انجمن Monero به دلیل نگرانی از حفظ حریم خصوصی به “موردینال ها” حمله می کند


همیشه امکان ذخیره داده های دلخواه در کنار تراکنش های بلاک چین وجود داشته است، اما NFT ها در Monero نگرانی های جدیدی را به وجود می آورند.

توکن‌های تغییرناپذیر (NFT) در نهایت در بدنام‌ترین بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی قرار دارند، اما همه از آن راضی نیستند. Mordinals یا Monero Ordinals شبیه بیت کوین Ordinals هستند زیرا به هر کسی اجازه می‌دهند داده‌ها را در کنار تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین Monero ذخیره کنند.

از کاهش محرمانه بودن شبکه گرفته تا ذخیره محتوای غیرقانونی در یک پایگاه داده پاک نشدنی، جامعه مونرو اضطراب زیادی را از بین می برد – اما آیا واقعاً چیزی برای نگرانی وجود دارد؟

موردینال ها چیست؟

در ژانویه، کیسی رودارمور پروتکل بیت کوین Ordinals را راه اندازی کرد که به هر کسی اجازه می داد داده های دلخواه و همچنین تراکنش های بیت کوین را ثبت کند. این به کاربران اجازه می دهد تا داده ها را به یک ساتوشی اضافه کنند. پروتکل Ordinals این ساتوشی‌ها، داده‌های مرتبط و شناسه‌های منحصربه‌فرد آنها را ردیابی می‌کند و توکن‌های بی‌همتا را در شبکه تسهیل می‌کند.

Mordinals اساساً اجرای اصلاح شده Ordinals در بلاک چین Monero است. Ordinals نیاز دارند که داده ها در بخش “شاهد” تراکنش بیت کوین ذخیره شوند، در حالی که Mordinals از فیلد “tx_extra” موجود در هر تراکنش Monero استفاده می کنند. این از سال 2014 در مونرو از نظر فنی امکان پذیر بود، اما تاکنون هیچ پشتیبانی از آن وجود نداشت.

انتقادات Mordinals دقیقاً منعکس کننده انتقادات همتای بیت کوین آن است، اما علاوه بر این بر نحوه تأثیرگذاری آن بر حریم خصوصی Monero تمرکز دارد. جامعه مونرو برای حفظ حریم خصوصی بیش از هر چیز ارزش قائل است و راه اندازی NFT ها در شبکه ای که تلاش می کند تا توکن های خود را تا حد امکان رایج کند، هرگز آسان تر نبوده است.

برای محافظت از حریم خصوصی کاربر، تراکنش‌های Monero با استفاده از “امضای حلقه” امضا می‌شوند که یک تراکنش را با یک سری امضاهای جعلی ترکیب می‌کند. اگر مهاجمی با سرمایه کافی بلوک های مونرو خود را با Mordinals پر کند، تشخیص تراکنش های واقعی از NFT های جعلی بی اهمیت خواهد بود. این یک نگرانی واقعی برای مونرو است.

مجله: “مسئولیت اخلاقی”: آیا بلاک چین واقعاً می تواند اعتماد به هوش مصنوعی را افزایش دهد؟

در سال 2020، خدمات درآمد داخلی ایالات متحده به هر کسی که بتواند به نظارت بر تراکنش‌های مونرو کمک کند، 625000 دلار جایزه تعیین کرد، بنابراین می‌توان گفت بازاری برای انجام چنین حملاتی وجود دارد.

انتقاد رایج دیگر از Mordinals تأثیر بالقوه آن بر تمرکززدایی است. همانطور که بلوک ها بزرگتر می شوند، نیازهای ذخیره سازی برای گره ها افزایش می یابد، که از آنلاین ماندن گره های کوچکتر جلوگیری می کند.

البته، پروتکل را می توان ارتقا داد تا به گره ها اجازه دهد این تراکنش ها را هرس کنند. با این حال، یک بلاک چین به گره های خود متکی است که در مورد وضعیت شبکه توافق می کنند و فیلتر کردن بلوک ها یا تراکنش های خاص را می توان به عنوان سانسور تفسیر کرد.

آیا Mordinals واقعاً بد هستند؟

Monero برخلاف بیت کوین دارای اندازه بلوک پویا است و این ایده که Mordinals می تواند باعث گسترش غیرعادی بلاک چین شود، نگرانی قانونی در جامعه Monero است. با این حال، با نگاهی به معیارهای روی زنجیره، به نظر نمی رسد که بلوک ها به شدت سریعتر رشد می کنند.

همچنین، تأثیر Mordinals بر حریم خصوصی را نباید دست کم گرفت، اگرچه برخی استدلال می کنند که خطرات را می توان از طریق به روز رسانی برطرف کرد.

جاستین ارنهوفر، معاون کیک کیف پول در یک تاپیک توییتری درباره Mordinals فوق الذکر که Monero باید اقداماتی را برای محدود کردن برخی رفتارها انجام دهد، همانطور که برای سایر خطرات حریم خصوصی و قابل تغییر انجام می دهد. او در توییتی نوشت: “شبکه Monero قوی است زیرا حریم خصوصی، امنیت و کارایی XMR در اولویت قرار دارد. هر چیز دیگری باید با این هدف خوب بازی کند.”

با توجه به پیامدهای حفظ حریم خصوصی، او معتقد است بهترین کار محدود کردن اندازه فیلد tx_extra به ۲۵۶ بایت در تراکنش‌های مونرو است. در حالی که این انعطاف‌پذیری را برای موارد استفاده در آینده فراهم می‌کند، پر کردن شبکه با فرآیندهای مصنوعی می‌تواند هزینه حمله را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

آپولو گرید، مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی بازی QGlobe Games به کوین تلگراف گفت: برخی از دارندگان مونرو NFT ها را تهدیدی برای حریم خصوصی می دانند. دیگران از ارزش بالقوه آن آگاه هستند و معتقدند که می توان حریم خصوصی را حفظ کرد.

طبق گفته Greed، پتانسیل فوق العاده ای برای NFT های آگاه به حریم خصوصی برای محافظت از داده های مالی در حین فروش دارایی های درون بازی وجود دارد.

همچنین این احتمال وجود دارد که Monero بتواند برای ذخیره و فروش محتوای غیرقانونی استفاده شود. به عنوان یک بلاک چین بدون سانسور و متمرکز بر حریم خصوصی، این می تواند عواقب بدی داشته باشد. با این حال، این همیشه در Monero امکان‌پذیر بوده است، اگرچه قبل از Mordinals، برای استفاده از رابط خط فرمان مونرو نیاز به تجربه فنی دارد.

شکی نیست که NFT ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. بیت کوین (BTC) از زمان عرضه Ordinals تقریباً دو برابر شده است، و در حالی که بدون شک عوامل دیگری بر قیمت آن تأثیر می گذارد، Ordinals به طور قابل توجهی فعالیت در شبکه را افزایش داده است. Mordinals (و Ordinals) می‌توانند با ذخیره داده‌ها در بلاک چین به جای اینترنت یا سیستم فایل بین سیاره‌ای مانند اکثر NFT‌های مبتنی بر اتریوم، مزایای بیشتری برای NFT به ارمغان بیاورند.

بعدی برای Mordinals چیست؟

در تاپیک فوق الذکر توییتر، ارنهوفر گفت که مفهوم Mordinals همیشه یک احتمال شناخته شده بوده است و اخیراً با موفقیت Ordinals در بیت کوین و لایت کوین تشویق شده است.

بحث در مورد اینکه با tx_extra چه باید کرد سال‌هاست ادامه دارد و به نظر می‌رسد که جامعه حداقل تا حدی از آن زمان با Ehrenhofer هماهنگ شده است و یک پچ برای محدود کردن اندازه tx_extra به 1060 بایت اضافه کرده است. در حالی که هنوز چهار برابر بزرگتر از پیشنهاد او است، این هنوز حمله به شبکه را برای کسی سخت تر می کند.

از یک طرف، tx_extra برای فعال کردن قابلیت همکاری در آینده با برنامه‌های غیرمتمرکز و سایر بلاک‌چین‌ها وجود دارد. از طرف دیگر، حذف tx_extra و افزودن یک فیلد سفارشی که نمی توان از آن سوء استفاده کرد، ممکن است برخی از پروژه های در حال توسعه مانند Serai DEX آینده را از بین ببرد.

هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی نرم‌افزار Mordinals را ایجاد کرده است، و نظریه‌ای وجود دارد که کل پروژه حقه‌ای توسط فردی در جامعه Monero برای لابی کردن برای حذف tx_extra بوده است. در طول یک قسمت مونرو چت پادکست، عضو انجمن Ofrnxmr در مورد پستی صحبت کرد که کاربری به نام “Tx_extra” در انجمن های آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو (MRL) در اواخر سال 2022 مشاهده کرد.

کاربر پیشنهاد حذف فیلد tx_extra را از تراکنش‌های مونرو داد و وقتی هیچ اقدامی انجام نشد، شروع به آپلود گزارش‌های MRL در Monero کردند، مشابه نحوه کار Mordinals. وقتی از آنها خواسته شد متوقف شوند، آنها دوباره موضوع حذف فیلد tx_extra را مطرح کردند.

حتی اگر این نظریه درست باشد، هرگز نمی‌توان به طور کامل از ذخیره داده‌های تصادفی روی بلاک چین توسط کاربران جلوگیری کرد.

یک مطالعه در سال 2017 که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان تأمین شده است نشان می دهد که چگونه بیت کوین برای ذخیره محتوای غیرقانونی و به اشتراک گذاری کدهای مخرب مدت ها قبل از وجود Ordinals استفاده می شد.

آخرین: بقای استیبل کوین: هدایت آینده در میان دلارزدایی جهانی

زمانی که Ordinals منتشر شد، Rodarmor درباره دو ویژگی کلیدی گمشده مورد نیاز برای رشد NFT ها در بیت کوین نوشت: منابع و بازارها. منبع توانایی شناسایی صاحب یک کتیبه است و بازارها مکان های ضروری برای معامله NFT ها هستند.

این ویژگی‌ها در تضاد با ارزش‌های گسترده‌تر مونرو در مورد ناشناس بودن و عدم تمرکز است. برخی از بخش‌های جامعه مایلند مونرو را در رقابت با بیت‌کوین و اتریوم ببینند، اما تا زمانی که ارزش‌های شبکه با ارزش NFT در تضاد باشد، بعید است که Mordinals بدون ارائه هیچ مزیت جدی مورد توجه قرار گیرد.




نویسنده: Anupam Varshney

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید