متزلزل شدن صنعت کریپتو می تواند پس از کاهش عمق USDC قوی تر ظاهر شود


آیا depegging محدودیت‌های استیبل کوین‌ها را آشکار می‌کند یا یک لحظه یادگیری بود؟

کوین USD (USDC)، دومین استیبل کوین بزرگ جهان، ممکن است در زمان نامناسبی در مکان اشتباه قرار گیرد.

این مکان بانک سیلیکون ولی (SVB) بود، یک بانک تجاری با 209 میلیارد دلار دارایی، جایی که ناشر USDC Circle 3.3 میلیارد دلار از ذخایر نقدی خود را برای نگهداری سرمایه گذاری کرده بود.

زمان اکنون بود: یکی از آن نرخ‌های بهره سرسام‌آور که موسساتی مانند SVB را که سپرده‌های کوتاه‌مدت بلندمدت برای خرید دارایی‌های بلندمدت جمع‌آوری می‌کند، افزایش می‌دهد.

USDC برای چندین روز غم انگیز پیوند خود را با دلار آمریکا از دست داد و تا 0.85 دلار (بسته به بازار سهام) به 1.00 دلار در روز دوشنبه 13 مارس سقوط کرد. استیبل کوین‌های مبتنی بر استیبل کوین، یعنی شفاف‌ترین، سازگارترین و مکرراً حسابرسی شده‌اند.

یک چرخش غیرقابل پیش بینی حوادث؟

تیموتی مساد، پژوهشگر دانشکده دولتی کندی دانشگاه هاروارد و رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) می گوید: «طعنه آمیز است که امن ترین مکان برای ذخیره کردن ذخایر استیبل کوین باعث کاهش عمق می شود. ، به کوین تلگراف گفت. با این حال، این یک موضوع موقتی بود، نه نشانه ای از ضعف طراحی اساسی.»

با این حال، زهکشی همچنان یک مسئله جدی است. Buvaneshwaran Venugopal، استادیار امور مالی در دانشگاه مرکزی فلوریدا، به کوین تلگراف گفت: «وقتی یک استیبل کوین لنگر خود را از دست می دهد، هدف خود را از دست می دهد، که هدف از وجودش است، یعنی تثبیت ارزش بین دنیای کریپتو و فیات». Depegging سرمایه گذاران فعلی و آینده نگر را ناامید می کند و برای پذیرش ارزهای دیجیتال خوب دیده نمی شود.

برخی این را یک امر دور از ذهن می دانستند. به هر حال، آخرین باری که یک شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بانکی به بزرگی SVB بیمه کرده بود، در واشنگتن متقابل در سال 2008 سقوط کرد.

آروین آبراهام، شریک مستقر در بریتانیا در شرکت حقوقی مک درموت ویل و امری، به کوین تلگراف گفت: «برای بسیاری، وقوع چنین حمله بانکی اغراق آمیز است – تا زمانی که انحلال بانک اتفاق بیفتد. بخشی از مشکل این است که شرکای بانکی برای فضای کریپتو، برخی از ریسک‌پذیرترین بانک‌ها هستند. Circle ممکن است گزینه‌هایی در برخی از بانک‌های بزرگتر با نمایه‌های امن‌تر نداشته باشد.

نتایج بلند مدت

Depegging تعدادی سوال در مورد USDC و استیبل کوین ها و صنعت گسترده تر ارزهای دیجیتال و بلاک چین ایجاد می کند.

آیا استیبل کوین مستقر در ایالات متحده اکنون جایگاه خود را در برابر تتر (USDT) پیشرو در صنعت، یک ارز فراساحلی که دلار را در طول بحران ثابت نگه داشته است، از دست خواهد داد؟

آیا بازگشایی USDC یک وضعیت “یکباره” بود یا نقص های اساسی در مدل استیبل کوین را آشکار کرد؟

آخرین: هوش مصنوعی شروع به استفاده از زیرساخت های داده مبتنی بر بلاک چین می کند

آیا بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال در طول بحران بانکی با تزلزل برخی بانک ها و استیبل کوین ها مقاومت کرده اند؟ چه کارهای دیگری می توان انجام داد تا اطمینان حاصل شود که در آینده دیگر depegging وجود ندارد؟

مساد افزود: «برخی افراد به این دلیل برای تشویق نکردن به توسعه استیبل کوین ها اشاره می کنند، برخی دیگر می گویند که آسیب پذیری های بانک های بزرگ دقیقاً دلیل نیاز ما به استیبل کوین ها است. از نظر او، هیچ یک از آنها واقعاً درست نیست. آنچه مورد نیاز است مقررات جامع بانکداری و استیبل کوین است.

آبراهام گفت که سرمایه گذاران ممکن است در کوتاه مدت اعتماد خود را به USDC و کل صنعت استیبل کوین از دست بدهند، “اما فکر نمی کنم در بلندمدت تاثیر قابل توجهی داشته باشد.” آبراهام افزود، با این حال، این وضعیت نشان داد که “مدیریت خزانه داری” ضعیف دایره وجود دارد:

نگهداری تقریباً 10 درصد از کل ذخایر در بانکی که «بسیار بزرگ برای ورشکستگی» در نظر گرفته نمی‌شود، برای هر کسب‌وکاری که ادعا می‌کند یک لنگر باثبات ایجاد می‌کند، حرکتی پرخطر است، چه رسد به دلار.

با این حال، آبراهام انتظار دارد سیرکل از این تجربه درس بگیرد و در نهایت قوی تر از همیشه ظاهر شود. “این ترس احتمالا باعث می شود Circle یک گام به عقب بردارد و در مورد کنترل های بهتری فکر کند تا دوباره در معرض خطر بیش از حد طرف مقابل قرار نگیرد. این محصول فوق العاده USDC را حتی ایمن تر خواهد کرد.”

از نظر آبراهام، USDC هرگز در خطر وجودی نبوده است. حتی اگر دولت ایالات متحده اقداماتی را برای “بازگشت” سپرده گذاران انجام ندهد، “مشکلی نخواهد بود زیرا USDC پیش از آغاز به کار متولی FDIC در حال انتقال سپرده های آنها بود.” آبراهام گفت که در هر صورت میلیاردها دلار ذخایر SVB در بانک دیگری تا 13 مارس سپرده خواهد شد.

بیت کوین و اتر استحکام را نشان می دهند

خبر خوب این است که Circle جان سالم به در برده است و در حالی که سرایت بانکی به موسسات دیگری مانند Signature Bank، First Republic Bank و Credit Suisse سرایت کرده است، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتر به طرز شگفت آوری خوب عمل می کنند.

«کسی دیگر از اینکه این یک استیبل کوین برتر است شگفت زده شده است؟ [USDC] آیا سایر قیمت‌های سکه می‌توانند فوراً تا 10٪ کاهش یابد و تقریباً هیچ اثر موجی وجود نداشته باشد؟ به خصوص از آنجایی که این برای بسیاری از معاملات DeFi کاملاً اساسی است.” توییت کرد جو ویزنتال کتی وود از ARK Invest حتی ارزهای دیجیتال را به عنوان یک پناهگاه امن در طول بحران بانکی جشن گرفت.

اما دیگران محدودتر بودند. آبراهام خاطرنشان کرد که BTC و ETH در 10 مارس و اوایل آخر هفته شروع به کاهش کردند. اگر دولت ایالات متحده اقداماتی را برای متوقف کردن سپرده گذاران آمریکایی انجام نمی داد و HSBC بانک بریتانیا را خریداری نمی کرد، احتمالاً با بازگشایی بازارها در روز دوشنبه، درد قابل توجهی در صنعت کریپتو ایجاد می شد. [March 13]”

قیمت بیت کوین در 9 تا 10 مارس قبل از بهبود کمی کاهش یافت. منبع: CoinGecko

دیگران پیشنهاد کرده اند که USDC اساساً همه چیز را درست انجام می دهد. فقط بدشانس بود ویجی آیار، معاون توسعه شرکتی و توسعه جهانی لونو، به کوین تلگراف گفت: «ذخایر USDC عمدتاً از پول نقد و اوراق بهادار کوتاه‌مدت تشکیل می‌شود که 80 درصد آن در دومی نگهداری می‌شود که احتمالاً امن‌ترین دارایی است. بنابراین با نگاهی دقیق تر به آنچه در حال وقوع است، USDC خود هیچ مشکل واقعی ندارد.

به گفته عیار، نیاز مبرم‌تر «داشتن یک سیستم دیجیتال کامل از ذخایر دلاری است که به ما کمک می‌کند تا از خطرات سیستمی در سیستم کسری فعلی دور شویم».

این برای استیبل کوین ها چه معنایی دارد؟

به طور کلی این جداسازی برای استیبل کوین ها چه معنایی دارد؟ آیا این واقعا ثابت می کند که آنها پایدار نیستند یا این یک رویداد یکباره بود که USDC خود را در بانک عضو اشتباه فدرال رزرو پیدا کرد؟ یکی از درسی که احتمالاً آموخته شده این است که بقای استیبل کوین فقط مربوط به ذخایر نیست. ریسک طرف مقابل نیز باید در نظر گرفته شود.

رایان کلمنتز، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه کلگری، به کوین تلگراف گفت:

بیشتر بحث‌ها تا به امروز در مورد خطرات سکه‌های دارای پشتوانه فیات مانند USDC بر ترکیب، کیفیت و نقدینگی ذخایر متمرکز بوده است. این یک نگرانی مالی است. هرچند این تنها نگرانی نیست.”

کلمنتز گفت که در طول بحران کنونی، “میزان قرار گرفتن Circle در معرض این بانک و همچنین عدم تطابق زمانی در SVB و عدم وجود پوشش های محافظ نرخ بهره” بسیاری از مردم را شگفت زده کرد.

کلمنتز گفت، عوامل دیگری که می توانند یک استیبل کوین را مختل کنند، ورشکستگی ناشر و ورشکستگی سپرده گذاری پشتیبان است. ادراکات سرمایه گذاران نیز باید مورد توجه قرار گیرد، به ویژه در عصر رسانه های اجتماعی. رویدادهای اخیر نشان داده‌اند که چگونه «ترس سرمایه‌گذاران از ورشکستگی متولی ذخیره‌سازی می‌تواند به دلیل بازخرید در برابر صادرکننده استیبل کوین و فروش استیبل کوین در پلت‌فرم‌های معاملاتی دارایی‌های رمزنگاری ثانویه، رویدادی را تسریع کند».

همانطور که Venugopal از دانشگاه مرکزی فلوریدا قبلاً گفته بود، depegging اعتماد سرمایه گذاران جدید و سرمایه گذاران بالقوه را از بین می برد. Venugopal گفت: “این امر پذیرش گسترده برنامه های مالی غیرمتمرکز را بیشتر به تاخیر می اندازد.”

نکته خوب این است که چنین عقب‌نشینی‌ها بررسی دقیق‌تری را از سوی جامعه سرمایه‌گذاران و، اگر اثرات موجی به اندازه کافی بزرگ باشد، از سوی قانون‌گذاران به همراه دارد.»

چرا تتر؟

در مورد USDT، که لنگر خود را در طول بحران ثابت نگه می دارد، چطور؟ آیا تتر در پیگیری اولویت استیبل کوین بین خود و USDC فاصله گذاشته است؟ اگر چنین است، آیا با توجه به اینکه Tether متهم به شفاف نبودن در مقایسه با USDC شده است، طعنه آمیز نیست؟

Luno’s Ayyar می‌گوید: «Tether نیز قبلاً در مورد حفظ کنترل بر دارایی‌هایش سؤالات خود را مطرح کرده بود که منجر به depeg زودتر شده است». بنابراین فکر نمی‌کنم این رویداد به هیچ وجه ثابت کند که یکی از دیگری قوی‌تر است.»

کلوین لو، استاد حقوق در دانشگاه ملی سنگاپور، به کوین تلگراف گفت: «بازارهای رمزنگاری همیشه سرشار از کنایه بوده اند. برای اکوسیستمی که از نظر طراحی به عنوان یک اکوسیستم غیرمتمرکز معرفی می شود، بیشتر بازار متمرکز و بسیار واسطه است. تتر تنها قوی‌تر از USDC به نظر می‌رسد، زیرا تمام معایب آن از دید پنهان هستند.

با این حال، پس از طفره رفتن از یک گلوله در هفته گذشته، USDC ممکن است بخواهد کارها را متفاوت انجام دهد. گمان می‌کنم USDC با تنوع بخشیدن به پایه ذخیره‌سازی، نگهداری ذخایر خود در یک بانک بزرگ‌تر با اقدامات مدیریت ریسک و حفاظت از نرخ بهره قوی‌تر، و/یا اطمینان از اینکه همه ذخایر به‌اندازه کافی تحت پوشش بیمه FDIC قرار دارند، به دنبال تقویت عملیات خود خواهد بود. کلمنتز از دانشگاه کلگری گفت.

درس های آموخته شده

آیا بینش کلی تری وجود دارد که بتوان از رویدادهای اخیر استخراج کرد؟ آبراهام که مانند برخی هنوز USDC را پایدارترین استیبل کوین می‌داند، پاسخ داد: «چیزی به نام استیبل کوین کاملاً پایدار وجود ندارد و SVB این را کاملاً نشان می‌دهد». با این حال وی افزود:

“برای او [USDC] گذراندن یک رویداد 10% depegging، محدودیت های کلاس دارایی استیبل کوین را به عنوان یک کل نشان می دهد.

کلمنتز گفت: “دانستن مداوم میزان ذخیره در کدام بانک نیز برای شفافیت سرمایه گذاران استیبل کوین بسیار مهم است.”

لو، یک شکاک به ارزهای دیجیتال، گفت که رویدادهای اخیر نشان داده است که “همه استیبل کوین ها صرف نظر از طراحیشان در معرض خطر هستند، در حالی که استیبل کوین های الگوریتمی شاید مشکل سازترین آنها باشند.” اما حتی استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات نیز در معرض خطر هستند – در این مورد، ریسک طرف مقابل.

همچنین، استیبل کوین ها “هنوز در معرض خطر از دست دادن اعتماد هستند.” این همچنین در مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین صدق می کند. با وجود اینکه بیت‌کوین هیچ ریسک طرف مقابل یا مشکلی برای رفع مشکل نداشت، لو ادامه داد. «قیمت بیت کوین [still] در برابر فشارهای نزولی آسیب پذیر زمانی که اعتماد از دست می رود.

اخیراً: دلایل زیادی برای افول بانک سیلیکون ولی وجود دارد، اما رمزارز تنها دلیل نیست.

عیار اظهار داشت که USDC در حال حاضر چندین شریک بانکی دارد و تنها 8 درصد از دارایی های آن در SVB است. بنابراین این به خودی خود راه حل نیست.» او پیشنهاد کرد که “به جای تکیه بر رویکرد تکه تکه فعلی” باید بیشتر درازمدت فکر کرد، از جمله اجرای حمایت های جامع از مصرف کننده.

مساد رئیس سابق CFTC به کوین تلگراف گفت:

ما به یک چارچوب نظارتی برای استیبل کوین‌ها و بهبود مقررات بانک‌های متوسط ​​نیاز داریم – که ممکن است نیازمند تقویت مقررات، نظارت بهتر یا هر دو باشد.»
نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *