مراکش چارچوب نظارتی ارزهای دیجیتال را نهایی می کند: بانک مرکزی

مراکش چارچوب نظارتی ارزهای دیجیتال را نهایی می کند: بانک مرکزی


این لایحه، که انتظار می‌رود در روزهای آینده برای بحث عمومی باز شود، از نظر قانونی ارز دیجیتال را در بازار به سرعت در حال رشد تعریف می‌کند.

پادشاهی مراکش ممکن است «در روزهای آینده» اولین صورت‌حساب ارز دیجیتال خود را ببیند. این سند قبلاً توسط بانک مرکزی نوشته شده است و با ذینفعان صنعت مورد بحث قرار خواهد گرفت.

عبداللطیف جواهری، رئیس بانک المغرب (BAM)، بانک مرکزی مراکش، در یک کنفرانس مطبوعاتی در 3 ژانویه اعلام کرد که یک سری مذاکرات بین BAM و فعالان بازار برگزار خواهد شد. نهادهای نظارتی مانند سازمان بازار سرمایه مراکش (AMMC)، سازمان نظارت بر بیمه و تامین اجتماعی (ACAPS) نیز شرکت خواهند کرد. قبل از اجرای قانون کریپتو خواهد آمد.

به گفته جواهری، BAM در حین کار بر روی این سند با صندوق بین المللی پول و بانک جهانی همکاری داشته است. گزارش‌های قبلی ادعا می‌کنند که مقامات مراکشی همچنین با بانک‌های مرکزی فرانسه، سوئد و سوئیس تماس گرفتند تا تجربه نظارتی آنها را در مورد دارایی‌های دیجیتال بررسی کنند.

این پیش‌نویس تعریفی از رمزارز «اقتباس شده با زمینه مراکش» ارائه می‌کند و هدف آن محافظت از افراد بدون محدود کردن نوآوری است. در حالی که جزئیات این لایحه فاش نشده است، نمی تواند محدودتر از قوانین فعلی باشد که تجارت کریپتو را کاملاً ممنوع می کند.

در سال 2022، مراکش به سریع ترین رشد بازار کریپتو در شمال آفریقا تبدیل شد و از 2.4 درصد جمعیت در سال 2021 به 3.1 درصد یک سال بعد رسید. در سال 2020، Soluna اولین مزرعه بادی مبتنی بر بلاک چین را در Dakhla، جنوب و بادخیزترین منطقه مراکش ساخت. انرژی مازاد این مزرعه به عملیات استخراج کریپتو نیرو می دهد.

مربوط: کریپتو در سال 2022 تاریخ می‌سازد: پنج نمونه از دولت‌هایی که دارایی‌های دیجیتال را به کار می‌گیرند

گزارش اخیر Chainalysis نشان می‌دهد که بازار کریپتو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) سریع‌ترین رشد را در جهان دارد. حجم معاملات در منطقه MENA نشان می دهد که کاربران در بازه زمانی ژوئیه 2021 تا ژوئن 2022، 566 میلیارد دلار ارز دیجیتال خریداری کرده اند. این رقم 48 درصد بیشتر از سال قبل است.


نویسنده: David Attlee

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉