراردادهای آتی یا ETF های آتی در برابر دستکاری در بازارهای نقدی تنظیم نشده مقاوم است.

هم دانشگاهیان و هم شاغلین شواهد محکمی پیدا کرده اند که از این ایده حمایت می کند که CME Bitcoin Futures بر کشف قیمت بیت کوین تسلط دارد. بدون شک، یک ETF بیت کوین در ایالات متحده توسعه خوبی برای بازارهای سنتی و صنعت کریپتو خواهد بود. همانطور که کشیش آمریکایی چاک سویندول یک بار گفت: “تفاوت بین چیز خوب و چیز عالی توجه به جزئیات است.” یک ETF بیت کوین که شیاطین را دور نگه می دارد، این پتانسیل را دارد که برای سرمایه گذاران واقعا عالی باشد.

ژائو مارکو براگا دا کونا او مدیر پورتفولیو در Hashdex است. او پیش از دریافت دکترای مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه پاپی کاتولیک ریودوژانیرو، مدرک کارشناسی ارشد خود را در اقتصاد از Fundação Getulio Vargas گرفت.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: João Marco Braga da Cunha

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید