تامین مالی سطح 1: آینده تامین مالی جمعی آشکار شد


تأمین مالی ردیف 1 رویکرد جدیدی برای تأمین مالی جمعی است که مشارکت‌های کوچک‌تر را تشویق می‌کند و تأمین مالی پروژه‌های متنوع و با کیفیت را تشویق می‌کند.

فناوری بلاک چین چه نقشی می تواند در آینده تامین مالی ثانویه ایفا کند؟

در آینده، فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که اثربخشی و کارایی تامین مالی درجه دو را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

فناوری بلاک چین می‌تواند برخی از مشکلات و محدودیت‌های بالقوه مرتبط با سیستم فعلی را با ارائه یک سابقه امن، باز و تغییرناپذیر از کمک‌ها و توزیع وجوه کاهش دهد. قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین می توانند کل فرآیند تامین مالی را به طور خودکار انجام دهند و خطر سوء استفاده و دستکاری سیستم را کاهش دهند و توزیع عادلانه و باز وجوه را تضمین کنند.

علاوه بر این، تمرکززدایی ارائه شده توسط فناوری بلاک چین می‌تواند دسترسی به منابع مالی ثانویه را برای گروه‌های کوچکتر با منابع کمتر و مشارکت جوامع متنوع‌تر افزایش دهد. با توجه به این موضوع، فناوری بلاک چین به طور بالقوه می تواند ابزار مهمی برای حمایت از محتوای متنوع، با کیفیت بالا و تامین مالی ثانویه در آینده باشد.

بلاک چین امکان ایجاد توکن هایی را فراهم می کند که نشان دهنده مشارکت در یک پروژه است و امکان ردیابی و انتقال کارآمدتر وجوه را فراهم می کند. همچنین، یک دفتر کل توزیع شده دارایی دیجیتالی را ایجاد می‌کند که در صورت استفاده برای تولید توکن‌هایی برای کمک‌های مالی به یک پروژه، می‌توان آن را به طور موثر ردیابی و انتقال داد. این توکن‌ها که نشان‌دهنده علاقه مشارکت‌کننده به پروژه یا کل سرمایه‌گذاری هستند، می‌توانند به عنوان ارز استفاده شوند.

شرکت‌کنندگانی که از توکن‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند تلاش‌های خود را راحت‌تر دنبال کنند و در صورت تمایل می‌توانند توکن‌های خود را به مشارکت‌کنندگان دیگر یا پروژه‌های مختلف منتقل کنند. با ارائه یک بازنمایی فیزیکی واقعی از تعهد آنها به یک پروژه، توکن ها می توانند کمک های مالی را تشویق کنند.

مزایا و معایب تامین مالی درجه دو چیست؟

بودجه ثانویه این پتانسیل را دارد که ابزار ارزشمندی برای ایجاد انگیزه در مشارکت کنندگان مختلف، ترویج کار در سطح جهانی و محدود کردن تأثیر سرمایه گذاران کلیدی باشد. باید در طراحی و اجرای آن برای غلبه بر اشکالات احتمالی، از جمله ارزیابی تأثیر و احتمال سوء استفاده، دقت شود.

مزایای تامین مالی درجه دو عبارتند از:

 • طیف وسیعی از مشارکت‌کنندگان را تشویق می‌کند: با تأمین بودجه مناسب برای کمک‌های کوچک، بودجه ثانویه می‌تواند طیف گسترده‌ای از مردم را صرف نظر از منابع مالی خود به اهدای کمک تشویق کند.
 • کار با کیفیت بالا را تبلیغ می کند: تأمین مالی مرتبه دوم می تواند با پاداش دادن به مشارکت هایی که بازخورد مثبت زیادی از مردم ایجاد می کند، تولید کار با کیفیت بالا را تشویق کند.
 • تأثیر اهداکنندگان بزرگ را کاهش می‌دهد: بودجه سطح دوم می‌تواند تأثیر اهداکنندگان ثروتمندی را که اهداف از پیش تعیین‌شده یا سوگیری‌هایی دارند که می‌تواند توزیع وجوه را مخدوش کند، کاهش دهد.
 • شفافیت را ترویج می‌کند: پلتفرم‌های جمع‌آوری کمک ثانویه را می‌توان با روشن کردن نحوه توزیع کمک‌ها و اجازه دادن به کاربران برای پیگیری پیشرفت پروژه‌های تامین‌شده، برای ارتقای باز بودن ایجاد کرد.

در حالی که تامین مالی درجه دو مزایای زیادی دارد، معایبی نیز دارد:

 • چالش اندازه‌گیری تأثیر: اندازه‌گیری تأثیر مشکل‌ساز است، زیرا می‌تواند دلبخواه و پیچیده باشد و تخصیص هوشمندانه منابع را دشوار کند.
 • امکان سوء استفاده: این احتمال وجود دارد که افراد ناصادق سعی کنند از یک طرح تامین مالی فرعی با اهدای کمک های نادرست یا همکاری با یکدیگر برای افزایش مشارکت خود استفاده کنند.
 • فقدان تنوع: انواع موادی که تحت بودجه ثانویه تامین مالی می شوند هنوز هم می توانند تحت تاثیر تعصبات و ترجیحات جامعه گسترده تر باشند.
 • زیرساخت ها و نیازهای منابع: ایجاد یک سیستم جمع آوری کمک های مالی سطح دوم مستلزم زیرساخت ها و سرمایه گذاری های پرهزینه برای ساخت و نگهداری پلت فرم – و اطلاع رسانی و متقاعد کردن اهداکنندگان بالقوه – محدود کردن دسترسی به پلت فرم برای کسانی است که منابع مالی برای تامین مالی آن را دارند.

بودجه ثانویه چگونه می تواند از روزنامه نگاری حمایت کند؟

در تئوری، تأمین مالی ثانویه می‌تواند راه مؤثری برای حمایت از روزنامه‌نگاری با تشویق طیف گسترده‌ای از افراد برای مشارکت در ایجاد اخبار و اشتراک‌گذاری اطلاعات باشد.

طیف وسیعی از مردم، صرف نظر از منابع مالی شان، می توانند تشویق شوند تا از طریق بودجه ثانویه به روزنامه نگاری کمک کنند. با افزایش تنوع دیدگاه ها و صداها در روزنامه نگاری می توان کیفیت و سودمندی اطلاعات را افزایش داد.

بودجه ثانویه می‌تواند روزنامه‌نگاران را تشویق کند تا با پرداخت هزینه‌هایی که حمایت جامعه را جلب می‌کنند، محتوای باکیفیت تولید کنند. این امر تولید روزنامه نگاری را با بالاترین کالیبر تقویت می کند. دقت، عمق، و گزارش تحقیقی را می توان تشویق کرد که در نتیجه شهروندان آگاه تر و درگیرتر می شوند.

کمک‌کنندگان بزرگی که ممکن است اهداف از پیش تعیین‌شده یا سوگیری‌هایی داشته باشند که می‌تواند پیام‌ها و محتوای روزنامه‌نگاری را تحریف کند، ممکن است به دلیل تأمین مالی زیر مجموعه، مؤثرتر باشند. بودجه بندی سطحی می تواند تضمین کند که این تخصیص دیدگاه ها و منافع جامعه را بهتر نشان می دهد، بر اساس یک پایگاه اهدایی متوسط.

پلتفرم های سطح دوم جمع آوری کمک های مالی می توانند شفافیت را با روشن ساختن نحوه توزیع کمک های مالی و اجازه دادن به کاربران برای پیگیری پیشرفت پروژه های تامین شده ارتقا دهند. این می تواند اعتماد عمومی را به روزنامه نگاری افزایش دهد و پیوندهای نزدیک تری بین روزنامه نگاران و خوانندگان آنها ایجاد کند.

در حالی که بودجه ثانویه طیف گسترده‌ای از مشارکت‌کنندگان را تشویق می‌کند، محتوای با کیفیت بالا را ترویج می‌کند، و تأثیر اهداکنندگان عمده را کاهش می‌دهد، معایبی نیز دارد، مانند دشواری در تعیین تأثیر روزنامه‌نگاری، امکان سوء استفاده، عدم تنوع و نیاز. برای زیرساخت ها و منابع. با وجود این چالش ها، امور مالی ثانویه پتانسیل این را دارد که ابزار مفیدی برای پیگیری روزنامه نگاری باشد، اما مفهوم و کاربرد آن باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

چگونه تامین مالی ثانویه تامین مالی کالاهای عمومی را دموکراتیک می کند؟

برخلاف جمع‌آوری مالی سنتی، که تمایل به حمایت از اهداکنندگان بزرگ دارد، بودجه ثانویه به گونه‌ای طراحی شده است که کمک‌های کوچک را با مجموعه بزرگ‌تری از وجوه تطبیق دهد تا به همه در تصمیم‌گیری برای تامین مالی چه کالاهای عمومی، نظر مساوی بدهد.

اساساً، تأمین مالی ثانویه بر یک فرمول ساده تکیه می‌کند که مشارکت‌های متوسط ​​را با حجم بیشتری از پول جفت می‌کند تا به استارت‌آپ‌هایی که به خوبی حمایت می‌شوند، بودجه بیشتری پاداش دهد. این فرمول برای دادن وزن بیشتر به کمک های مالی کوچکتر، شرایط بازی برابر، و اطمینان از اینکه بودجه کالاهای عمومی بر اساس حمایت جامعه به جای منافع اندک اهداکنندگان ثروتمند تامین می شود، ایجاد شد.

مراحل زیر نشان می دهد که چگونه تامین مالی فرعی می تواند تامین مالی برای کالاهای عمومی را دموکراتیک کند:

 • ایجاد یک استخر منطبق از وجوه: پول در یک استخر منطبق کنار گذاشته می شود که برای تطبیق کمک های مالی برای کالاهای عمومی استفاده می شود.
 • از حمایت جامعه برای کمک‌های مالی دعوت کنید: جامعه تشویق می‌شود تا به دارایی‌های عمومی که برایش ارزش دارد کمک کند.
 • استفاده از فرمول درجه دوم برای توزیع وجوه منطبق: مجموعه صندوق منطبق با استفاده از یک فرمول درجه دوم تخصیص می یابد که به سهم های کوچکتر وزن بیشتری می دهد. به عنوان مثال، فرمول درجه دوم وجوه تطبیقی ​​بیشتری را به 100 پروژه اهداکننده 100 دلاری می دهد زیرا دارای اهداکنندگان ممتاز بیشتری نسبت به 10 پروژه اهداکننده با هر پروژه 100 دلاری است.
 • توزیع وجوه به کالاهای عمومی: سپس وجوه تطبیق بر اساس تخصیص فرمول به کالاهای عمومی تخصیص می یابد.

تخصیص وجوه با استفاده از فرمول درجه دوم

بودجه ثانویه می‌تواند به اطمینان حاصل شود که پروژه‌های نرم‌افزار منبع باز و سایر کالاهای عمومی بودجه متناسب با ارتباط و ارزش خود برای جامعه را با تخصیص دموکراتیک دریافت می‌کنند.

پروژه های کوچکتر که ممکن است از حمایت سرمایه گذاران اصلی برخوردار نباشند، اما همچنان برای جامعه مهم هستند، می توانند به طور قابل توجهی از این موضوع بهره مند شوند. علاوه بر این، بودجه ثانویه، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد منابع را جمع آوری کنند و روی پروژه های مشترک کار کنند، می تواند همکاری و کار تیمی را در بین توسعه دهندگان تقویت کند.

تامین مالی ثانویه چیست؟

تأمین مالی ردیف دوم یک مکانیسم تأمین مالی جمعی دموکراتیک است که هدف آن ترویج تأمین مالی منصفانه و فراگیر برای کالاهای عمومی مانند نرم افزار منبع باز، تحقیقات علمی و پروژه های هنری عمومی است.

ایده پشت سرمایه ثانویه این است که مشارکت های فردی متوسط ​​را با مبالغ ثابت بیشتر از حامیان مالی یا مشارکت کنندگان ترکیب کند. در تأمین مالی ثانویه، سهم هر کمک کننده با کل مبلغ تولید شده، تعداد مشارکت کنندگان مختلف و کل مبلغ اهدا شده مطابقت داده می شود.

در نتیجه، مشارکت‌هایی که افراد بیشتری انجام می‌دهند، سخاوتمندانه‌تر از مشارکت‌هایی است که افراد کمتری انجام می‌دهند. این استراتژی به جای تعداد محدودی از کمک های مالی قابل توجه، تعداد قابل توجهی از کمک های مالی متوسط ​​را از افراد یا سازمان های ثروتمند برای ارتقای تنوع و برابری تشویق می کند.

تامین مالی درجه دوم به دلیل رعایت اصول تمرکززدایی و مشارکت جامعه به طور فزاینده ای در جوامع بلاک چین و ارزهای دیجیتال محبوب شده است. بودجه ثانویه پرداخت‌های کوچک از سوی تعداد زیادی از مردم را تشویق می‌کند، و تخصیص عادلانه‌تر و شفاف‌تر بودجه را تضمین می‌کند، با تصمیم‌گیری‌هایی که بر اساس اراده جامعه گرفته می‌شود نه بر اساس منافع چند اهداکننده ثروتمند.

به عنوان مثال، پلتفرم Gitcoin از یک فرمول درجه دوم برای تخصیص بودجه استفاده می کند که به پروژه هایی که تعداد زیادی مشارکت کوچک دریافت می کنند، پاداش می دهد. این امر کمک مالی به پروژه های کوچکتر و کم ارائه شده را تشویق می کند و به حمایت از رشد و توسعه جامعه منبع باز کمک می کند.


نویسنده: Jagjit Singh

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *