دادستان های بلغارستان می گویند تحقیقات Nexo سیاسی نیست

دادستان های بلغارستان می گویند تحقیقات Nexo سیاسی نیست


سخنگوی دفتر دادستانی بلغارستان ادعاهایی مبنی بر اینکه تحقیقات به دلیل کمک های سیاسی این شرکت آغاز شده است را رد کرد.

بر اساس گزارش‌های محلی، سیکا میلوا، سخنگوی دادستان کل بلغارستان، انگیزه‌های سیاسی پشت تحقیقات علیه شرکت وام‌های ارز دیجیتال Nexo را رد کرد. این اظهارات در پاسخ به ادعاهایی مبنی بر ارتباط این تحقیقات با کمک های مالی سیاسی این شرکت صورت گرفت.

میلوا با بیان اینکه تقریباً در همه مواردی که دادسرا تحقیقات را به گونه ای آغاز می کند که منافع مالی افراد را تحت تأثیر قرار دهد، منجر به حمله و اتهام می شود، گفت: حمله به موسسات اکنون به یک ورزش ملی تبدیل شده است.

در 12 ژانویه، گروهی از دادستان ها، بازرسان و ماموران خارجی دفتر شرکت را در صوفیه، بلغارستان بازرسی کردند. هدف این عملیات نقض تحریم های بین المللی روسیه و همچنین طرح پولشویی در مقیاس بزرگ بود.

کمتر از 48 ساعت پس از حمله به دفاتر Nexo، چهار نفر به پولشویی، جرایم مالیاتی، کلاهبرداری رایانه ای و بانکداری بدون مجوز متهم شدند. این دو نفر با قرار وثیقه به ارزش تقریبی 550 هزار دلار آزاد شدند. دو نفر دیگر هنوز در بلغارستان پیدا نشده اند و تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته اند. مشخص نیست که آیا این افراد وابستگی به شرکت کریپتو دارند یا خیر.

طبق گفته Mileva، تراکنش های Nexo در پنج سال بالغ بر 94 میلیارد دلار بوده است. این سخنگو خاطرنشان کرد که از ابتدای سال 2018، یک گروه جنایی سازمان یافته که در بسیاری از کشورها فعالیت می کند تحت بازجویی قرار دارد.

الان رای بدهید!

Nexo در توییتر شکایتی را در مورد حمله پلیس به ثبت رساند و گفت که در حال آماده شدن برای طرح شکایت برای خسارات ناشی از مداخله ناگهانی پلیس است. این شرکت رویکرد معتبر را به عنوان «اول شلیک، بعداً سؤال بپرس» طبقه‌بندی کرده است.

به گفته این شرکت، بازرسان هرگز خود را به کارمندان Nexo معرفی نکردند، در حالی که بازرسان برای ساعت ها حکم صادر نکردند.

Nexo یک پلتفرم سرمایه‌گذاری را راه‌اندازی می‌کند که در آن کاربران می‌توانند در کریپتو سهام و قرض بگیرند. اگرچه این شرکت دارای دفاتری در بلغارستان است، اما به دلیل مشکلات قانونی احتمالی به ساکنین خدمات ارائه نمی دهد. این شرکت در سال 2018 تاسیس شد و دفاتری در بریتانیا، بلغارستان و سوئیس دارد.

در دسامبر 2022، Nexo اعلام کرد که به دلیل عدم همکاری نظارتی واضح با مقامات ایالات متحده، عملیات ایالات متحده را به تدریج متوقف می کند.
نویسنده: Ana Paula Pereira

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉