OriginTrail در مورد هوش مصنوعی، پذیرش در دنیای واقعی و ارزش دانش: پادکست Agenda


ژیگا درو و توماز لواک، بنیانگذاران OriginTrail در مورد اهمیت قابل تایید بودن اطلاعات در عصر توهمات هوش مصنوعی و موارد دیگر صحبت می کنند.

هوش مصنوعی (AI)، مدل‌های زبان اصلی (LLM) و یادگیری ماشین تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی وابسته به فناوری ما نفوذ کرده‌اند. ابزارهایی مانند ChatGPT تعدادی ابزار مفید را ارائه می دهند، اما یک جنبه تاریک بالقوه نیز دارند. زیرا ChatGPT و دیگر ربات‌های گفتگوی LLM به انتشار گهگاه اطلاعاتی که در واقع نادرست، بالقوه جانبدارانه و احتمالاً مضر هستند، می‌شناسند.

هوش مصنوعی آخرین نمونه ای است که اهمیت توانایی تأیید اطلاعات را نشان می دهد. سیستم‌های پیچیده، مانند زنجیره‌های تامین، که در آن‌ها قابلیت راستی‌آزمایی همیشه مهم بوده است، مدت‌هاست که به‌عنوان حوزه‌هایی که فناوری بلاک چین و مدیریت غیرمتمرکز می‌توانند مزایای دنیای واقعی را ارائه دهند، ذکر شده‌اند.

یکی از پروژه هایی که سعی در تحقق این پتانسیل دارد OriginTrail است که یک پروتکل چند زنجیره ای ایجاد کرده است که آن را به عنوان اولین نمودار دانش غیرمتمرکز توصیف می کند، نوعی لایه داده که به ایجاد و تأیید روابط بین نقاط داده مختلف کمک می کند.

در قسمت 14 دستور جلسه میزبانان پادکست، جاناتان دی یانگ و ری سالموند، با ژیگا درو و توماز لواک، بنیانگذاران OriginTrail، گپ می زنند و جزئیات گرافیک دانش آنها، اهمیت هوش مصنوعی و مدیریت غیرمتمرکز برای زنجیره تامین، تجربه کار با مشتریان سازمانی و موارد دیگر را شرح می دهند.

“پایگاه دانش قابل اعتماد”

به گفته بنیانگذاران آن، OriginTrail در حال ایجاد یک “پایگاه دانش قابل اعتماد” است که می تواند به مبارزه با اطلاعات نادرست کمک کند، خواه در مورد توهمات هوش مصنوعی یا تقلب در زنجیره تامین پزشکی باشد. برای انجام این کار، او «گراف دانش غیرمتمرکز» (DKG) را ایجاد کرد، یک نسخه غیرمتمرکز از همان ابزارهای همبستگی که گوگل برای سفارشی کردن پیشنهادات جستجو و آمازون از آن برای توصیه محصولات استفاده می‌کند.

هنگامی که از بنیانگذاران پرسیده شد که چرا نمودارهای دانش باید غیرمتمرکز باشند، بنیانگذاران استدلال کردند که خدمات متمرکز، به دلیل ماهیت خود، داده های کاربر را مصرف می کنند و اطلاعاتی را بدون دریافت ارزش برابر در ازای آن کاربران ایجاد می کنند. درو دستور کار را توضیح داد.

ما از این نوع فناوری‌ها استفاده نمی‌کنیم زیرا درگیر آن نیستیم.»

طبق گفته Levak و Drev، با OriginTrail، کاربران می‌توانند «دارایی‌های اطلاعاتی» را در DKG ایجاد کنند که می‌توانند از آن استفاده کنند و ارزشی مشابه با نحوه استفاده از توکن‌ها در امور مالی غیرمتمرکز امروزی به دست آورند.

بنیانگذاران همچنین استدلال کردند که داشتن یک پایگاه دانش قابل اعتماد به کاربران کمک می کند تا اعتبار اطلاعات تولید شده توسط چت ربات های هوش مصنوعی را تأیید کنند، برای مثال با اجازه دادن به کاربران برای ردیابی منشاء عبارات خروجی خود.

مرتبط با: Altcoin Roundup: سه پروتکل بلاک چین به طور مستقیم به بحران زنجیره تامین می پردازد

به گفته Drev، “با متمرکز کردن هوش مصنوعی، ما به کاربران این امکان را می‌دهیم تا بررسی کنند که پاسخ واقعاً از کدام منبع آمده است. یا حتی اگر از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنید، همچنان می‌توانید کنترل کنید که دنباله اطلاعات چیست و آن اطلاعات از کجا آمده است.” درو گفت.

آوردن بلاک چین به دنیای واقعی

یکی از انتقادات رایج به فضای کریپتو این است که اکثر پروژه ها فقط برای حل مشکلات ایجاد شده توسط پروژه های دیگر وجود دارند و نیاز چندانی به فناوری بلاک چین در دنیای واقعی وجود ندارد. یک هدف کلیدی دستور جلسه یافتن و کاوش موارد استفاده است که بر دنیای خارج از دنیای کریپتو تأثیر می گذارد یا پتانسیل آن را دارد.

OriginTrail با بسیاری از مشتریان شرکتی معروف، از جمله مؤسسه استاندارد بریتانیا، والمارت، گوگل، اوراکل و غیره، همکاری کرده یا توسط آنها پشتیبانی می شود. لواک در پاسخ به این سوال که چگونه و چرا افراد عادی باید در ابزارهای بلاک چین که به پذیرش شرکت و اعتبارسنجی دانش قدرت می‌دهند، ارزش پیدا کنند، اشاره کرد که افراد مختلف موارد استفاده را در موارد مختلف پیدا می‌کنند.

او گفت: “من فکر می کنم برخی چیزها ممکن است تغییر دهند که شما به چه کسی نزدیک تر هستید.” برای برخی، آنها حوزه پزشکی، پزشکی یا پزشکی پایدار را درک می کنند یا با آن ارتباط برقرار می کنند. برخی ممکن است ساخت و ساز بیشتری داشته باشند، برخی ممکن است غذا باشند.

اما، طبق گفته لواک، ساده‌ترین مورد استفاده در دنیای واقعی برای برقراری ارتباط در شرایط امروزی، هوش مصنوعی را احاطه کرده است:

“بسیاری از مردم با ChatGPT مشکل داشتند و اکثراً دو سوال مطرح شد: “آیا کارم را از دست خواهم داد؟” و B گفت: “چگونه می توانم به این چیز اعتماد کنم؟” و سپس رونق، گسترش اهمیت چنین فناوری‌هایی آسان است، زیرا این چیزی است که هر کسی می‌تواند به نوعی درباره آن داستان بسازد – شغل، موقعیتش، جایی که می‌تواند به او کمک کند یا به او آسیب برساند.»

برای کسب اطلاعات بیشتر از صحبت های لواک و درو دستور جلسه قسمت کامل را در صفحه پادکست کوین تلگراف، پادکست های اپل یا اسپاتیفای، از جمله مبدأ نام پروتکل، نشانه های توکن ابزار TRAC و چشم اندازهای بین هیجان بازار گاوی و طول عمر گوش دهید. فراموش نکنید که تمام برنامه های دیگر Cointelegraph را نیز بررسی کنید!

مجله: کارشناسان می خواهند به هوش مصنوعی «روح» انسانی بدهند تا همه ما را نکشند

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و ممکن است منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نباشد.
نویسنده: Jonathan DeYoung

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید