NFT ها می توانند به حل تقلب گواهی الماس کمک کنند


توکن‌های تغییرناپذیر برای ارائه گواهی‌های دیجیتالی الماس GIA برای اطمینان از تغییر ناپذیری، شفافیت و اثبات مالکیت استفاده می‌شوند.

الماس ممکن است بهترین دوست یک دختر باشد، اما متاسفانه صنعت الماس میلیارد دلاری پر از رسوایی و کلاهبرداری است. چند مورد وجود داشته است که الماس های آزمایشگاهی به عنوان الماس طبیعی رتبه بندی شده اند. نمونه ای از این موضوع در سال گذشته مشاهده شد که موسسه بین المللی گوهرشناسی الماس 6.18 قیراطی تولید شده در آزمایشگاه را تجزیه و تحلیل و درجه بندی کرد که قبلاً در گزارش موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) ادعا شده بود که الماس طبیعی است.

همچنین در سال 2005 گزارش شد که موسسه گوهرشناسی آمریکا، یکی از معتبرترین منابع برای ارزیابی کیفیت جواهر، برای ارتقای گزارش های GIA خود رشوه دریافت کرده است. به گفته منابع، GIA در سال 2005 به دلیل پذیرش پرداخت برای “ارتقای” کیفیت الماس های ارائه شده برای درجه بندی مورد شکایت قرار گرفت.

علاوه بر این، مصرف کنندگان ممکن است به هر دلیلی یک الماس را برای بررسی در GIA ارسال کنند. این به عنوان یک سرویس ردیابی شناخته می شود. در نتیجه، الماس‌ها را می‌توان با چندین گزارش رتبه‌بندی مرتبط کرد. این می تواند برای مصرف کنندگان مشکل ساز باشد زیرا ممکن است گواهی الماس اصلی خود را هنگام خرید دریافت نکنند.

NFT ها به عنوان منبعی واحد از حقیقت

متأسفانه، تقلب در گواهی الماس رایج تر می شود. مناطقی مانند هند حتی چارچوب‌های جدیدی را برای مبارزه با فعالیت‌های متقلبانه ایجاد کرده‌اند، همانطور که در منشور الماس که سال گذشته پیش‌نویس شد، دیده می‌شود. در حالی که نوآورانه است، کارشناسان صنعت نیز شروع به روی آوردن به فناوری بلاک چین برای کمک به حل این مشکل رو به رشد کرده اند.

به طور خاص، توکن های غیر وفاداری (NFT) می توانند به عنوان راه حلی برای جلوگیری از تقلب گواهی الماس عمل کنند. مایک مولداوسکی، بنیانگذار و خالق الماس داون، به کوین تلگراف گفت که گزارش های گواهی الماس باید در یک شبکه بلاک چین عمومی قرار داده شود تا اطمینان حاصل شود که اسناد قابل دستکاری نیستند. او گفت: «داشتن گواهینامه الماس به عنوان NFT در بلاک چین اتریوم می‌تواند تغییر ناپذیری، اثبات مالکیت و دیده شدن را برای خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان به طور یکسان فراهم کند.

برای نشان دادن این موضوع، Moldawsky اعلام کرد که Diamond Dawn یک پروژه هنری پیشرفته NFT است که 333 الماس دارای گواهینامه GIA را به عنوان توکن ERC-721 روی بلاک چین اتریوم قرار می دهد. شرکت‌کنندگانی که دعوت شده‌اند، می‌توانند این الماس‌ها را به‌عنوان NFT خریداری کنند. به گفته مولداوسکی، شرکت کنندگان می توانند یک الماس NFT با وزن بین 0.4 تا 0.8 قیراط با قیمت 4.44 اتر (ETH) خریداری کنند. هنگامی که یک NFT خریداری می شود، یک قرارداد هوشمند به طور خودکار گواهی GIA الماس را به بلاک چین اتریوم ارسال می کند و به عنوان مدرک مالکیت و تأیید عمل می کند.

با توجه به ظهور NFT های مرتبط با همتایان فیزیکی خود، مولداوسکی همچنین خاطرنشان کرد که صاحبان NFT این گزینه را خواهند داشت که از طریق وب سایت Diamond Dawn یک اثر هنری ملموس با یک الماس دارای گواهی GIA ایجاد کنند.

دارندگان NFT با الماس‌های خام دیجیتالی شروع می‌کنند و NFT‌های خود را بر روی بلاک چین (روی زنجیره) با فرآیندی که دقیقاً فرآیند واقعی الماس طبیعی را تقلید می‌کند، توسعه خواهند داد. در نهایت، کلکسیونر باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد الماس های خود را به صورت دیجیتالی نگه دارد یا آنها را بسوزاند و به شکل فیزیکی تبدیل کند.

نمونه ای از آثار هنری فیزیکی Diamond Dawn – موردی که همراه با الماس دارای گواهی GIA ارائه می شود. منبع: طلوع الماس

به گفته مولداوسکی، چنین فرآیندی همچنین با هدف افزایش آگاهی در مورد این ایده است که NFT های دیجیتال می توانند در طول زمان کمیاب شوند و در نتیجه ارزشمندتر شوند. مولداوسکی توضیح داد: «از آنجایی که کلکسیونرهای بیشتری تصمیم می گیرند هنر فیزیکی داشته باشند و NFT را بسوزانند، این امر عرضه کلی NFT ها را کاهش می دهد. در نتیجه، NFT های دیجیتال نادرتر می شوند.

او افزود که تمام آثار هنری الماس دیجیتال توسط هنرمند دیوید آریو خلق شده است که اخیرا اولین اثر هنری خود را به قیمت 224000 دلار در شب هنر معاصر ساتبی در کنار هنرمندان مشهوری مانند بنکسی و باسکیات به فروش رساند.

در هر صورت، Moldawsky توضیح داد که گواهی الماس Diamond Dawn در بلاک چین اتریوم باقی خواهد ماند. اگر کاربری بخواهد یک اثر هنری الماس فیزیکی ایجاد کند، گواهی نامه کاغذی GIA را علاوه بر گواهی در شبکه بلاک چین دریافت خواهد کرد. هدف این پروژه نشان دادن اثبات مالکیت، شفافیت و تغییرناپذیری گواهینامه های الماس است.

اولیویا لاندو، گوهرشناس دارای گواهینامه GIA و یکی از بنیانگذاران The Clear Cut، یک شرکت حلقه نامزدی و جواهرات نفیس الماس محلی دیجیتالی، به کوین تلگراف گفت که شرکت او پس از راه اندازی یک پلت فرم NFT در شبکه بلاک چین معتبر، از NFT ها برای صدور گواهینامه الماس استفاده می کند. در ژانویه. گفت:

NFT به زوج‌هایی که حلقه نامزدی می‌خرند این امکان را می‌دهند که تمام گواهی‌ها، بیمه، تصاویر و حتی داستان‌های پیشنهاد ازدواج خود را از الماس سال‌ها به‌طور ایمن در بلاک چین ذخیره کنند و نگرانی از آویزان شدن به نسخه‌های کاغذی که به سختی قابل جایگزینی هستند را از بین می‌برد. ”

لاندو افزود که هدف از NFT های ارائه شده توسط The Clear Cut دیجیتالی کردن و تأیید گزارش GIA الماس و اسناد بیمه است. او گفت: “NFT های Clear Cut برای فروش مجدد در بازارهای ثانویه در نظر گرفته نشده اند.”

نمونه ای از پورتال NFT The Clear Cut. منبع: نت کات

طبق گفته لاندو، مشتریانی که یک حلقه الماس از The Clear Cut خریداری می کنند، می توانند یک NFT مربوطه را با 500 دلار اضافی خریداری کنند که به جای کریپتو به صورت فیات پرداخت می شود. وی خاطرنشان کرد که مشتریان فعلی نیز این گزینه را خواهند داشت.

او گفت: “در طول مرحله آزمایش بتا، بیش از 90 درصد مشتریان علاقه اولیه خود را به این عملکرد جدید NFT ابراز کردند. مشتریان یک نسخه چاپی از گواهی GIA خود را دریافت خواهند کرد که یک نسخه از آن به صورت دیجیتالی ذخیره می شود و مادام العمر معتبر است.” . فوق الذکر.

آیا NFTها جایگزین گواهینامه های الماس سنتی خواهند شد؟

NFTها به عنوان گواهی الماس دیجیتال ممکن است نوآورانه باشند، اما اینکه آیا این مفهوم با جریان اصلی طنین انداز می شود یا خیر، سوال برانگیز است.

به عنوان مثال، مولداوسکی اظهار داشت که معتقد است آموزش بیشتری در مورد بلاک چین برای سازمان‌های سنتی لازم است تا پتانسیل پشت NFT را درک کنند. ما باید از GIA بپرسیم که چرا هنوز دیجیتال نشده اند. با شروع این گفتگو، می‌توانیم توضیح دهیم که چرا فناوری بلاک چین متحول است.

در حالی که این امکان پذیر است، قابل توجه است که GIA برای تحول دیجیتال باز است. استفان موریسو، مدیر ارتباطات GIA به کوین تلگراف گفت که در اوایل سال آینده، GIA انتقال همه گزارش‌های آزمایشگاه گوهرشناسی به اشکال دیجیتال را آغاز خواهد کرد. او گفت: «این باید تا سال 2025 تکمیل شود. موریسو اضافه کرد که تمام گزارش های چاپ شده GIA دارای ویژگی های امنیتی مختلفی هستند و خاطرنشان کرد که اطلاعات موجود در هر گزارش را می توان با استفاده از سرویس آنلاین امن بررسی گزارش گزارش GIA تأیید کرد.

پذیرش NFT ها در صنعت الماس ممکن است زمانی مورد توجه قرار گیرد که خرده فروشان اصلی شروع به پیاده سازی این فناوری کنند. به عنوان مثال، De Beers در حال حاضر از بلاک چین Tracr برای ردیابی منشا الماس های خود استفاده می کند.

جیسون مک‌اینتاش، مدیر محصول Tracr به کوین تلگراف گفت که NFT احتمالاً بخشی از راه‌حل این پلتفرم در آینده خواهد بود. او گفت: «الماس‌های روی پلت‌فرم Tracr «آماده NFT» هستند به این معنا که رکورد الماس Tracr را می‌توان به راحتی در یک بسته NFT گنجاند.

لاندو معتقد است که با توجه به این سطح از نوآوری، تمام الماس ها از طریق یک شبکه بلاک چین در آینده تایید خواهند شد. با این حال، او به اهمیت اطمینان از اینکه مصرف کنندگان در مورد جنبه های فنی پشت NFT ها نگران نباشند، اشاره کرد:

“مشتریان برای دسترسی به NFT های ما نیازی به داشتن تجربه رمزنگاری یا بلاک چین ندارند. همه چیز برای آنها بدون زحمت مراقبت می شود. من معتقدم که این باعث افزایش پذیرش عمومی خواهد شد.»
نویسنده: Rachel Wolfson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید