رشد سریع پلتفرم‌های مشتقات استیکینگ مایع اتریوم متمرکز بر دی‌فای، ابروها را افزایش می‌دهد


استفاده از ETH در DeFi به دلیل افزایش سهام کاهش یافته است، اما رشد سریع LSDfi می تواند یک کاتالیزور بازار صعودی باشد.

به گفته تحلیلگران Glassnode، فعالیت DeFi اتر (ETH) در بازار نزولی کاهش یافته است و این صنعت به دلیل پاداش 4 درصدی سهام سالانه اتریوم با رقابت بیشتری روبرو است. با این حال، یک روایت DeFi حول توکن‌های مشتق سهام مایع (LSD) اتریوم ساخته می‌شود که می‌تواند فعالیت شبکه را تحریک کند.

بر اساس گزارش اخیر Glassnode، درصد گاز مصرفی توسط پروتکل های DeFi از 34 درصد در سال 2020 به 8 درصد و 16 درصد در حال حاضر کاهش یافته است و NFT ها حداکثر سهمی بین 25 تا 30 درصد دارند.

استفاده از گاز اتریوم بر اساس نوع تراکنش منبع: گره شیشه ای

شاخص قیمت وزن عرضه شده گلس‌نود با قیمت دلار و اتریوم از ابتدای سال 2021 تا کنون 90 درصد کاهش یافته است.

به اصطلاح DeFi “Blue-Chips” (SUSHI) که نشان دهنده سبدی از توکن های مدیریتی از پروتکل های معروف DeFi مانند Uniswap (UNI)، MakerDAO (MKR)، Aave (AAVE)، Compound (COMP)، Balancer ( BAL) و SushiSwap، می 2021، 88 درصد از ارزش بازار خود را در بالاترین رقم 45 میلیارد دلاری از دست داد.

مقایسه عملکرد قیمت نشانه ETH و DeFi. منبع: گره شیشه ای

توکن‌های تراشه آبی DeFi در طول صعودهای بازار صعودی عملکرد کمتری نسبت به ETH داشتند و در طی «نزولی» افت شدیدتری نسبت به ETH داشتند. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که شرط‌بندی ETH به‌عنوان «نرخ مانع جدید برای پرش بازده توکن» عمل می‌کند، زیرا در حال حاضر بازدهی ۴ درصدی را به همراه دارد. این بازده نشان دهنده معیار سرمایه گذاران اتر است.

در حال حاضر، پروتکل‌های وام‌دهی پیشرو مانند Aave و Compound بازدهی بین ۲ تا ۳ درصد را در مورد استیبل کوین‌ها و وام اتر ارائه می‌کنند. همچنین، پروتکل‌های DeFi مانند Aave و Compound با ریسک قرارداد هوشمند همراه هستند که با اعتبارسنجی‌های اثبات سهام (PoS) حذف می‌شوند.

استیکینگ در بین سرمایه گذاران اتریوم محبوب شد، به خصوص پس از ارتقاء Shapella در آوریل 2023، که بازگشت نقدی حاصل از قرارداد سهام را فراهم کرد.

در پایان ماه می، کاربران اتریوم 21.63 میلیون اتریوم به ارزش 40.021 میلیارد دلار سهام داشتند که نشان دهنده 18 درصد از کل عرضه اتریوم است.

پلتفرم های LSD مانند Lido و Rocket Pool یک سوم این بازار بزرگ را تشکیل می دهند. این برنامه ها نمایشی توکن شده از ETH سهامدار را ارائه می دهند و به معامله گران این امکان را می دهد که بدون از دست دادن نقدینگی به بازده سهام دسترسی داشته باشند.

یک روند رو به رشد در میان سرمایه گذاران اتریوم، تعامل با LSD-fi یا مالی سازی LSD است که هدف آن استفاده از نقدینگی ارائه شده توسط توکن های LSD در برنامه های DeFi است.

مرتبط با: LSD برای DeFi: Tenet و LayerZero با یکدیگر همکاری می‌کنند تا استفاده از زنجیره‌ای متقاطع مایع را پیش ببرند

آیا LSDfi راه حل است؟

اساسا، LSDfi نقدینگی توکن های LSD را به پروتکل های وام دهی مانند DeFi و نقدینگی در مبادلات برای بازدهی بالاتر تبدیل می کند. با توجه به اینکه مقدار قابل توجهی از ETH با پلتفرم های LSD به اشتراک گذاشته می شود، LSDfi این پتانسیل را دارد که فعالیت DeFi را تحریک کند.

داشبورد تجزیه و تحلیل Dune توسط تحلیلگر داده Defimochi نشان می دهد که ارزش کل (TVL) قفل شده در پروتکل های LSDfi به 411 میلیون دلار رسیده است و از اواسط ماه مه به طور تصاعدی رشد کرده است. برخی از نام‌های محبوب در این صنعت عبارتند از Pendle Finance، Lybra Finance، Curve Finance و Alchemix Protocol.

مقدار کل LSDfi قفل شده است. منبع: Dune

نقدینگی توکن های LSD در Curve Finance، بزرگترین صرافی استیبل کوین در بازار، از 1.5 میلیارد دلار فراتر رفته است. Curve همچنین با استفاده از sfrxETH توکن ETH سهامدار پروتکل Frax به‌عنوان وثیقه، استیبل‌کوین crvUSD را که بیش از حد وثیقه‌شده است، ضرب کرد.

پروتکل‌های نسبتاً جدیدی مانند Lybra Finance و Pendle Finance نیز محبوب شده‌اند و به دنبال استفاده از نقدینگی ارائه شده توسط توکن‌های LSD هستند.

همانند گذشته با DeFi، برنامه های جدید از نقدینگی توکن های LSD با تسهیل استخراج نقدینگی توکن های حاکمیتی برای سپرده گذاران اولیه بهره مند خواهند شد.

در حالی که این پروتکل‌ها ممکن است بازده معقولی را برای برخی از کاربران فراهم کنند، این پروتکل‌ها ممکن است شانس تقلب را داشته باشند و خطرات ناشی از خطرات قرارداد هوشمند و بازده بالاتری را که LSDfi ارائه می‌کند، آشکار کند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Nivesh Rustgi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید