New paradigms for enterprise blockchain adoption

پارادایم های جدید برای پذیرش بلاک چین سازمانی


همانطور که بلاک چین برای پذیرش سازمانی آماده می شود، شرکت ها و پروژه ها باید با ریتم و حرکت کسب و کارها سازگار شوند.

فناوری بلاک چین راه جدیدی را برای بازنگری چشم انداز آینده اینترنت ایجاد کرده است. داده‌های تولید شده در اینترنت توسط افراد، سازمان‌ها و سایر کاربران توسط نهادهای متمرکز کنترل می‌شوند، جایی که معدود بازیگران شرکت‌های کلیدی موفق در اقتصاد جمع‌آوری داده‌ها دارای تمرکز قابل توجهی از قدرت و نفوذ اقتصادی هستند. این پدیده باعث بیگانه شدن کاربران شد و اعتماد به آنچه دیدند، یافتند، استفاده کردند یا جذب کردند را از بین برد.

با این حال، علی‌رغم همه این پیشرفت‌ها، شتاب در دنیای واقعی و موارد استفاده از بلاک چین و پذیرش توسط توسعه‌دهندگان سازمانی یا فردی هنوز بسیار کم است. با توجه به اینکه بسیاری از توسعه دهندگان هنوز از ابزارها و مدل های سنتی مرتبط با Web2 استفاده می کنند، پیچیدگی های متعددی در فرآیند توسعه dApp وجود دارد. بیایید امروز چند محدودیت و موضوع را در این زمینه بررسی کنیم.

عدم ادغام

داده‌هایی که باید مورد اعتماد باشند امروزه در پایگاه‌های داده قدیمی برای مشاغل (مانند Oracle، SAP، MS Dynamics و غیره) و Google Drive، One Drive، Box، Dropbox و غیره برای افراد یا مصرف‌کنندگان ذخیره می‌شوند. زندگی می کند در. ابزارهای محدودی برای ادغام بین این انبارهای داده متمرکز یا سیستم های ثبت در یک راه حل آماده برای بلاک چین وجود دارد که موانعی برای تمرکززدایی مناسب ایجاد می کند.

اکوسیستم توسعه‌دهنده محدود

بلاک چین یک حوزه جدید است، استعداد کمیاب است و بسیاری از توسعه دهندگان هنوز در منحنی یادگیری هستند. اکوسیستم ها هنوز نتوانسته اند گسترش منابع بلاک چین را در مقیاس بزرگ تحریک کنند. مهارت مجدد توسعه دهندگان برای انتقال از عصر برنامه های کاربردی Web2 سنتی به برنامه های غیرمتمرکز، مانع بزرگی برای پذیرش ایجاد می کند و سرعت اجرا را کاهش می دهد.

کارشناسان مدیریت پروتکل

رشته های قدیمی معمولی شامل دانشی مانند مدیریت پروژه و مدیریت محصول است. امروزه هیچ نظم رسمی مانند مدیریت پروتکل وجود ندارد، بنابراین بسیاری از جوامع یک یا دو پروتکل بلاک چین را برای جمع کردن تلاش های خود اتخاذ کرده اند. مدیریت پروتکل به عنوان یک رشته دارای پایه های ضعیفی است.

این شبکه‌های غیررسمی متشکل از متخصصان فاقد ساختار، دقت و انضباط برای تولید توانایی استقرار یکپارچه dApps مقیاس‌پذیر در چندین پروتکل بودند. برای توسعه دهندگان فردی دشوار است که برای ابتکارات dApp خصوصی خود، پشتیبانی انبوه و دسترسی به جوامع مختلف را به دست آورند. این باعث ایجاد موانع مقیاس و سرعت برای پذیرش می شود.

ارزهای دیجیتال در ترازنامه

مدیران ارشد مالی و مشاوران حقوقی بازرگانی همچنان در مورد مالکیت ارزهای دیجیتال و خطر نوسانات در ترازنامه خود محتاط هستند. شرکت های بلاک چین باید این مشکل را با پل زدن فیات به کریپتو از ترازنامه شرکت ساده یا کاهش دهند تا زمانی که مقررات روشن شود و کریپتو با بلوغ بازار با نوسانات کم به بلوغ برسد. برای پروتکل‌های خامی که کسب‌وکارها را ملزم به جهش ایمانی می‌کنند و ناپایدار تلقی می‌شوند، رفع این مانع دشوار است.

مدیریت ریسک عملیاتی

بسیاری از پروتکل‌های جدید ابتدا ادعا کردند که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را به نام فناوری‌های جدیدتر و نوآورانه‌تر رد می‌کنند. با این حال، با ظهور نیازهای کسب و کارها، آنها خواهان ثبات، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بودند. این منجر به سرمایه گذاری پروتکل های زیادی در سازگاری EVM شده است (به عنوان مثال Solana، Algorand و غیره). سازمان ها نیز با توجه به مسائل امنیتی پیرامون خود تمایلی به ساخت پل ندارند.

به جامعه ای بپیوندید که در آن می توانید آینده را متحول کنید. حلقه نوآوری Cointelegraph رهبران فناوری بلاک چین را برای اتصال، همکاری و انتشار گرد هم می آورد. امروز درخواست دهید

غلبه بر موانع

چندین گزینه وجود دارد که مشاغل می توانند برای غلبه بر این موانع اتخاذ کنند:

برو کم کد، بدون کد

گزینه های کم کد و بدون کد خیلی سریع وارد بازار شرکت ها شده اند. چرخه های توسعه را کوتاه کرد و توسعه دهندگان شهروند را قادر ساخت تا برنامه ها را به سرعت اجرا کنند. زبان های برنامه نویسی پیرامون بلاک چین (به عنوان مثال استحکام، پاس، vyper، Haskell و غیره) پیچیده، بومی غیر سازمانی و استعداد کمیاب هستند. بنابراین، پلت‌فرم‌های بلاک چین کم‌کد و/یا بدون کد راه‌حل ممکنی هستند.

عوامل بلاک چین های سازگار با EVM را در نظر بگیرید

همانطور که قبلاً ذکر شد، زنجیره های منطبق با EVM امنیت، قابلیت همکاری و مقیاس پذیری دارایی ها و سرمایه را تضمین می کنند. با این حال، آنها همچنین هزینه خرید توسعه دهنده را کاهش می دهند. همچنین می تواند اثرات شبکه را دستکاری کند و با استفاده از قانون متکالف و قانون رید، به مقیاس و نقدینگی دسترسی پیدا کند.

آینده چند زنجیره ای است

اکثر سازمان‌های بزرگ چندین ارائه‌دهنده ابری دارند و بلاک چین نیز احتمالاً به همین شکل ظاهر می‌شود که منعکس‌کننده رفتار کلاسیک سازمانی است. این امر به طور بالقوه با امکان دسترسی به وام ها و وثیقه در چندین بلاک چین و همچنین قابل حمل کردن دارایی ها بین متاورس ها و بازی ها، پذیرش گسترده تر را تشویق می کند.

به پول اسمی پرداخت کنید

تا زمانی که شفافیت مقرراتی به دست نیاید و بازار در نقطه‌ای قرار گیرد که کسب‌وکارها در پرداخت هزینه‌های گاز راحت باشند، ممکن است بهتر باشد بر پرداخت پول فیات به ارائه‌دهندگان، پلتفرم‌ها و پروتکل‌ها پافشاری کنید.

ادغام ها را توسعه دهید

بعید است که Web3 در مشاغل کپی و جایگزین Web2 شود. اجرای پروژه های وب 3 یا بلاک چین در سیلو نیز ایده آل نیست. شما باید با یکپارچه سازی سیستم های Web2 (مانند CRM، ERP، هویت و غیره) با بلاک چین کار کنید تا پذیرش را بهینه کنید و Web2 و Web3 را به خوبی اجرا کنید.

انجام بررسی های لازم

از فروشنده محصول یا پروتکل بخواهید که مورد بازبینی تجاری، عملیاتی، فنی و سرمایه انسانی قرار گیرد. بیشتر (اما نه همه) کسب و کارها تمایلی به ریسک کردن از سوی بازیگران بدون مجوز مانند ماینرها و اعتباردهندگان ندارند. استفاده از بلاک چین با اعتبار سنجی تایید شده توسط KYC نیز یک گزینه است.

سرمایه گذاری روی اکوسیستم ها

ابزارهای توسعه‌دهنده، پلتفرم‌های غیرمتمرکز، کیت‌های سازنده، یکپارچه‌کننده‌های سیستم، موارد استفاده و غیره. اکوسیستمی که پذیرش را تسهیل می کند. سازمان‌ها باید به دنبال این شتاب‌دهنده‌های فناوری باشند تا به دستیابی به انطباق مناسب و بازگشت سرمایه از بلاک چین‌های عمومی در مقیاس کمک کنند.

ملاحظات نتیجه گیری

همانطور که بلاک چین برای پذیرش سازمانی آماده می شود، شرکت ها و پروژه ها باید با ریتم و حرکت کسب و کارها سازگار شوند. ملاحظات عملیاتی، تجاری، فنی و نظارتی وجود دارد که با دنیای بلاک چین به تنهایی متفاوت است. شرکت‌های بلاک چین و پروژه‌هایی که صرفاً برای Web3 ساخته شده‌اند ممکن است بازار محصول خود را برای فضای سازمانی مناسب نبینند. Web3 و Web2 باید با هم کار کنند تا مقدار نمایی را افزایش دهند. در همین حال، Web3 باید برای Web2 آماده شود تا آن را بپذیرد.

نیتین کومار یک مدیر عامل رشد و یکی از بنیانگذاران zblocks است. او یک رهبر شناخته شده، نویسنده، شریک مشاور سابق و سرمایه گذار VC است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده با قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بیاموزید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر


نویسنده: Nitin Kumar

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉