مایلی قول داد بانک مرکزی آرژانتین را تعطیل کند – اما آیا او این کار را انجام خواهد داد؟


چالش مبادله پزو آرژانتین با دلار آمریکا (و احتمالاً بیت کوین) بزرگ خواهد بود، اما غیر قابل حل نیست.

تصویر یک نامزد ریاست جمهوری که مدل بانک مرکزی را با پتک تخریب می کند تا مدت ها در خاطرات آرژانتینی ها باقی خواهد ماند. اما زمانی که رئیس جمهور تازه منتخب خاویر مایلی در 10 دسامبر به تخت سلطنت می رسد، آیا او همچنان شجاعت دنبال کردن یک مسیر پر پیچ و خم و پرخطر را خواهد داشت؟

آرژانتین قهرمان جهان در ریسک نکول با 9 نکول است. اکنون این بزرگترین اعتبار دهنده صندوق بین المللی پول است و باید اقتصاد خود را با ریسک اعتباری با رتبه چهارم CCC (چهارمین امتیاز از پایین ترین امتیاز) توسط Fitch Ratings متحول کند.

من یک فالگیر نیستم، اما می توانم بینشی در مورد این روند ارائه دهم. بیایید با اذعان به اینکه بقای یک کشور بدون بانک مرکزی غیرممکن نیست شروع کنیم. در حال حاضر 198 کشور و 180 واحد پول وجود دارد. 10 درصد آنها از ارز خود استفاده نمی کنند.

مطالب مرتبط: خاویر مایلی دوست بیت کوین برنده انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین شد

واقعیت مهم دیگر این است که کلمه “پول” در نام صندوق بین المللی پول درج نشده است، حتی اگر ناخواسته باشد. او عاشق بانک های مرکزی است و طلبکار اصلی آرژانتین است، بنابراین نظر او در این روند بسیار مهم خواهد بود.

ما همچنین پایه پولی آرژانتین را داریم. بر اساس آخرین ترازنامه این ایالت، این رقم 7.7 میلیارد دلار است. (برای کسانی که پیگیری می کنند، این 220000 بیت کوین است که کمی بیشتر از ارزش 6.9 میلیارد دلاری MicroStrategy است.) در مقایسه، پایه پولی ایالات متحده بیش از 5 تریلیون دلار است.

این رقم نشان می دهد که چالش تغییر پایه پولی بزرگ اما غیر قابل حل نیست. یکی از چالش های مبادله ارز، به دست آوردن پول کاغذی برای فعالیت های روزانه است، اما ما در دنیای رمزارز می دانیم که هم استیبل کوین و هم بیت کوین می توانند در این فرآیند بسیار مفید باشند.

منطقی است که مایلی از طرح ایجاد شده توسط السالوادور استفاده کند. این به معنای پذیرش دلار آمریکا و سپس پذیرش بیت کوین است.

پایه پولی آرژانتین، 2014-2023. منبع: CEICData.com و بانک مرکزی آرژانتین

یک ارز معمولاً به وضعیت «مناقصه قانونی» نیاز دارد، به این معنی که همه موسسات در کشور باید آن را بپذیرند. مایلی ممکن است تغییر سیاست بزرگی را در این زمینه آغاز کند. اگر واقعا لیبرال باشد (اصطلاح کلاسیک “آزادیخواه”)، می تواند به بازار اجازه دهد تصمیم بگیرد که کدام ارزها خوب عمل می کنند.

مطالب مرتبط: تاریخ به ما می گوید که با یک بازار گاوی قوی با یک فرود سخت روبرو هستیم

به خوبی شناخته شده است که آرژانتینی ها مقادیر زیادی پس انداز به دلار را در خارج از کشور خود نگه می دارند. ارقام نامشخص هستند اما ممکن است بین 100 تا 300 میلیارد دلار باشد. اما مهم‌ترین نکته این است که با توجه به قوانین جدید نرخ ارز این دولت جدید، بازگشت این پول به کشور آسان است.

آرژانتین حتی تحت مدیریت منم در دهه 1990 یک ارز کاملاً قابل تبدیل نداشت. بنابراین اولین کاری که دولت آینده احتمالا انجام خواهد داد این است که همه نرخ های ارز را یکسان کرده و در مورد تبدیل ارز آزاد تصمیم گیری کند. اگر او این کار را نمی کند، باید نگران باشیم.

به عنوان آخرین مشاهده، ذکر این نکته ضروری است که بانک مرکزی و خزانه داری دو نهاد کاملاً متفاوت هستند. ممکن است یک کشور بدون بانک مرکزی فعالیت کند، اما نداشتن خزانه‌داری که ورودی‌ها (از طریق مالیات) و خروجی‌ها (از طریق هزینه‌های عمومی) را کنترل می‌کند، دشوارتر است.

خزانه داری نیز ناشر اوراق قرضه دولتی هستند. در حالی که یک کشور می تواند اوراق قرضه خارجی منتشر کند، نمی تواند چاپخانه ارز خارجی را کنترل کند. این خطر عدم وجود ارز برای پرداخت اوراق قرضه را افزایش می دهد. این بدان معناست که ظرفیت بدهی یک کشور کاهش می یابد و آن را مجبور می کند با اهرم بسیار کمتر و با سیاست درآمد و هزینه مطابق با این واقعیت عمل کند.

به ویژه، این وضعیت یک کشور را مجبور می کند تا در سیاست های مالی خود بسیار کارآمد باشد. این نتیجه گیری احتمالاً در ریشه پیشنهاد مایلی نهفته است.

الکساندر واسارهلی BLP شریک Gestora است که مسئول مدیریت وجوه ارزهای دیجیتال است. او پس از بیش از 23 سال کار در بخش مالی سنتی، در اوایل سال 2017 به دارایی های دیجیتال علاقه مند شد، جایی که در میزهای تجاری خصوصی مانند Banco Indosuez، Credit Suisse، Deustche Asset Management، ING Bank و Banco Pine کار کرد. او دارایی های با درآمد ثابت و متغیر، ارزها، گزینه ها و کالاها را در بازارهای محلی و بین المللی اداره می کرد. او دارای مدرک مهندسی تولید از Escola Politécnica از دانشگاه سائوپائولو، مدرک کارشناسی ارشد از Fundação Getulio Vargas (FGV) در ریودوژانیرو، و MBA از موسسه بازار سرمایه برزیل است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Alexandre Vasarhelyi

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید