Ordinals protocol sparks debate over NFT

پروتکل Ordinals بحث و جدل در مورد جایگاه NFT در اکوسیستم بیت کوین ایجاد می کند


جامعه در مورد اینکه آیا «مصنوعات دیجیتالی» شبیه NFT برای اکوسیستم بیت کوین مناسب هستند یا خیر، تقسیم شده است.

انتشار اخیر یک پروتکل توکن غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه اصلی بیت کوین باعث شده است که جامعه کریپتو در مورد اینکه آیا این پروتکل برای اکوسیستم بیت کوین خوب است یا خیر، شکاف داشته باشد.

این پروتکل که به آن “Ordinals” گفته می شود توسط مهندس نرم افزار کیسی رودرمور ایجاد شده است که به طور رسمی برنامه را در شبکه اصلی بیت کوین پس از یک پست وبلاگ در ژانویه راه اندازی کرد.

این پروتکل اساساً به نسخه بیت‌کوین NFT‌ها اجازه می‌دهد که به عنوان «مصنوعات دیجیتال» در شبکه بیت‌کوین توصیف می‌شوند.

این «آثار دیجیتال» می‌تواند شامل تصاویر JPEG مانند، فایل‌های PDF، فرمت‌های ویدیویی و صوتی باشد.

“مصنوعات دیجیتالی” الهام گرفته از میم و NFT مانند اکنون در شبکه بیت کوین ذخیره می شوند. منبع: اعداد ترتیبی.

معرفی این پروتکل جامعه بیت کوین را دوپاره کرده است و برخی استدلال می کنند که موارد استفاده مالی بیشتری را برای بیت کوین ارائه می دهد، در حالی که برخی دیگر می گویند که از دیدگاه ساتوشی ناکاموتو از بیت کوین به عنوان یک سیستم نقدی همتا به همتا فاصله می گیرد.

گاو بیت کوین Dan Held یکی از شرکت کنندگان در توسعه بود و اظهار داشت که این باعث افزایش تقاضا برای فضای بلاک و در نتیجه کارمزدها می شود و موارد استفاده بیشتری را برای بیت کوین به ارمغان می آورد.

تعدادی وجود دارد مشخص شده است او گفت که این ساختارهای NFT مانند فضای بلوکی در شبکه بیت کوین را اشغال می کنند که می تواند کارمزد تراکنش ها را افزایش دهد.

از جمله عبارت «Bitcoin Saves» در توییتر است. حدس زدن با 237600 دنبال کننده در 29 ژانویه، تمایل افراد “سفیدپوست ثروتمند ممتاز” برای قرار دادن JPEG به عنوان نماد وضعیت ممکن است افراد حاشیه نشین را از پیوستن به شبکه بیت کوین منصرف کند.

اریک وال، محقق ارزهای دیجیتال موافقت نکرد با توجه به اینکه محدودیت اندازه بلوک داخلی از افزایش کارمزد تراکنش جلوگیری می کند.

دیگران، مانند مدیر عامل Blockstream و توسعه دهنده هسته بیت کوین، آدام بک، از معرفی فرهنگ میم به بیت کوین ناراضی بودند و به توسعه دهندگان توصیه می کرد که “حماقت” را به جای دیگری ببرند:

با این حال، گاو اتریوم و میزبان The Daily Gwei، آنتونی ساسانو، مدیر عامل Blockstream را به دلیل تمایل به سانسور تراکنش‌های «ناخواسته» مورد اخراج قرار داد – بسیاری معتقدند این برخلاف اخلاق بیت‌کوین است:

مربوط: اکوسیستم Stacks به پروژه شماره 1 Web3 در بیت کوین تبدیل می شود

در یک پست وبلاگ، Rodarmor توضیح داد که ساختارهای NFT مانند با نوشتن ساتوشی، ارز اصلی شبکه بیت کوین، با محتوای دلخواه ایجاد می شود.

با توجه به یادداشت‌های موجود در مستندات فنی Ordinal، این ساتوشی‌های نوشته شده که به صورت رمزنگاری با یک سری اعداد نشان داده می‌شوند، سپس می‌توانند ایمن شوند یا به آدرس‌های بیت‌کوین دیگر منتقل شوند:

«پس‌اندازی با ارسال ساتوشی برای ثبت در تراکنش انجام می‌شود که محتوای نوشته روی زنجیره را نشان می‌دهد. سپس این محتوا به طور جدایی ناپذیری با آن ساتوشی مرتبط می شود و آن را به یک مصنوع دیجیتال تغییرناپذیر تبدیل می کند که می تواند مشاهده، انتقال، انباشته، خرید، فروش، گم شدن و دوباره کشف شود.

این سند بیان می‌کند که کتیبه‌ها در شبکه اصلی بیت‌کوین قرار دارند، بدون نیاز به زنجیره جانبی یا توکن جداگانه.

به گزارش وب سایت Ordinals، تاکنون تنها ۲۷۷ اثر دیجیتالی نوشته شده است.

جالب اینجاست که Rodarmor – در مصاحبه ای در 25 اوت در پادکست Hell Money اعتراف کرد که Ordinals برای زنده کردن میم ها در بیت کوین ایجاد شده اند:

“این یک توسعه 100٪ مبتنی بر الگوهای رفتاری است.”
نویسنده: Brayden Lindrea

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉