Polygon supernets vs. Avalanche subnets: Key differences

سوپرشبکه های چند ضلعی و زیرشبکه های بهمن: تفاوت های کلیدی


هم سوپرشبکه های Polygon و هم زیرشبکه های Avalanche راه حل های مقیاس پذیری هستند که به توسعه دهندگان کمک می کنند تا زنجیره های برنامه را گسترش دهند.

تفاوت بین سوپر شبکه های Polygon و زیرشبکه های Avalanche چیست؟

هم زیرشبکه ها و هم سوپرنت ها راه حل های مقیاس پذیری هستند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهند تا به سرعت زنجیره های برنامه را گسترش یا توسعه دهند. با این حال، آنها از جهات مختلفی مانند مکانیسم های اجماع، تراکنش ها در ثانیه، تعداد اعتبارسنجی و الزامات شرط بندی متفاوت هستند.

Avalanche از پروتکل اجماع اثبات سهام Snowman استفاده می کند، که اجماع احتمالی را برای فعال کردن مقیاس پذیری و تمرکززدایی بی نهایت فراهم می کند.

از سوی دیگر، Polygon از پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانسی استانبول (IBFT) برای دستیابی به اجماع تضمین شده استفاده می کند و در نهایت تمرکززدایی را رد می کند و مشارکت غیرمجاز را قربانی می کند.

سوپرشبکه های چندضلعی و زیرشبکه های بهمن

همانطور که پذیرش فناوری بلاک چین همچنان در حال افزایش است، این فناوری‌ها احتمالاً برای ایجاد DApp رایج‌تر و ضروری‌تر می‌شوند.

ویژگی های کلیدی زیرشبکه های Avalanche چیست؟

زیرشبکه‌ها بسیاری از ویژگی‌های مفید را ارائه می‌کنند، مانند توانایی ایجاد بلاک چین‌های خصوصی، جداسازی نگرانی‌ها، و الزام تاییدکنندگان به اشتراک توکن‌های AVAX قبل از اعتبارسنجی زنجیره‌های ایجاد شده.

زیرشبکه ها از ایجاد بلاک چین خصوصی با اجازه دادن به توسعه دهندگان برای ایجاد زیرشبکه هایی که فقط اعتبار سنجی های از پیش تعریف شده می توانند به آنها بپیوندند، پشتیبانی می کنند. در چنین سناریویی، این اعتباردهنده‌ها می‌توانند یک زیرشبکه خصوصی ایجاد کنند و محتویات بلاک‌چین‌هایی را که به آن‌ها دسترسی دارند، مشاهده کنند. این یک چارچوب ایده آل برای سازمان هایی است که باید داده های خود را خصوصی نگه دارند.

زیرشبکه‌ها همچنین از تفکیک نگرانی‌ها در زمینه فناوری بلاک چین، با اشاره به توانایی اعتباردهندگان برای مقابله با بلاک چین‌هایی که به آنها علاقه دارند، پشتیبانی می‌کنند. اعتباردهنده‌ها حتی بلاک‌چین‌هایی را که به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند تأیید کنند.

زیرشبکه‌ها همچنین با اجازه دادن به توسعه‌دهندگان برای تعیین الزامات اعتبارسنجی مانند مقادیر بالاتر قدرت CPU یا RAM و سایر نیازهای سخت‌افزاری، نیازمندی‌های خاص برنامه را فراهم می‌کنند. این اطمینان حاصل می کند که برنامه در اوج کارایی اجرا می شود و از عملکرد ضعیف ناشی از اعتبارسنجی کند رنج نمی برد.

زیرشبکه های بهمن چگونه کار می کنند؟

زیرشبکه های بهمن به طور هماهنگ عمل می کنند تا وضعیت بلاک چین خود را به روز نگه دارند. اساساً این زیرشبکه ها با ارائه خدمات اعتبارسنجی غیرمتمرکز در زنجیره های مختلف، اساس شبکه های زنجیره کاربردی را تشکیل می دهند.

یک زنجیره را فقط می توان توسط یک زیرشبکه خاص تأیید کرد، اما یک زیرشبکه می تواند چندین زنجیره را تأیید کند. هر زیرشبکه حاکمیت و الزامات خاص خود را دارد، مانند مجوزها، موقعیت مکانی کشور، و کنترل‌های «مشتری خود را بشناسید» و کنترل‌های مبارزه با پولشویی. برای پیوستن به شبکه اولیه، اعتبار سنجی ها باید 2000 توکن بهمن (AVAX) را قبل از اعتبار سنجی زنجیره های ایجاد شده در شبکه به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط: KYC چیست و چرا صرافی های کریپتو به آن نیاز دارند؟

زیرشبکه ها بسیار قابل تنظیم هستند اما به گزینه های طراحی پیچیده نیاز ندارند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که بلاک چین های خصوصی قابل اعتماد و مقیاس پذیر بسازند. سیستم زیرشبکه Avalanche به توسعه دهندگان کمک می کند تا با حفظ بالاترین استانداردهای امنیتی، به سرعت برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسازند.

زیرشبکه Avalanche چیست؟

Avalanche زیرشبکه‌ها را به عنوان اعتبار‌دهنده‌هایی تعریف می‌کند که با هم کار می‌کنند تا به یک اجماع در مورد وضعیت بلاک چین برسند.

زیرشبکه ها زنجیره های برنامه را با ارائه اعتبار سنجی هایی که بلاک چین های مختلف می توانند به اشتراک بگذارند، تسهیل می کنند. زیرشبکه‌های شبکه Avalanche ایجاد بلاک چین‌های سفارشی‌شده را تسهیل می‌کنند و به توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اجازه می‌دهند تا بلاک چین‌های خود را بدون نیاز به توکن ایجاد کنند.

شبکه اصلی شبکه از سه زنجیره تشکیل شده است:

 • X-Chain: یک زنجیره پرداخت برای ضرب توکن های غیرقابل تغییر (NFT).
 • C-Chain: یک پلت فرم قرارداد هوشمند ماشین مجازی اتریوم برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز.
 • P-Chain: مسئول هماهنگی اعتبار سنجی ها و ایجاد و مدیریت زیرشبکه ها در Avalanche.

شبکه بهمنی توسط زیرشبکه اصلی که تمام اعتبار سنجی های آن را در بر می گیرد، نگهداری می شود. این وظیفه آنهاست که شبکه اولیه و زنجیره های X، P و C را تأیید کنند، اتصال بین زیرشبکه ها را تسهیل کنند و به تأیید کنندگان اجازه دهند تا بلاک چین های اضافی ایجاد شده در شبکه را تأیید کنند.

Subnet و Supernet

ویژگی های اصلی سوپر شبکه های چند ضلعی چیست؟

سوپرنت ها دارای معماری فنی پیشرفته ای هستند که توسط Polygon Edge، عملکرد قابل اعتماد از طریق درختان Merkle، سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و پشتیبانی توکن سفارشی ارائه می شود.

معماری سوپرنت ارتباط نزدیکی با Polygon Edge دارد. شش ماژول مربوط به ابرشبکه ها در معماری Polygon Edge عبارتند از:

 • TX Pool: این ماژول که به عنوان یک استخر برای تراکنش های معلق عمل می کند، کلید معماری رویداد محور Polygon Edge است. تراکنش ها را می توان به راحتی از چندین منبع اضافه کرد و به طور یکپارچه با ماژول های دیگر پلت فرم متصل شد.
 • بلاک چین: این به پایگاه داده وضعیت اشاره دارد و اطلاعاتی در مورد حساب ها، کد قرارداد هوشمند، وضعیت جهانی و موارد دیگر در خود نگه می دارد.
 • JSON-RPC: لایه API سوپرنت با استانداردهای کلاینت اتریوم مطابقت دارد و به ابزارهایی مانند MetaMask، Web3.js، Ethers.js، Remix و Hardhat اجازه می دهد تا به راحتی در شبکه خود اجرا شوند.
 • اجماع: سوپرنت از الگوریتم‌های اجماع اثبات اعتبار و اثبات سهام استفاده می‌کند.
 • Libp2p: این پشته شبکه همتا به همتا به روز شده سوپرنت است که همگام سازی بلوک ها، پیام های اجماع، شایعات استخر تراکنش ها و شایعات استخر SAM را تسهیل می کند.
 • gRPC: با پروتکل ارتباطی قوی، دستورات اپراتور ممتاز در یک سوپرنت فقط می‌توانند به صورت محلی روی گره‌های اعتبارسنجی اجرا شوند. اپراتورهای تأیید شده می‌توانند پشتیبان‌گیری آنلاین انجام دهند، اطلاعات را از سیستم‌های اعتبارسنجی بازیابی کنند و داده‌های ذخیره شده در مخزن تراکنش را پرس و جو و پاک کنند.

سوپرنت ها نیز به طور قابل اعتماد کار می کنند، به این معنی که هر گره به طور مستقل هر تراکنش را با اجرای قرارداد هوشمند تأیید می کند. برای اینکه دفتر کل بلاک چین به درستی کار کند، همه گره‌ها باید یک کپی یکسان از درخت بلوک مرکل و فهرست‌های تراکنش گسترده داشته باشند.

تلاش های عوامل مخربی که سعی در تغییر دفتر دارند به دلیل ناسازگاری در مقادیر هش از حالت های مختلف که با مقادیر موجود در درخت مرکل ناسازگار است، به سرعت شناسایی می شود.

سوپرنت ها همچنین دارای پشتیبانی داخلی EVM هستند، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند را با استفاده از بایت کد EVM که از زبان های سطح بالا مانند Solidity کامپایل شده است، بنویسند و مستقر کنند.

توسعه دهندگان با تجربه ایجاد اتریوم به لطف مجموعه ابزارهای موجود از جمله Truffle، MetaMask، Remix و block explorers، می توانند به راحتی قراردادهای Solidity را بدون هیچ گونه تغییری به ابرشبکه ها صادر کنند. این انتقال یکپارچه از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر را تضمین می کند.

در نهایت، سوپرنت ها به توسعه دهندگان اجازه می دهند توکن های سفارشی ایجاد کنند که با رابط های توکن شناخته شده جهانی مانند ERC-20 سازگار باشد. این در راستای هدف Polygon برای ارتقای قابلیت همکاری از طریق ابرشبکه ها است.

سوپرشبکه های Polygon چگونه کار می کنند؟

سوپرنت ها اساساً ابزاری برای کمک به توسعه دهندگان برای درک ساختارهای داده پیچیده با روابطی هستند که در غیر این صورت مشخص کردن آنها دشوار است.

سوپر شبکه Polygon با استفاده از شبکه‌های بلاک چین خود و یک استخر جهانی از اعتبارسنجی‌ها، این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند که شبکه‌های بلاک چین خود را در چارچوبی مشابه اتریوم، اما با هزینه توسعه بسیار کمتر، بسازند.

Supernet به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که پروژه های خود را با سه حالت تحویل سریع به صورت آنلاین برسانند.

 • زنجیره سوپرنت سوپرنت: این زنجیره توسط یک اعتبار سنجی واحد مدیریت می شود و باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های نگهداری می شود.
 • زنجیره امنیتی مشترک سوپرنت: این زنجیره توسط اعتبار سنجی های خبره با سهام 20000 توکن Polygon (MATIC) یا بیشتر تأیید شده است.
 • زنجیره لایه 2: این زنجیره از انباشته‌های دانش صفر برای مقیاس‌بندی ابرشبکه‌ها استفاده می‌کند و هنوز در حال توسعه است.

همانطور که گفته شد، سوپرنت ها بر روی پشته Polygon Edge ساخته می شوند. آنها را می توان به عنوان یک اکوسیستم یا سیستم بلاک چین نامید، زیرا سوپرنت ها مجموعه ای از ماژول ها هستند که با اضافه شدن عملکرد جدید به طور یکپارچه کار می کنند و یکپارچه می شوند.

با کمک سوپرشبکه ها، توسعه دهندگان می توانند یک شبکه بلاک چین توزیع شده ایجاد کنند که برای یک مورد خاص طراحی شده است. سوپرنت ها همچنین دارای مقیاس پذیری بالاتر، سرعت، توان عملیاتی ثابت و سفارشی سازی گسترده هستند. به طور خاص، آنها اجازه ادغام برنامه های Web3 را در شبکه های خصوصی می دهند و حداکثر بهینه سازی را امکان پذیر می کنند.

سوپر شبکه چند ضلعی چیست؟

Supernet که به عنوان یک راه حل مقیاس پذیر طراحی شده است، پلتفرم توسعه بلاک چین شبکه Polygon است که هدف آن کمک به توسعه دهندگان برای ساخت پروتکل های بلاک چین به صرفه است.

توسعه دهندگانی که شبکه Polygon را می سازند به طیف گسترده ای از اعتبار سنجی ها و ابزارها برای یکپارچه سازی بی دردسر و خدمات شخص ثالث برای کمک به پیاده سازی، طراحی و مدیریت دسترسی دارند.

از نظر فنی، سوپرنت ها روی حل مسئله برای چارچوب توسعه Polygon، Polygon Edge کار می کنند. Polygon Edge به ایجاد بلاک چین‌های سازگار با اتریوم کمک می‌کند و در عین حال مطمئن می‌شود که امن، غیرمتمرکز و کارآمد هستند.

مفهوم تصویر بزرگ ابرشبکه ها این است که آنها مجموعه ای از شبکه های به هم پیوسته هستند که از کار مشترک پشتیبانی می کنند و در عین حال به عنوان یک هاب به اشتراک گذاری داده ایمن عمل می کنند. آنها می توانند حجم زیادی از داده ها را نگهداری و سازماندهی کنند و ارتباط بین کاربران را تسهیل کنند.

مزایای استفاده از سوپرنت های چند ضلعی شامل قابلیت همکاری، ویژگی، مقیاس پذیری بهبود یافته، امنیت و تمرکززدایی بهتر است. سوپرنت ها همچنین چالش های فنی Polygon Edge را به خوبی مدیریت می کنند، به خصوص در مورد پیکربندی های زنجیره ای و بوت استرپ مجموعه های اعتبارسنجی غیرمتمرکز.

مطالب مرتبط: سوپرنت چیست و چگونه کار می کند؟


نویسنده: Marcel Deer

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉