پاکستان قوانین جدیدی را برای تسریع راه اندازی CBDC تا سال 2025 تصویب می کند


بانک دولتی پاکستان قوانین جدیدی را برای مؤسسات پول الکترونیکی – نهادهای غیربانکی ارائه دهنده ابزارهای پرداخت دیجیتال – امضا کرده است تا از صدور به موقع CBDC طی سه سال آینده اطمینان حاصل کند.

قانون‌گذاران در سراسر جهان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را راهی برای افزایش قابلیت‌های فیات با به ارث بردن قدرت مالی فناوری‌هایی می‌دانند که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. پاکستان با اعلام مقررات جدید به این فهرست پیوست تا امکان راه اندازی CBDC داخلی تا سال 2025 را فراهم کند.

بانک دولتی پاکستان (SBP) قوانین جدیدی را برای مؤسسات پول الکترونیکی (EMI) – نهادهای غیربانکی ارائه دهنده ابزارهای پرداخت دیجیتال – امضا کرده است تا از صدور به موقع CBDC طی سه سال آینده اطمینان حاصل کند. به گزارش رسانه محلی عرب نیوز، بانک جهانی به پاکستان در تدوین مقررات جدید کمک کرد.

علاوه بر پایبندی به جدول زمانی راه اندازی CBDC، مقررات حمایت از مصرف کننده و الزامات گزارش دهی را در نظر می گیرند و در عین حال اقدامات پیشگیرانه را در برابر پولشویی و تامین مالی تروریسم تضمین می کنند.

مروری بر ابتکارات جهانی CBDC. منبع: شورای آتلانتیک

بانک دولتی SBP مجوز EMI ها را برای صدور CBDC صادر می کند. طی این اعلامیه، اسد عمر، وزیر دارایی اظهار داشت که استفاده از EMI برای ارتقای اقتصاد دیجیتال، موسسات مالی را در برابر تهدیدات امنیت سایبری محافظت می کند. جمیل احمد، معاون فرماندار SBP، کنترل فساد و ناکارآمدی مبتنی بر فیات را از طریق CBDCها پیش بینی می کند. گفت:

“این مقررات برجسته گواهی بر تعهد SBP به باز بودن، پذیرش فناوری و دیجیتالی کردن سیستم مالی ما است.”

شروع یک محیط نظارتی سریع، پاکستان را در میان نزدیک به 100 کشوری قرار می دهد که فعالانه در تحقیق و راه اندازی طرح های CBDC مشارکت دارند.

مربوط: بانک مرکزی هند برنامه هایی را برای روپیه دیجیتال CBDC ترسیم می کند

کشور همسایه هند نیز اخیرا وارد رقابت برای راه اندازی CBDC محلی شده است. در 22 نوامبر، بانک مرکزی هند (RBI) برنامه بلندپروازانه ای را برای راه اندازی آزمایشی خرده فروشی CBDC تا پایان سال 2022 اعلام کرد.

طبق گزارش ها، RBI، بانک مرکزی هند، در مراحل پایانی آماده سازی آزمایشی روپیه دیجیتال خرده فروشی است که در ابتدا بین 10000 تا 50000 کاربر بانک های شرکت کننده آزمایش خواهد شد.


نویسنده: Arijit Sarkar

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید