NFT ها، بازی و ذخیره سازی: کلید قدردانی Filecoin و Arweave؟


رشد آینده در بازی‌های بلاک چین، NFTها و نیاز به ذخیره‌سازی غیرمتمرکزتر در نهایت می‌تواند به نفع قیمت FIL و AR باشد.

با ظهور Ordinals در بیت کوین (BTC) در مورد اینکه چگونه کاربرانی که به دنبال راه‌های ارزان‌تر و ایمن‌تر برای ذخیره داده‌ها هستند، باید NFT‌ها و پروژه‌های بازی بلاک چین خود را ذخیره کنند، بحث‌هایی در مورد کوین‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بازنگری شود.

پروتکل‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز Filecoin (FIL) و Arweave (AR) قیمت‌های مشابهی را نشان می‌دهند و سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند بین طرف ضعیف‌تر تصمیم بگیرند، که نشانه‌هایی از افزایش پذیرش توسط کاربران NFT و پروژه‌های بازی بلاک چین را نشان می‌دهد، و رهبر واضح در ارزش بازار و پذیرش است. .

طبق داده‌های CoinMarketCap، ارزش کل بازار کل فضای ذخیره‌سازی دیجیتال ارزهای دیجیتال امروز 4.87 میلیارد دلار است که هر پروتکل چیزی متفاوت را ارائه می‌کند. Filecoin و Arweave دو پروژه بزرگ در بازار هستند که نیازهای ذخیره سازی را به طور خاص برای NFT ها و بازی های بلاک چین برآورده می کنند. Filecoin در حال حاضر برترین پروژه در صنعت است. در CoinMarketCap از نظر کل بازار در رتبه 27 قرار دارد، اما Arweave دارای فعالیت های زنجیره ای قابل توجه و اخبار اساسی است که شایسته توجه است.

تفاوت اصلی بین پروژه ها تمرکز آنهاست. در حالی که Arweave بر روی ذخیره سازی داده های بلندمدت با مدل پرداخت یکباره تمرکز می کند، Filecoin بیشتر بر ارتقای ذخیره سازی در مقیاس بزرگ به طور خاص برای داده های خصوصی تمرکز می کند و از یک مدل پرداخت طبقه بندی شده بر اساس نیازهای زمان و مکان ذخیره سازی استفاده می کند.

فایل کوین اخیرا اعلام شده است راه اندازی قراردادهای هوشمندموقعیت جدید خود را به عنوان یک پلت فرم سطح 1 مستحکم می کند. این توسعه منجر به گمانه زنی در مورد موفقیت آتی Filecoin در به کارگیری پیشنهادات Web3 با خدمات دنیای واقعی مانند محاسبات و ذخیره سازی شده است که توسط بازار باز Filecoin برای ذخیره سازی غیرمتمرکز طراحی شده است.

با توجه به شرایط ناپایدار کریپتو و کلان، درآمد Filecoin با 2.53 میلیون دلار در ماه قابل توجه است (238 افزایش در 30 روز). در همان دوره، کارمزدها 33 درصد (2.99 میلیون دلار) افزایش یافت که نشان دهنده تقاضای قوی برای این پلتفرم است. ارزش بازار FIL 2.76 میلیارد دلار بود که 14 درصد در مدت مشابه افزایش داشت.

Filecoin دارای حداکثر عرضه 2 میلیارد توکن و عرضه در گردش حدود 403 میلیون است. 70٪ از کل عرضه برای پاداش های استخراج که با پذیرش شبکه افزایش می یابد، رزرو می شود. سرعت ایجاد توکن های جدید در طول زمان با بلوغ شبکه کاهش می یابد.

در مقایسه، Arweave دارای ارزش بازار بسیار کمتری در حدود 441 میلیون دلار است که نشان دهنده کاهش 30 درصدی در 30 روز گذشته است. با این حال، حداکثر عرضه آن (66 میلیون) در مقایسه با کل توکن های در گردش (50 میلیون) ممکن است برای سرمایه گذارانی که نگران تورم هستند جذاب تر باشد. همچنین، قیمت AR از زمان بالاترین قیمت خود در اواخر سال 2022 به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

Filecoin (FIL) در مقابل Arweave (AR) توسط Total Market Cap. منبع: CoinMarketCap.

Arweave از نظر قیمت و پذیرش ضعیف است، اما عاقلانه است که به افزایش محبوبیت پروتکل به دلیل تمایز منحصر به فرد آن به عنوان یک راه حل ذخیره سازی دائمی برای داده های عمومی توجه شود. این می تواند یک مزیت آشکار نسبت به رقبا در هنگام ایجاد زیرساخت برای Metaverse باشد. متا در حال حاضر از Arweave برای ذخیره دائمی اقلام مجموعه دیجیتال از اینستاگرام استفاده می کند. علیرغم کاهش قابل توجه پروژه های بازی متاورس و بلاک چین، تراکنش ها در Arweave در ماه فوریه به ATH (+ 20٪ ماهانه) رسید.

افزایش تراکنش ها را می توان به انتشار آتی Arweave 2.6 نسبت داد که هدف آن کاهش هزینه های ذخیره سازی و افزایش بهره وری انرژی برای ماینرها و در عین حال بهبود وضعیت ESG پروتکل است.

با این حال، سام ویلیامز، موسس Arweave، پیشنهاد می‌کند که عمده تراکنش‌ها به لطف Bundlr است، که ادعا می‌کند تراکنش‌ها در Arweave را تا 4000 درصد بدون کاهش امنیت و با سرعت آپلود «3000 برابر سریع‌تر» افزایش می‌دهد. Bundlr بیش از 90 درصد از داده های آپلود شده در Arweave را تشکیل می دهد.

قیمت Arweave با وجود رکوردشکنی تراکنش ها و مشارکت با بلاک چین متا و سولانا (SOL) حدود 90 درصد از ATH آن کاهش یافته است. این تفاوت کمتری نسبت به Filecoin دارد، نامی که تقریباً 100٪ کمتر از ATH آن است.

در همین حال، اندازه «Weave» (ساختاری شبیه به بلاک چین) Arweave نسبت به سال گذشته 135 درصد (134 ترابایت) رشد کرده است. گزارش اخیر مساری تخمین می زند که 25 درصد از Weave مربوط به NFT ها است، در حالی که 72 درصد مربوط به Web3 است. این گزارش همچنین اشاره می‌کند که پروژه‌های غیرمتمرکز اجتماعی (DeSoc) مانند پروتکل لنز از Arweave به عنوان بستر ذخیره‌سازی غیرمتمرکز ترجیحی خود استفاده می‌کنند.

از طرفی متا اخیرا اعلام شده است این «حذف مجموعه‌های دیجیتال (NFT)» است که می‌تواند پتانسیل رشد Arweave را تضعیف کند. علاوه بر این، رشد ذخیره سازی Arweave با رشد 1,390٪ (687,900 ترابایت) Filecoin در مدت مشابه خدشه دار شده است.

همچنین باید در نظر گرفت که آخرین اخبار در مورد بازار آینده NFT آمازون چگونه می تواند بر بازار سکه های ذخیره سازی تأثیر بگذارد. با توجه به بلاک چین L-1 که در سال گذشته با آمازون شریک شد، Arweave ممکن است به لطف شراکت خود با Avalanche (AVAX) سریع‌ترین تأثیر را به دست آورد. در حالی که هیچ کلمه روشنی از طرف شرکت مبنی بر استفاده از خدمات وب آمازون (AWS) یا سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) که توسط Filecoin، Arweave و چند راه حل ذخیره سازی غیرمتمرکز دیگر استفاده می شود، وجود ندارد، افزایش آگاهی از NFT ها از طریق آمازون در نهایت می تواند کانال باشد. کمپین NFT آمازون احتمالا ترافیک بیشتری را به OpenSea، بازار پیشرو NFT که از IPFS و Arweave برای ذخیره سازی ابرداده استفاده می کند، هدایت خواهد کرد.

بازار NFT نیز نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری را نشان می‌دهد، با حجم معاملات 2 میلیارد دلاری، 117 درصد رشد ماهانه، و کل ارزش قفل شده (TVL) این بخش بیش از 7 درصد (81 میلیارد دلار) در فوریه افزایش یافته است. با وجود کاهش 12.33 درصدی در فعالیت بازی های زنجیره ای، فعالیت بازی های بلاک چین همچنان صنعت غالب و منطقه ای تشنه ذخیره سازی غیرمتمرکز (45 درصد از فعالیت های صنعت DApp) است.

با افزایش 90 درصدی تعداد معاملات مالی در ماه فوریه، واضح است که علاقه شدید به بازی‌های بلاک چین در درازمدت ادامه دارد، که نوید خوبی برای سکه‌های ذخیره‌سازی است که خود را برای کمک به این صنعت قرار می‌دهند.

در حالی که ظهور بازی های بلاک چین ممکن است سکه های ذخیره سازی مانند Filecoin و Arweave را تقویت کند، مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، اخبار کلیدی، امنیت و روند پذیرش هر پروژه را به دقت تجزیه و تحلیل کنید. به نظر می رسد Filecoin با پذیرش بیشتر گزینه قوی تری باشد، اما افزایش مداوم استفاده از Arweave در روایات رو به رشد Web3 همچنان روند جالبی است که باید به آن توجه داشت.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Bradley Stone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید