مقیاس‌بندی اتریوم zkEVM بتای «جام مقدس» Polygon به شبکه اصلی رسید


پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم، Polygon، zkEVM را در نسخه بتای اصلی منتشر کرده است و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند را با دقت بالاتر و هزینه‌های کمتر اجرا کنند.

Polygon با آوردن فناوری مقیاس‌پذیری منبع باز zkEVM Ethereum (ETH) به شبکه اصلی، وعده کاهش هزینه‌های تراکنش و افزایش توان عملیاتی استقرار قراردادهای هوشمند را می‌دهد.

zkEVM Polygon یک راه حل مقیاس‌پذیری تجمع دانش صفر (Aggregation ZK) معادل ماشین مجازی اتریوم است. انباشته‌های ZK با گروه‌بندی محاسبات و ذخیره‌سازی حالت در پلتفرم‌های لایه ۲، توان عملیاتی را در بلاک‌چین اتریوم افزایش می‌دهند. این فناوری به هزاران تراکنش اجازه می‌دهد تا در خارج از زنجیره گروه‌بندی شوند و مدرکی حاوی حداقل هش داده‌های ارسال شده به شبکه اصلی اتریوم باشد.

zkEVM Polygon نوعی از تجمع ZK است که از محیط اجرای تراکنش شبکه اصلی اتریوم تقلید می کند. zkEVM منبع باز راه اندازی شد تا با اجازه دادن به برنامه های غیرمتمرکز (DApps) از طریق پردازش دسته ای، کارایی بالاتر را باز کند.

هزینه‌های گاز برای کاربران DApp نیز کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به پذیرش گسترده‌تر شود، در حالی که استفاده از اثبات‌های دانش صفر باعث می‌شود Polygon zkEVM امنیت شبکه اتریوم را در اختیار بگیرد. در نهایت، هم ارزی با اتریوم به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند به راحتی قراردادهای هوشمند موجود را در zkEVM Polygon کپی کنند.

مطالب مرتبط: zkEVM غیرقابل تغییر چند ضلعی برای مقابله با “وظیفه های بزرگ که از بازیکنان سوء استفاده می کنند”

کوین تلگراف با Sandeep Nailwal، یکی از بنیانگذاران Polygon، قبل از راه اندازی نسخه بتا اصلی شبکه صحبت کرد تا اهمیت این نقطه عطف و تأثیر پیش بینی شده zkEVM بر اکوسیستم گسترده تر اتریوم را آشکار کند.

Nailwal اثبات های ZK را به عنوان “جام مقدس مقیاس گذاری اتریوم” توصیف کرد، که به بلاک چین لایه 1 اجازه می دهد تا به سادگی یک اثبات ارسال شده را بدون نیاز به اجرای مجدد محاسبات تایید کند:

تصور کنید که کل یک تراکنش تجاری را در جایی غیر از زنجیره لایه 2 محاسبه کنید، اما شما یک اثبات بسیار مختصر در اتریوم ارائه کردید و اتریوم 200% می داند که آن را به درستی محاسبه کرده اید.

به گفته Nailwal، انبوه‌های ZK به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که بر تجمع‌های خوش‌بینانه غلبه کنند. بلاک چین اتریوم اساساً فرض می کند که جمع بندی های خوش بینانه محاسبات صحیح را ارسال می کند، در حالی که یک شرکت کننده شبکه جزئیات تراکنش را تأیید می کند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود دوره‌های خوش‌بینانه در ردیف 2 دارای دوره اصلاحی هفت روزه باشند:

به همین دلیل است که قوانین بازی را تغییر می دهد. جامعه می‌داند که جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه مانند عصا هستند قبل از اینکه اتریوم ZK را باز کند. و اکنون که ZK وجود دارد، جمع بندی های خوش بینانه را منسوخ می کند. اساساً این پایان بازی است.”

Nailwal می‌گوید ظهور انبوه‌های ZK به این معنی است که توسعه آینده اکوسیستم اتریوم می‌تواند بر تجربه کاربر، افزایش مقیاس‌پذیری و اثبات آسان‌تر «باز کردن سیل‌دریچه‌ها» برای استفاده گسترده‌تر تمرکز کند.

با باز شدن zkEVM برای mainnet بتا، Nailwal تاکید کرد که این فناوری در مراحل پایانی محصول است. با افزایش کاربران و افزایش پاداش‌های باگ، zkEVM به بهینه‌سازی ادامه می‌دهد و در چند ماه آینده ممیزی‌های بیشتری انجام خواهد شد.

کوین تلگراف همچنین این سوال را مطرح کرد که آیا انباشته‌های ZK اکوسیستم اتریوم را به حل سه‌گانه به اصطلاح بلاک چین ارائه شده توسط یکی از بنیانگذاران ویتالیک بوترین، نزدیک‌تر می‌کند یا خیر.

“در واقع بسیار نزدیک است. سه گانه بلاک چین می گوید که شما فقط می توانید دو مورد را انتخاب کنید، به جز امنیت، تمرکززدایی و مقیاس پذیری. کاری که شما انجام می دهید این است که مقیاس پذیری را در جاهای دیگر بدست آورید، موارد را محاسبه کنید، و امنیت و تمرکززدایی را از اتریوم دریافت کنید.

بوترین همچنین در راه اندازی zkEVM Polygon در 27 مارس شرکت کرد و اولین تراکنش کاربر را انجام داد. نایلوال با توجه به تأثیر مستمر بوترین در توسعه اتریوم، این حرکت را نمادین توصیف کرد.
نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *