Memecoins: از میم‌ها تا پمپ‌های چند میلیارد دلاری، کلاهبرداری‌ها و قالی‌کشی‌ها


ممکوین ها از روزهای اولیه خود به عنوان ارزهای رمزنگاری شوخی راه طولانی را پیموده اند.

میم کوین ها یا ارزهای رمزنگاری شده میم، به عنوان یک پدیده فرهنگی با راه اندازی Dogecoin (DOGE) در سال 2013، با الهام از یک میم اینترنتی و نقد بازار وحشی ارزهای دیجیتال در آن زمان، آغاز شد.

Dogecoin توسط توسعه دهندگان نرم افزار Billy Markus و Jackson Palmer به عنوان یک شوخی برای تمسخر آنچه بسیاری به عنوان یک کلاهبرداری سرمایه گذاری غیرمنطقی در اطراف ارزهای دیجیتال می دانند، توسعه داده شد.

Memecoins به عنوان نوعی نشانه اجتماعی شروع شد. آنها اغلب توسط جوامع آنلاین یا افرادی با علاقه مشترک یا حس شوخ طبعی ایجاد و تبلیغ می شوند. عنصر اجتماعی Memecoins نقش مهمی در موفقیت و پذیرش آنها داشته است. دلایل دیگر محبوبیت آنها می تواند عرضه کل قابل توجه و قیمت های توکن پایین باشد.

یک دهه بعد، ممکوین ها به یک اکوسیستم چند میلیارد دلاری تبدیل شده اند که به عنوان یک سرمایه گذاری پرخطر و سوداگرانه محبوب است.

از DOGE تا Pepecoin (PEPE)، memecoin ها به دور کامل رسیده اند. از الهام اولیه آنها به عنوان تقلید ارزهای دیجیتال، آنها اکنون به همان تقلیدی تبدیل می شوند که مسخره می کنند و سرمایه گذاری های سوداگرانه غیرمنطقی را برای بالا بردن قیمت ها جذب می کنند.

محبوبیت Pepecoin به آن کمک کرد تا به ارزش بازار بیش از 1 میلیارد دلار برسد، اما در عرض چند روز ارزش بازار آن بیش از 40 درصد کاهش یافت و به کمتر از 600 میلیون دلار رسید.

از قضا، مفهوم memecoin خود به یک میم تبدیل شده است. در حالی که همیشه داستان هایی وجود دارد که چگونه یک معامله گر تصادفی چند صد دلار سرمایه گذاری را به میلیون ها تبدیل می کند. برای آن تاجر خوش شانس، بسیاری دیگر پس انداز زندگی خود را از دست می دهند.

گاو ران 2021 نقطه عطفی برای memecoin ها است

بازار گاوی 2021 ممکوین ها را از تقلید به گزینه های سرمایه گذاری قانونی تبدیل کرده است. قبل از سال 2021، ممکوین ها عمدتاً مبتنی بر رسانه های اجتماعی بودند و جوامع اینترنتی قوی در حال افزایش محبوبیت بودند. زمانی که سفیر غیررسمی DOGE ایلان ماسک ظاهر شد، اوضاع تغییر کرد.

ماسک از حامیان سرسخت DOGE بوده است و جامعه پشت آن او را به عنوان مدیرعامل غیررسمی این پروژه معرفی کرده است. رابطه ماسک و دوج به عنوان ادامه مفهوم میم آغاز شد. ماسک بارها گفته است که عاشق میم ها و بنابراین ایده پشت ارزهای رمزنگاری شده مانند DOGE است.

با روند صعودی سال 2021 که با افزایش علاقه سازمانی به ارزهای دیجیتال و بیت کوین (BTC) همراه شد، ماسک شروع به معرفی DOGE به عنوان ارز واقعی اینترنتی کرد. حمایت این میلیاردر فناوری برای memecoin شگفت‌انگیز بوده است که قیمت آن در سال 2021 23000 درصد افزایش یافت.

مجله: “مسئولیت اخلاقی”: آیا بلاک چین واقعاً می تواند اعتماد به هوش مصنوعی را افزایش دهد؟

با افزایش Dogecoin، شوق memecoin به یک پدیده جدید در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. این امر بسیاری از تازه واردان، از معامله گران باتجربه گرفته تا مردم عادی را به بازار کریپتو جذب کرده است که امیدوارند از موج صعودی عبور کنند. ممکوین‌های دیگر شروع به ظهور کردند و بسیاری از توکن‌های تازه تولید شده افزایش قیمت‌های چند رقمی را ثبت کردند، گاهی اوقات فقط بر اساس توییت ماسک.

شوق memecoin در سال 2021 میلیونرهای جدید کریپتو را به ارمغان آورده و معامله گران جدیدی را به اکوسیستم جذب کرده است. در سالی که ممکوین‌ها از نظر ارزش بازار جزو 5 ارز دیجیتال برتر بودند، داستان‌هایی از معامله‌گران وجود داشت که پس‌اندازهای زنده خود را پس از خرید توکن‌ها از قله‌های بازار از دست می‌دادند یا اینکه ماسک معتقد بود همچنان بر قیمت‌ها تأثیر مثبت خواهد داشت.

بسیاری از معامله گران جدید در ماسک توییت کردند تا درباره DOGE پست کنند. با این حال، به محض پایان دیوانگی، سکه بیش از 90 درصد از ارزش خود را از دست داد.

از زمان شوق DOGE در سال 2021، بازار مملو از ده‌ها هزار ممکوین و «شیت‌کوین» است که تلاش می‌کنند به Dogecoin یا Shiba Inu (SHIB) بعدی تبدیل شوند.

آنجلی یانگ، یکی از بنیانگذاران پلتفرم توسعه اپلیکیشن بلاک چین متمرکز بر جامعه، به کوین تلگراف گفت که شوق فعلی memecoin تماماً در مورد مدیریت ترس از دست دادن (FOMO) است.

یک نکته مهم مدیریت FOMO است. روش های زیادی برای مقابله با این موضوع وجود دارد و بهترین کار این است که روشی را پیدا کنید که برای شما مناسب است. برای برخی، ایجاد یک پایان نامه خرید و پایبندی به آن، یا صرفاً سرمایه گذاری در چیزی که آماده از دست دادن هستند، کمک می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که با کارکرد 24 ساعته ارز دیجیتال، به راحتی می توان در جریان اخبار و فعالیت های معاملاتی دائمی گرفتار شد. وقتی تسلیم FOMO شدید، درس خود را یاد بگیرید و ادامه دهید. و سپس به رهبری آن FOMO برگردید،» او توضیح داد.

عصر مم توکن های ناشناس پر از کلاهبرداران و قالیبافی ها

با اضافه شدن به جنون گمانه زنی Memecoin، ناظران در مورد خطرات ناشی از ارزهای دیجیتال جدید نگران بودند.

ممکوین‌های ناشناس جدید اغلب با آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند متعددی همراه هستند، از جمله قراردادهای منبع بسته، مکانیسم‌های قرارداد پروکسی، منطق معاملاتی با عملکرد مکث (خطر خطا)، و تعیین مالیات‌های بالای فروش که مانع فروش توکن می‌شود. این آسیب‌پذیری‌ها به طور بالقوه می‌تواند باعث ضرر برای معامله‌گران شود.

گریسی چن، مدیر عامل صرافی بیت‌گت، به کوین تلگراف گفت که در حالی که ممکوین‌های اصلی مانند DOGE و SHIB هنوز پایگاه اجتماعی محکمی دارند، توکن‌های میم منبع بسته و ناشناس جدید عمدتاً کلاهبرداری هستند.

«بیشتر ممکوین‌های دوره جدید ماهیت ناشناس دارند و آسیب‌پذیری‌های قراردادی زیادی دارند. برخی از صادرکنندگان memecoin بر روی چندین تراشه در یک EOA تمرکز می کنند. [externally owned account] آدرس دهی یا توزیع به چندین آدرس تحت کنترل آنها که خطرات قابل توجهی برای دامپینگ کوتاه مدت دارد. چن، هنگام معامله memecoin ها، به خصوص توزیع های جدید، بسیار مهم است که بسیار مراقب باشید و تحقیقات خود را انجام دهید.

جنبه تاریک این جنون در سال 2023 زمانی که چندین توکن جدید کلاهبرداری تحت پوشش ارز میم راه اندازی شد، آشکار شد.

در ماه مه، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین PeckShield گزارشی منتشر کرد که در آن به جامعه ارزهای دیجیتال هشدار داد که مراقب توکن‌های میم جعلی باشند. این شرکت امنیتی 24 توکن میم کلاهبرداری ایجاد شده در هفته اول ماه می را فهرست کرده است.

ZachXBT، یک کارآگاه آنلاین که به افشای این کلاهبرداری معروف است، نشان داد که چگونه یک حساب کاربری 114 توکن میم کلاهبرداری را در مدت کمی بیش از یک ماه تولید کرده است.

یکی دیگر از کلاهبرداری‌های محبوب memecoin از ناظر تجارت محبوب subreddit r/WallStreetBets سرچشمه گرفته است. این گروه یک memecoin به نام WSB Coin (WSB) ایجاد کرد که ادعا می‌کرد ممکوین رسمی شرط‌های وال استریت است و آن را در ۲ می منتشر کرد. عدم تخصیص تیم

در 4 می، ناظم بخش قابل توجهی از توکن میم را منتشر کرد و در عرض دو روز، قیمت سکه از بالاترین قیمت 0.00067279 دلار به پایین ترین قیمت تاریخ 0.00004827 دلار کاهش یافت.

اخیراً: بانک‌های آلمانی به آهستگی رمزارز را، بیشتر برای سرمایه‌گذاران نهادی، اتخاذ می‌کنند

طبق دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتو، هدف از رمزنگاری حل محدودیت‌های مالی سنتی و دسترسی بیشتر به همه است. در حالی که برخی افراد از طریق سفته بازی memecoin آزادی مالی پیدا می کنند، اکثر مردم با نگاه به تاریخ در سمت بازنده قرار دارند.

Kadan Stadelmann، مدیر فنی کومودو، به کوین تلگراف گفت که دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا روند فعلی سرمایه گذاری memecoin برای اکوسیستم کریپتو بد است:

“اول، بودجه بالقوه را کاهش می دهد که در غیر این صورت ممکن است به سمت پروژه های جدی با فناوری نوآورانه تر و موارد استفاده واقعی برود. دوم، بسیاری از سبدها در نتیجه فروش نکردن در اوج یا پیگیری پروژه های کلاهبرداری مستهلک می شوند.”
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید