شبکه Optimism به دنبال تمرکززدایی، سیستم تست شبکه مقاوم در برابر خطا را راه اندازی کرد


OP Labs سیستم مدولار تحمل خطا خود را در شبکه آزمایشی OP Goerli پیاده سازی کرد.

طبق یک پست وبلاگ در 3 اکتبر، OP Labs، توسعه دهنده شبکه Optimism، یک نسخه آزمایشی از سیستم تحمل خطا خود را راه اندازی کرده است. در این پست آمده است که پس از تکمیل آزمایش، یک سوپرچین غیرمتمرکزتر و کارآمدتر را فعال می کند. سیستم جدید در حال حاضر در شبکه Optimism Goerli مستقر شده است.

خوش بینی گورلی بلوک کاوشگر. منبع: Etherscan

در حال حاضر، شبکه های مبتنی بر OP Stack از ترتیب دهنده های متمرکز برای بسته بندی و ارسال تراکنش ها به اتریوم استفاده می کنند. کاربران نمی توانند شواهدی مبنی بر تقلب برای مسدود کردن مرتب کننده در صورت ارسال داده های نادرست ارائه دهند. این امکان تایید تراکنش های جعلی را در صورتی که مهاجم آن را کنترل کند باز می کند. L2Beat در گزارش خود در مورد Optimism نسبت به این خطر هشدار داد و اظهار داشت: “کاربران باید به Block Recommender برای ارسال ریشه های وضعیت L1 صحیح اعتماد کنند.”

شبکه‌های مبتنی بر OP Stack مانند Optimism و Base در نظر گرفته شده‌اند که تجمع‌های خوش‌بینانه باشند، نوعی لایه ۲ که برای امنیت خود به اتریوم متکی است. در مقاله‌ای در ژانویه ۲۰۲۱، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، استدلال کرد که جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه باید به کاربران اجازه دهد تا شواهدی مبنی بر تقلب به اتریوم ارسال کنند تا از برداشت‌های جعلی جلوگیری کنند. در غیر این صورت، آنها واقعاً غیرمتمرکز نیستند.

در نوامبر 2022، بوترین ادعا کرد که برخی از تجمیع‌ها ممکن است «چرخ‌های آموزشی» باشند که به آن‌ها امکان می‌دهد در حین کار بر روی یک سیستم ضد تقلب، به طور موقت خود را متمرکز نگه دارند، اما استدلال کرد که باید به سمت تمرکززدایی کار کنند.

OP Labs ادعا می‌کند که سیستم جدید مقاوم در برابر خطا به تحقق هدف تمرکززدایی برای شبکه‌های OP Stack کمک می‌کند: «سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که در نهایت پل‌های امن را بدون بازگشت متمرکز فراهم کند.»

مرتبط با: لایه 2 opBNB که توسط BNB Smart Chain Optimism به شبکه اصلی می رسد

همچنین ادعا شد که سیستم جدید ماژولار است و به هر شبکه اجازه می دهد تا سیستم خود را برای جلوگیری از تقلب توسعه دهد. از سه جزء مجزا تشکیل شده است: یک برنامه مقاوم در برابر خطا (FPP)، یک ماشین مجازی با تحمل خطا (FPVM) و یک “پروتکل بازی درگیری”. از آنجایی که این سه مؤلفه را می توان به طور جداگانه پیاده سازی کرد، این امکان را برای هر شبکه ای باز می کند تا “یک سیستم مقاوم به خطا” ایجاد کند.

طبق این پست، این تنوع بیشتری را در سوپرچین خوش‌بینی ایجاد می‌کند و در نهایت کل اکوسیستم را امن‌تر می‌کند. این تیم اشاره کرد که یک شبکه حتی ممکن است تصمیم بگیرد که از اثبات های دانش صفر (اثبات ToM) به عنوان نوعی حفاظت ضد جعل استفاده کند. اثبات های ToM اغلب در مجموعه های دانش صفر استفاده می شود، اما در مجموعه های خوش بینانه استفاده نمی شود.

OP Labs در حال کار بر روی ایجاد شبکه ای از شبکه های بلاک چین به هم پیوسته به نام “Super Chain” است. برای رسیدن به این هدف، او OP Stack را ایجاد کرد، مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری که می توانند برای ایجاد شبکه های بلاک چین خصوصی استفاده شوند. شبکه Avail نرم افزار “OpEVM” را ایجاد کرد که برای دستیابی به همان هدف طراحی شده است، در حالی که از Avail به عنوان لایه پایه به جای اتریوم استفاده می کند. ZK Supernets Polygon و Hyperchain ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر نمونه های دیگری از رقبای Superchain هستند.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید