شاید غیرقانونی بود: سوء استفاده کننده از مانگو مارکت به اتهام کلاهبرداری دستگیر شد


اکسپلویت Mango Markets قبلا حمله او به صرافی ارز دیجیتال را «اقدامات بازار باز قانونی» نامیده بود.

معامله‌گر رمزارز پشت 110 میلیون دلار استثمار توسط صرافی غیرمتمرکز Mango Markets در پورتوریکو دستگیر و به دستکاری در بازار و کلاهبرداری متهم شد.

بر اساس یک شکایت محرمانه قبلی به منطقه جنوبی نیویورک که در 27 دسامبر علنی شده بود، اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) اوراهام آیزنبرگ را به یک “کلاهبرداری اموال” و یک “دستکاری اموال” متهم کرده است. به بهره برداری شما در Mango Markets.

بهره برداری انبه مارکت آیزنبرگ در 11 اکتبر با دستکاری ارزش توکن بومی این پلتفرم MNGO عمل کرد و به طور مصنوعی قیمت آن را در برابر سکه USD (USDC) افزایش داد.

آیزنبرگ و تیمش سپس «وام‌های هنگفت» در برابر وثیقه‌های متورم مانگو گرفتند که حدود ۱۱۰ میلیون دلار از ارزهای دیجیتال مختلف مصرف می‌کرد.

یک روز بعد، در 12 اکتبر، مانگو مذاکراتی را با آیزنبرگ برای بازگرداندن وجوه آغاز کرد.

در 15 اکتبر، آیزنبرگ علناً به بهره برداری از صرافی رمزارز اعتراف کرد و اظهار داشت که در آن زمان او بخشی از تیمی بود که “یک استراتژی معاملاتی بسیار سودآور را اجرا می کرد” و معتقد بود که تمام اقدامات او “اقدامات بازار باز قانونی” بود.

در شکایت اخیر، اف‌بی‌آی اعلام کرد که اقدامات آیزنبرگ هم تقلب و هم دستکاری بازار است، زیرا او «آگاهانه و عمدا» درگیر طرحی شده است که شامل «دستکاری عمدی و مصنوعی» قیمت معاملات آتی دائمی در Mango Markets است.

این در نهایت به او این امکان را داد که 110 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده را تخلیه کند که بیشتر آن از سپرده‌های سایر سرمایه‌گذاران Mango Markets حاصل شده است.

“زیرا [Eisenberg’s] براندون راز، مامور ویژه FBI در شکایت 23 دسامبر گفت: “با برداشت، سایر سرمایه گذارانی که در Mango Markets سپرده داشتند، بیشتر یا همه آن سپرده ها را از دست دادند.”

راز گفت که او ممکن است می‌دانست که اقدامات آیزنبرگ غیرقانونی است زیرا یک روز پس از بهره برداری از بازارهای انبه، آیزنبرگ از ایالات متحده به اسرائیل پرواز کرد.

وی گفت: از زمان پرواز به نظر می رسد که این سفر تلاشی بوده است تا بلافاصله پس از طرح دستکاری بازار در دام نیروهای انتظامی قرار نگیرد.

طبق پرونده دادستان کل منطقه جنوبی نیویورک، آیزنبرگ در 26 دسامبر در پورتوریکو دستگیر شد.

مربوط: نقدینگی کم چگونه باعث شد که مانگو مارکت بیش از 116 میلیون دلار ضرر کند؟

در ماه نوامبر، آیزنبرگ دوباره شانس خود را امتحان کرد، این بار در پروتکل Aave غیرمتمرکز مالی (DeFi)، 40 میلیون توکن CRV از Aave قرض گرفت و روی کاهش قیمت از طریق یک سری فروش های کوتاه پیچیده شرط بندی کرد.

با این حال، این طرح در نهایت شکست خورد، زیرا قیمت در واقع در طول حمله افزایش یافت، که منجر به ضرر و زیان ناشی از علاقه باز قابل توجه شد.


نویسنده: Felix Ng

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید