گزارش جدید OECD از اشتباهات زمستان کریپتو، «مهندسی مالی» درس می گیرد

گزارش جدید OECD از اشتباهات زمستان کریپتو، «مهندسی مالی» درس می گیرد


سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دریافته است که مقررات و حمایت از مصرف کنندگان خرده فروشی در یک محیط تجاری بسیار پیچیده وجود ندارد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) زمستان کریپتو را در یک سند سیاستی جدید با عنوان «درس هایی از زمستان کریپتو: DeFi در مقابل CeFi» که در دسامبر منتشر شد، تحلیل کرد. نقش «مهندسی مالی» در مشکلات فعلی این بخش و ناپسندهای بسیاری یافت شد.

گزارش OECD، یک سازمان بین دولتی متشکل از 38 کشور عضو متعهد به پیشرفت اقتصادی و تجارت جهانی، بر رویدادهای سه فصل اول سال 2022 تمرکز کرده و آنها را مستقیماً به دلیل عدم رعایت “عدم رعایت” مقصر فقدان حمایت می داند. ارائه فعالیت‌های مالی تنظیم‌شده» و این واقعیت که «برخی از این فعالیت‌ها ممکن است خارج از چارچوب‌های نظارتی موجود در برخی کشورها قرار گیرند».

در این گزارش آمده است که فعالان بازار نهادی قبلاً موقعیت‌های سرمایه‌گذاران فردی را ترک کرده‌اند که ممکن است در زمان سقوط بازار به سرمایه‌گذاری ادامه دهند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران TerraUSD (UST) “شناخت کمی از ماهیت چرخه ای و بازتابی شبه استیبل کوین، که هیچ ارزش ملموسی ندارد” داشتند. در همین حال، آلودگی به دلیل اتصال بالای آن در سراسر صنعت گسترش یافت.

زمستان کریپتو همچنین «اشکال جدیدی از مهندسی مالی» را آشکار کرده است که تأثیر منفی بر بازار داشته است. بر اساس این گزارش:

«تحولاتی مانند سهام‌داری نقدینگی و ایجاد مشتقات با پشتوانه دارایی‌های قفل‌شده غیرنقدی، ریسک نقدینگی بیش از حد و عدم تطابق سررسید را ایجاد می‌کند. دورهای متوالی فرض مجدد دارایی‌های رمزنگاری که تصور می‌شود توسط مشتریان پلتفرم وام داده شده و/یا «قفل‌شده» شده‌اند، خطرات مرتبط با اهرم بالا و عدم تطابق نقدینگی را در بازارهای دارایی‌های دیجیتال ایجاد می‌کنند.

در این گزارش آمده است که بسیاری از این برنامه‌ها به دلیل «شکل‌پذیری» DeFi است، یعنی توانایی آن در ترکیب قراردادهای هوشمند برای ایجاد محصولات جدید، و برنامه‌ها بدون وقفه ادامه می‌دهند.

نویسندگان به شکاف CeFi/DeFi در ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند و خاطرنشان می‌کنند که DeFi در نیمه اول سال “به آرامی” کار کرده است، اگرچه انحلال خودکار DeFi می‌تواند به نوسانات بیشتر بازار منجر شود. هر دو نوع پلتفرم ممکن است فاقد انطباق مقرراتی یا نظارتی باشند و CeFi و DeFi در یک اکوسیستم متراکم به شدت به هم مرتبط هستند.

مرتبط: OECD چارچوبی را برای مقابله با فرار مالیاتی بین المللی با استفاده از دارایی های دیجیتال منتشر می کند

اشکالات بیشتری در DeFi یافت شد. گزارش یک شکست پیشگویی را مستند می کند که فرصت هایی برای سوء استفاده در برخی مبادلات در طول فروپاشی اکوسیستم Terra ایجاد کرد. تفاوت در دسترسی به اطلاعات باعث شده است که پلتفرم های DeFi و CeFi در طول این بحران به طور قابل توجهی متفاوت رفتار کنند. این گزارش خاطرنشان کرد:

“بازارهای CeFi و DeFi در بازارهای گاوی بهتر عمل می کنند.”

این گزارش نیاز به سرمایه گذاران خرده فروشی تحصیل کرده را برجسته می کند. در غیاب افشای مناسب ریسک‌ها توسط فعالان بازار، سیاست‌گذاران ممکن است به سرمایه‌گذاران و به‌ویژه سرمایه‌گذاران خرد در مورد افزایش ریسک‌های چنین فعالیت‌هایی هشدار دهند. بحران‌های بازار کریپتو پتانسیل بیشتری برای سرایت به بازارهای سنتی با تکامل صنعت خواهند داشت و هماهنگی بین‌المللی برای جلوگیری از فرصت‌های آربیتراژ نظارتی که در حال حاضر توسط برخی از شرکت‌های دارایی‌های کریپتو ناسازگار استفاده می‌شوند، ضروری است.
نویسنده: Derek Andersen

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉