Opinion: Should Bored Ape buyers be legally entitled to refunds?

نظر: آیا خریداران Bored Ape باید از نظر قانونی حق بازپرداخت داشته باشند؟


مشخص نیست که آیا قانون 25 ساله اتحادیه اروپا به این معنی است که باید به شما اجازه بازپرداخت برای NFT های خود را بدهید یا خیر.

آیا افرادی که توکن های غیرقابل تعویض (NFT) می خرند، اگر تصمیم بگیرند که تصاویر دیجیتال خود را دوست ندارند، باید مستحق بازپرداخت باشند؟ برخی از اروپایی ها بر اساس قانون 25 ساله شروع به طرح این موضوع کرده اند.

خریداران ناراضی ادعا کردند که حق آنها برای بازپرداخت توسط قانون اتحادیه اروپا در سال 1997 محافظت می شود که هر شخص یا کسب و کاری را که به “فروش از راه دور” می پردازد – یعنی خرید و فروش محصولی که شخصاً ساخته نشده است – را ملزم می کند تا به مشتریان اجازه دهد. مهلت 14 روزه برای بازگرداندن کالا برای بازپرداخت. با این حال، از آنجایی که محصولات دیجیتال متفاوت هستند، قانون تصریح می کند که در صورت اطلاع قبلی مشتریان، دوره 14 روزه لغو می شود.

در حالی که تفسیر قانون به طور اجتناب ناپذیری در دادگاه ها انجام می شود، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت، به ویژه با توجه به اینکه این قانون قبل از فراگیر شدن محصولات و خدمات دیجیتال نوشته شده است. به عبارت ساده، دارایی های دیجیتالی مانند NFTها را کنار بگذاریم، این قانون قبل از ظهور اینترنت نوشته شده بود، بنابراین امروزه به مراتب کمتر قابل اجرا است.

به عنوان مثالی که نمی توان آن را برای وضعیت فعلی بازار NFT اعمال کرد، در نظر بگیرید که «این دستورالعمل» «در مورد قراردادهایی که با اپراتورهای مخابراتی از طریق استفاده از تلفن های عمومی عمومی منعقد می شود، اعمال نمی شود». قراردادهایی که منجر به استفاده از تلفن های عمومی می شود با قراردادهایی که از طریق بلاک چین منعقد می شوند چه تفاوتی دارند؟ هیچ چیز اساسی جز مکانیسم تحویل، که تاکید می کند هدف قانون جلوگیری از کلاهبرداری مصرف کنندگان توسط فروشندگانی است که کالاهای فیزیکی را ارسال می کنند که معلوم می شود قبل از دیدن حضوری، با آنچه مصرف کننده در ابتدا می خواست متفاوت است.

اساساً اعمال این دستورالعمل در مورد NFTها عواقب بدی برای قانون ثبت اختراع و علائم تجاری خواهد داشت. مهمتر از همه، هر NFT، بنا به تعریف، ماهیت منحصر به فرد دارد، و هر NFT که بازگردانده و دور ریخته شود، ناگزیر به معنای نابودی سرمایه نامشهود است. برخلاف دستورالعمل سال 1997 اتحادیه اروپا، اقلام ارسال شده تا حد زیادی همگن هستند، بنابراین خریدار که کالا را درخواست کرده و برمی گرداند، به کالا آسیبی نمی رساند و فروشنده را از فروش مجدد کالا منع نمی کند.

همچنین، اجازه بازپرداخت، هدف نادر بودن در پروژه‌های عکس نمایه را از بین می‌برد – به طور بالقوه ارزش آنها را به کلی از بین می‌برد. مثال Bored Ape Yacht Club NFTs را در نظر بگیرید. بالاترین ارزش خرید BAYC 3.4 میلیون دلار خرج شده در #8817 بود که در آوریل 2021 حدود 1000 دلار انجام شد. بازار.

البته، به جرات می توان گفت که اگر خریداران NFT هایی را که به طور تصادفی در طول فرآیند چاپ دریافت کرده اند دوست نداشته باشند، به سادگی بتوانند درخواست بازپرداخت کنند، چنین “1٪ NFT” بسیار رایج تر خواهد شد. درخواست بازپرداخت تا زمانی که NFT های مورد نظر خود را دریافت کنند. اگر مفاهیم منطقی این تفکر را دنبال کنید، دیگر NFT های کمیاب در هیچ گوشه ای از بازار وجود نخواهد داشت.

حقیقت این است که قانون دارایی‌های دیجیتال با فناوری همگام نشده است، بنابراین طبیعتاً این وسوسه وجود دارد که برای بهتر یا بدتر به دستورالعمل‌های مقرراتی منسوخ و نامربوط تکیه کنیم. اما اگر به فشار ادامه دهیم و شرکت‌ها با حسن نیت به مصرف‌کنندگان نوآوری کنند و به آنها خدمت کنند، می‌توانیم به تعادل جدیدی نزدیک شویم که در معادله ارزش ایجاد می‌کند.

کریستوس ماکریدیس او مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Living Opera است، یک استارتاپ چندرسانه ای Web3 که با موسیقی کلاسیک مرتبط است و یک سازمان تحقیقاتی در دانشکده بازرگانی کلمبیا و دانشگاه استنفورد است. او همچنین دارای مدرک دکترای اقتصاد و مدیریت علوم و مهندسی از دانشگاه استنفورد است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Christos Makridis

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉