OpenAI و مایکروسافت متهم به سرقت داده‌ها برای آموزش ChatGPT در دادخواست جدید دسته‌جمعی شدند


این دادخواست ادعا می کند که سود OpenAI نتیجه استفاده از داده های جمع آوری شده غیرقانونی برای آموزش مدل های آن است.

OpenAI و مایکروسافت به عنوان متهمان در یک شکایت دسته جمعی دیگر نام بردند که ادعا می کند از تکنیک های خراش دادن وب برای به دست آوردن داده های ظاهراً خصوصی برای آموزش ChatGPT و سایر مدل های هوش مصنوعی استفاده کرده اند.

جدیدترین شکایت دسته جمعی در سانفرانسیسکو در 5 سپتامبر توسط یک شرکت حقوقی به نمایندگی از یک زوج مهندس ناشناس مطرح شد.

طبق پرونده ای که در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا ثبت شده است:

“این دعوای دسته جمعی ناشی از رفتار غیرقانونی و مضر متهمان در توسعه، بازاریابی و اجرای محصولات هوش مصنوعی، از جمله ChatGPT-3.5، ChatGPT-4.0، Dall-E، و Vall-E (“محصولات”) است. اطلاعات خصوصی، از جمله اطلاعات قابل شناسایی شخصی، از صدها میلیون کاربر اینترنتی، از جمله کودکان در هر سنی، بدون رضایت یا آگاهی آگاهانه آنها به سرقت رفته است.”

این شکایت همچنان ادامه دارد و شکایت می‌کند که OpenAI «استراتژی خود را برای جمع‌آوری مخفیانه مقادیر زیادی از داده‌های شخصی از اینترنت» پس از بازسازی در سال 2019 دو برابر کرد.

شاکیان می‌نویسند: «اگر این سرقت بی‌سابقه اطلاعات خصوصی و دارای حق چاپ اشخاص حقیقی نبود، «محصولات» با اشاره به ChatGPT، DALL-E و سایر مدل‌های OpenAI، «کسب و کار چند میلیارد دلاری نبود. امروز.”

بر اساس این درخواست، شاکیان از دادگاه ها درخواست می کنند که به شاکیان و هر یک از اعضای طبقات پیشنهادی (که احتمالاً شامل افرادی باشد که اطلاعات آنها از بین رفته است) خسارت صادر کند.

این دادخواست همچنین از دادگاه ها می خواهد که به متهمان دستور دهند تا سود حاصل از برداشت غیرقانونی داده ها را “به طور برگشت ناپذیر توزیع کنند”.

Scraping عمل استفاده از یک ربات خودکار است که اغلب به عنوان “اسکنر” نامیده می شود، برای جمع آوری داده ها از اینترنت. این آخرین شکایت ادعا می کند که OpenAI و مایکروسافت آگاهانه در فعالیت های خراش دادن “غیرقانونی” شرکت کرده اند.

یک شکایت دسته جمعی قبلی که شامل ادعاهای تقریباً یکسانی علیه OpenAI و مایکروسافت بود در 28 ژوئن در همان ناحیه دادگاه ثبت شد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا دادگاه یا متهمان پرونده های جداگانه به تجمیع پرونده ها فکر خواهند کرد.

مرتبط با: اداره کپی رایت ایالات متحده اخطاریه ای در مورد تحقیق در مورد هوش مصنوعی صادر می کند

این اولین باری نیست که مایکروسافت در دعوای حقوقی به دلیل اتهام خراش دادن شرکت می کند. شرکت ردموند در سال 2019 به دلیل روش‌های پذیرفته‌شده خراش دادن داده‌ها، دستور توقف و توقف را از طرف برند LinkedIn خود به شرکت تجزیه و تحلیل داده HiQ صادر کرد.

در این مورد، مایکروسافت و لینکدین ادعا کردند که HiQ شرایط قرارداد خدمات مورد نیاز برای ورود به وب سایت لینکدین و در نتیجه دسترسی به داده های کاربر را نقض کرده است. در ابتدا، دادگاه محیط زیست به نفع HiQ رای داد، اما پس از درخواست تجدیدنظر مایکروسافت، دادگاه عالی این تصمیم را لغو کرد.

سپس پرونده به دادگاه منطقه فرستاده شد، جایی که مایکروسافت خود را در طرف برنده پرونده یافت. HiQ با مایکروسافت برای مبلغی نامشخص به توافق رسید و به آن دستور داده شد که فعالیت های خراش دادن خود را متوقف کند.

مایکروسافت و OpenAI بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.


نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید