چند ضلعی صفر تجمع اطلاعات، ادغام شبکه اصلی ورودی را آزمایش می کند

چند ضلعی صفر تجمع اطلاعات، ادغام شبکه اصلی ورودی را آزمایش می کند


چند ضلعی تجمیع‌های دانش صفر را به شبکه آزمایشی نهایی منتقل می‌کند تا عملکرد zkEVM را قبل از ادغام نهایی شبکه اصلی اندازه‌گیری کند.

پروتکل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم Polygon (MATIC) آزمایش عملکرد فناوری دانش صفر (تجمع‌های zk) را قبل از ادغام کامل با شبکه اصلی خود انجام می‌دهد.

توسعه این فناوری به نام Polygon zkEVM (ماشین مجازی اتریوم) بیش از سه سال است که توسط تیم Polygon Hermez در حال انجام است. این تیم بیش از 12000 اثبات zk را در نسخه اولیه شبکه آزمایشی zkEVM ایجاد کرد که تأیید می کند که اثبات دانش صفر در اتریوم امکان پذیر است.

دیوید شوارتز، رهبر پروژه Polygon zkEVM و PolygonID، تکامل عملکرد را در مکاتبه با Cointelegraph توضیح داد. پلتفرم های Tier-2 به تکامل و بهبود عملکرد ادامه دادند، که نقش مهمی در افزایش مقیاس پذیری اتریوم ایفا می کند.

همانطور که او توضیح می‌دهد، تجمیع‌های دانش صفر تأیید امن تراکنش‌ها را با فناوری دانش صفر امکان‌پذیر می‌کنند، در حالی که سرعت رسیدن به اطمینان پلتفرم‌های لایه ۲ را افزایش می‌دهند. در اصطلاح بلاک چین، قطعیت نقطه پذیرفته شده ای است که در آن بلوکی از تراکنش ها به طور دائم و غیرقابل برگشت به بلاک چین اضافه می شود:

در نهایت، ما zkEVM هایی مانند Polygon zkEVM داریم که همه موارد فوق را علاوه بر ماشین مجازی اتریوم با روش های پیشرفته zk-STARK و zk-SNARKs ارائه می دهند.

به گفته شوارتز، Polygon zkEVM اولین کد منبع کامل را شامل zkProver معادل EVM است که تمام تست‌های برداری اتریوم بالای 99% را پشت سر می‌گذارد. او تکمیل اثبات اعتبار برای عملیات کاربر سنتی را به عنوان “چالش‌برانگیزترین و ارزشمندترین تلاش” از زمانی که تیمش شروع به توسعه zkEVM بومی کرد، توصیف کرد.

الان رای بدهید!

دو سال پیش، تیم Polygon تخمین زد که توسعه انبوه‌های zk با سازگاری EVM ده سال طول می‌کشد. با توجه به پیشرفت انجام شده، تیم zkEVM را به عنوان پایان بازی توصیف می کند که پیشرفت ها را با مقیاس پذیری لایه 2 و دقت سریع ترکیب می کند. این به کاربران مزایای متعددی را ارائه می دهد و در عین حال توان عملیاتی بیشتر و هزینه های کمتری را اضافه می کند.

کوین‌تلگراف همچنین تفاوت بین Polygon zkEVM و دیگر شبکه‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم، ZK-SNARK و ZK-STARK اختصاصی StarkNet را زیر سوال برد. همانطور که قبلاً گزارش شده است، ZK-STARKS (برهان اطلاعات شفاف مقیاس پذیر با دانش صفر) مقیاس پذیری را با گروه بندی هزاران تراکنش در یک شواهد واحد برای تأیید اعتبار در زنجیره اولویت بندی می کند.

مطالب مرتبط: ادغام اتریوم برای راه حل های لایه 2 بلاک چین به چه معناست؟

شوارتز گفت تفاوت اصلی بین این پروژه‌ها این است که zkEVM به جای سایر انبوه‌های zk که فقط تراکنش‌ها را مقیاس‌بندی می‌کنند و عملکرد را در قالب VM متفاوت بهبود می‌بخشد، بر مقیاس‌بندی بومی اکوسیستم اتریوم متمرکز است.

رویکرد Polygon مطابق با طبقه بندی zkEVM نوع 2 است که توسط بنیانگذار اتریوم ویتالیک بوترین در آگوست 2022 اعلام شد. با توجه به خلاصه Buterin، zkEVM های نوع 2 به دنبال سازگاری کامل با برنامه های موجود هستند، اما برای توسعه آسان تر، تغییرات جزئی در اتریوم ایجاد می کنند. و تولید اثبات سریعتر شوارتز افزود:

در مقابل، StarkNet که به عنوان Type 4 قرار دارد، یک زبان سطح بالای جدید را معرفی می‌کند و به فرستنده‌ها نیاز دارد تا کدهای استحکام را به زبان خود ترجمه کنند.

در همان زمان، شوارتز از این فرصت برای داشتن معیارها و کد منبع بیشتر از پروژه های دیگر برای یادگیری از رویکردهای مختلف استقبال کرد. فعالیت در راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم همچنان در حال افزایش است و داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که با ورود Arbitrum و Optimism به سال ۲۰۲۳، حجم تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم کوچک‌تر می‌شود.


نویسنده: Gareth Jenkinson

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉