نیجریه برداشت بیش از 225 دلار از ATM در هفته را ممنوع می کند تا استفاده از CBDC را اعمال کند.

نیجریه برداشت بیش از 225 دلار از ATM در هفته را ممنوع می کند تا استفاده از CBDC را اعمال کند.


محدودیت های تعیین شده توسط بانک مرکزی نیجریه بخشی از یک فشار گسترده تر برای تشویق تراکنش های مالی دیجیتال است.

نیجریه به دلیل تلاش برای اعمال سیاست “نیجریه بدون نقد” و افزایش استفاده از eNaira، بانک مرکزی ارز دیجیتال نیجریه (CBDC) مقدار پول نقدی را که افراد و مشاغل می توانند برداشت کنند به شدت کاهش داده است.

بانک مرکزی نیجریه در بخشنامه ای در تاریخ 6 دسامبر به مشاغل مالی دستور داد که طبق آن افراد و مشاغل از این پس به برداشت 45 دلار (20000 ₦) در روز و 225 دلار (100000 ₦) در هفته از دستگاه های خودپرداز محدود می شوند.

افراد و مشاغل همچنین محدود به برداشت 225 دلاری (100000 ₦) و 1125 دلاری (500000 ₦) در هفته در بانک ها خواهند بود، برای مبالغ بالاتر از این محدودیت ها، افراد 5 درصد و مشاغل 10 درصد دریافت خواهند کرد.

حداکثر برداشت نقدی از طریق پایانه های فروش نیز به 45 دلار (20000 ₦) در روز محدود می شود. هارونا مصطفی، رئیس نظارت بانکی با اعلام این تغییرات گفت:

“مشتریان باید تشویق شوند تا از کانال های جایگزین (بانکداری اینترنتی، برنامه های بانکداری تلفن همراه، USSD، کارت ها/پاس، eNaira و غیره) برای انجام تراکنش های بانکی خود استفاده کنند.”

محدودیت ها محدودیت های تجمعی برای هر برداشت هستند، بنابراین شخصی که 45 دلار از دستگاه خودپرداز برداشت می کند و سپس سعی می کند وجه نقد را در همان روز از بانک برداشت کند، در 5٪ کارمزد خدمات ضرب می شود.

قبل از اعلام، محدودیت‌های روزانه برداشت نقدی 338 دلار (150,000 ₦) برای افراد و 1,128 دلار (500,000 ₦) برای مشاغل بود.

نرخ پذیرش eNaira از زمان راه اندازی آن در 25 اکتبر 2021 پایین بوده است. همانطور که Cointelegraph در 26 اکتبر گزارش داد، بانک مرکزی نیجریه برای متقاعد کردن شهروندان خود برای استفاده از CBDC با مشکل مواجه شده است. از eNaira در 25 اکتبر، یک سال پس از راه اندازی آن استفاده شد.

مربوط: تاثیر CBDC ها بر روی استیبل کوین ها با گریسی چن از Bitget

نیجریه سیاست «بدون نقد» خود را در سال 2012 معرفی کرد و استدلال کرد که دور شدن از پول نقد فیزیکی سیستم پرداخت را کارآمدتر می کند، هزینه خدمات بانکی را کاهش می دهد و اثربخشی سیاست پولی را افزایش می دهد.

در 26 اکتبر، رئیس بانک مرکزی نیجریه، گادوین ایمفیله، خاطرنشان کرد که 85 درصد از کل نایرا در گردش از بانک ها خارج می شود، در نتیجه، اسکناس های جدید را برای امکان گذار به پرداخت های دیجیتالی دوباره منتشر خواهد کرد.

به گفته یکی از ناظران CBDC از اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک، نیجریه یکی از 11 کشوری است که به طور کامل CBDC را اجرا می کند و 15 کشور دیگر برنامه های آزمایشی را راه اندازی کرده اند و هند نیز در اواخر این ماه به این صفوف خواهد پیوست.


نویسنده: Luke Huigsloot

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉