مدل ها و اصول اولیه: قیمت بیت کوین در سال 2023 به کجا خواهد رسید؟

مدل ها و اصول اولیه: قیمت بیت کوین در سال 2023 به کجا خواهد رسید؟


اکوسیستم ارزهای دیجیتال که به سرعت در حال توسعه هستند در سال 2023 با قوانینی که در ایالات متحده و اتحادیه اروپا وضع شده است، وارد مرحله جدیدی می شود.

بیت کوین (BTC) در طول سال 2022 همراه با بقیه بازار دارایی های دیجیتال فراز و نشیب های خود را داشته است. کریپتوکارنسی سال را با تغییر حدود 46700 دلار آغاز کرد و اکنون با 64 درصد کاهش به 16560 دلار رسیده است. در نتیجه، ارزش بازار سکه از حدود 900 میلیارد دلار در 1 ژانویه 2022 کاهش یافت و سال را به حدود 320 میلیارد دلار پایان داد.

روند قیمت بیت کوین در سال 2022

در حالی که کاهش قیمت بیت‌کوین را می‌توان به شرایط فوق‌العاده‌ای نسبت داد که کل بازار ارزهای دیجیتال در سال جاری تجربه کرده است، ارزیابی مجدد پیش‌بینی‌های قیمت در سال 2022 توسط نهادهای مختلف بازار مهم است. یکی از محبوب ترین پیش بینی ها، مدل سهام به جریان بیت کوین (S2F) تحلیلگر PlanB بود.

مدل S2F پیش بینی کرد که بیت کوین تا دسامبر 2022 به حدود 110000 دلار خواهد رسید. کریپتوکارنسی سال را تقریباً کمتر از هدف 85 درصدی معامله کرد که باعث ایجاد سؤالاتی در مورد اعتبار الگوی قیمت می شود. مدل‌های سهام به جریان اغلب برای قیمت‌گذاری کالاها در بازارهای سنتی استفاده می‌شوند، زیرا دو متغیر سهام و جریان را برای یک دارایی در نظر می‌گیرند. «سهام» به مجموع عرضه فعلی دارایی و «جریان» به عرضه جدید دارایی که هر سال ایجاد می‌شود اشاره دارد.

آنتونی ترنچف، یکی از بنیانگذاران و شریک مدیریت Nexo، یک پلت فرم مدیریت دارایی دیجیتال، نظرات خود را در مورد اعتبار مدل پیش بینی S2F با کوین تلگراف در میان گذاشت:

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، از جمله تقاضای بازار، تغییرات نظارتی و تحولات فناوری. مدل S2F ابزاری است که می‌توان از آن برای پیش‌بینی قیمت آینده بیت‌کوین استفاده کرد، اما مهم است که در نظر داشته باشید که بر اساس فرضیات خاصی است و راهنمای قطعی برای آینده نیست.

علاوه بر S2F، مدل های دیگری نیز برای پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده نزدیک و دور استفاده شده است. دو مورد از محبوب‌ترین آنها تئوری امواج الیوت و نظریه فراموج هستند. در حالی که هر دو ریشه در بازارهای مالی سنتی دارند، موفقیت آنها در پیش بینی قیمت بیت کوین نیز نسبتاً محدود بوده است.

الگوهای قیمت به عنوان یک سال جدید برای پیشگامان بیت کوین شکست می خورد

با توجه به اینکه بیت کوین سفر خود را به عنوان یک دارایی تنها کمی بیش از یک دهه پیش آغاز کرد، به جرات می توان گفت که این ارز دیجیتال در مقایسه با کالاهایی مانند طلا یا نقره و سایر سهام های فناوری پیشرو مانند اپل و مایکروسافت، هنوز در مراحل جدید کشف قیمت است. . . بنابراین، در حالی که پیش‌بینی‌های مختلف قیمت بیت کوین وجود دارد، مهم است که در دسترس بودن محدود داده‌های چرخه‌ای را برای محاسبه این الگوها به خاطر بسپارید.

ترنچف اضافه کرد که مدل ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد که می توان برای پیش بینی قیمت بیت کوین از آنها استفاده کرد. برخی افراد از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند که شامل بررسی داده های قیمت و حجم تاریخی برای شناسایی الگوها و روندها می شود. برخی دیگر از تحلیل بنیادی استفاده می کنند که شامل ارزیابی عوامل اساسی است که می تواند بر عرضه و تقاضای دارایی تأثیر بگذارد. هیچ مدل یا رویکرد واحدی به طور جهانی قابل اطمینان ترین برای پیش بینی قیمت بیت کوین در نظر گرفته نمی شود، و در نظر گرفتن تعدادی از عوامل هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری بسیار مهم است.

مربوط: سه الگوی بحث برانگیز قیمت بیت کوین و پیش بینی آنها

الکس مک‌کری، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران ارائه‌دهنده راه‌حل‌های بلاک چین Solidity.io، در صحبت با کوین‌تلگراف، با ترنچف موافق است: «بیت‌کوین یک دارایی کاملاً غیرقابل پیش‌بینی است. وقتی صحبت از بیت‌کوین به میان می‌آید، تنها چیزی که باید از آن مطمئن بود ارزش اساسی آن است. شبکه بیت‌کوین و صاحبان آن و ارزشی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. بنابراین، پذیرش بلندمدت و ارزش در محیط اقتصاد کلان قابل پیش‌بینی است، اما زمان‌بندی دقیق قیمت غیرممکن است.»

با این حال، یک جنبه مهم می تواند روند قیمت بیت کوین را تغییر دهد: ابزار.

از آنجایی که بیت کوین یک شبکه سازگار با قرارداد هوشمند نیست، کاربرد دارایی به یک روش پرداخت محدود می شود. این به آرامی شروع به تغییر می‌کند و بیت‌کوین در حال حاضر مزایای بیشتری نسبت به گذشته توسط شبکه لایتنینگ ارائه می‌کند.

LN یک پروتکل پرداخت لایه ۲ است که بر روی شبکه بیت کوین ساخته شده است که تراکنش های سریع و بدون درز نظیر به نظیر را امکان پذیر می کند. این به بهبود مقیاس پذیری شبکه کمک زیادی می کند. اخیرا، MicroStrategy مایکل سایلر برنامه‌هایی را برای راه‌اندازی نرم‌افزارها و راه‌حل‌های مبتنی بر شبکه لایتنینگ در سال 2023 اعلام کرد.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

MicroStrategy همچنین به افزودن بیت کوین به خزانه خود ادامه می دهد. بین 1 نوامبر تا 21 دسامبر 2022، این شرکت 2395 بیت کوین به مبلغ 42.8 میلیون دلار با میانگین قیمت 17181 دلار خریداری کرد. به دلایل مالیاتی، او 704 بیت کوین را در 22 دسامبر به مبلغ 11.8 میلیون دلار به قیمت 16776 دلار به ازای هر سکه فروخت. به عنوان بازخرید، این شرکت 810 بیت کوین را به قیمت 13.6 میلیون دلار به صورت نقدی در 24 دسامبر خریداری کرد. طبق داده‌های BitcoinTreasuries، دارایی‌های این شرکت به 132500 بیت کوین می‌رسد که در زمان نگارش این مقاله حدود 2.2 میلیارد دلار ارزش دارد.

مدیر سرمایه گذاری جهانی VanEck 11 پیش بینی ارزهای دیجیتال برای سال 2023 منتشر کرده است. در میان آنها، او ادعا کرد که بیت کوین در سه ماهه اول “در میان موج ورشکستگی ماینرها” به 10000 تا 12000 دلار کاهش می یابد و در نیمه دوم سال 2023 به 30000 دلار می رسد.

مک‌کاری با این پیش‌بینی موافقت کرد و گفت: «من معتقدم بیت‌کوین در سال 2023 بهبود می‌یابد و تا سال 2024 بیت‌کوین به بالاترین حد خود یعنی به طور قابل‌توجهی بالاتر از 69000 دلار در سال 2021 خواهد رسید.»

ترنچف گفت: “قیمت بیت کوین احتمالاً در نیمه دوم سال 2023 به 30000 دلار افزایش می یابد، اما همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که قیمت بیت کوین بسیار نوسان است و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد.”

بازار مشتقات و کشف قیمت BTC

با وجود ماهیت غیرقابل پیش بینی و نوسان قیمت بیت کوین، بازار مشتقات دارایی شاخص مهمی از احساسات فعلی و آینده آن است.

طبق داده های Coinglass، بازار آتی بیت کوین در حال حاضر بیش از 9 میلیارد دلار سود باز (OI) دارد. در همان زمان، بازار گزینه های بیت کوین دارای سود باز 3.4 میلیارد دلاری است که بیش از 76 درصد از OI در صرافی مشتقات ارز دیجیتال Deribit قرار دارد.

مدیر بازرگانی Deribit، Luuk Strijers، با Cointelegraph در مورد آنچه که داده‌های گزینه‌ها برای سال 2023 در مورد احساسات قیمت بیت‌کوین در بازار نشان می‌دهد، صحبت کرد. گفت:

نرخ کلی تماس برای ژوئن 2023 0.24 است که بسیار پایین است. از آنجایی که تعداد تماس های معلق سه برابر بیشتر از فروش است، این اغلب به معنای یک احساس صعودی است. حداکثر درد 19000 دلار است و همچنین پتانسیل صعودی را نشان می دهد. سرمایه گذاران برای اعتصابات بزرگتر (20000 دلار، 25000 دلار و 30000 دلار) موضع می گیرند. بدیهی است که اعتصاب‌های بالاتر حق بیمه بسیار کمتری دارند، بنابراین می‌توان آن‌ها را به عنوان یک شرط معکوس در نظر گرفت یا توسط معامله‌گران تماس برای ایجاد بازده استفاده کرد.

حداکثر قیمت درد نقطه قیمتی است که در آن بیشترین تعداد گزینه ها ضرر می کنند. Strijers همچنین گفت: «از زمان رونق FTX، به نظر می رسد سرمایه گذاران در حاشیه ایستاده اند و منتظر اخبار اقتصاد کلان و همچنین اخبار مرتبط با صنعت هستند. ما در نوسانات ضمنی پایین‌ترین سطح را داشته‌ایم و در حال حاضر کوتاه‌مدت در کف‌های دهه 30 معامله می‌شود. در واقع می بینیم که روزنامه های روزانه زیر 30 درصد معامله می شوند. در عین حال، نقدینگی در حال حاضر کمتر از حد معمول است.»

با کنار گذاشتن ابهامات بازار، مقرراتی که در سال 2023 می آیند – یعنی لایحه بازار دارایی های رمزنگاری اتحادیه اروپا و صورتحساب های لومیس-گیلیبراند و وارن-مارشال ایالات متحده – می توانند ثبات را در بازار ایجاد کنند زیرا سرمایه گذاران احساس می کنند فضا فراهم شده است. نظارت احتمالاً احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Richard Mason

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉